Włoski chleb - łatwy i smaczny przepis
My w Polsce chwalimy swój chleb i często odczuwamy tęsknotę za swojskim pieczywem, szczególnie kiedy jesteśmy poza granicami kraju. Fakt jest taki, że podobna nostalgia towarzyszy każdej nacji bez względu na pochodzenie. Kto by pomyślał, że Włochy mogą zasłynąć także doskonałymi wypiekami? Oto przepis na prawdziwy włoski chleb.
Pieczywo kojarzy się z domem i rodzinnym ciepłem. W tym artykule zaprezentujemy Ci prosty i smaczny przepis na rdzenne włoski chleb.
Czy wiesz, że najstarszy chleb jaki udało się odnaleźć archeologom pochodzi z Krety, a jego wiek określa się na 6100 lat? Chleby ze skórką są charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego. Tak naprawdę ten włoski chleb znany jest powszechnie pod nazwą “ ciabatta”.
Ostatnio w mediach masowego przekazu możemy usłyszeć, że spożywanie chleba jest szkodliwe dla naszego organizmu. Mówi się, że chleb zwiększa ryzyko nadwagi, jest obciążony węglowodanami, tłuszczami i rafinowanymi mąkami. Choć można zgodzić się z pewnymi fragmentami tej tezy, należy wyjaśnić sobie najważniejsze kwestie.
W tym sensie należałoby dokładnie zbadać jakie występują w konkretnym chlebie węglowodany: ile ich jest i czy rafinowana mąka może nam zaszkodzić.
Pamiętaj jednak o najważniejszej rzeczy, którą zawsze powtarzamy: kluczem do zdrowia jest odpowiednie dawkowanie i zdrowy styl życia. We wszystkim co robimy musimy odnajdować harmonię i balans.
Pieczywo musi być nie tylko smaczne, ale i zdrowe – włoski chleb taki właśnie jest!
Zwracaj uwagę na to ile codziennie spożywasz kalorii, utrzymuj ich stan pod kontrolą a jedzenie tego rodzaju chleba czy jakiegokolwiek innego pieczywa (nawet w połączeniu z czekoladą) nie uczyni go szkodliwym dla Twojego zdrowia.
Przez wieki migracja ludności na naszej planecie przyczyniła się do rozpowszechnienia chleba w każdym praktycznie zakątku świata, wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i znaczeniem tradycji w wytwarzaniu pieczywa.
Stąd postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić jak upiec włoski chleb, zwracając uwagę na odpowiednią technikę upraszczając jej wykonanie, aby można go było samodzielnie wykonać w domu.
Postępuj zgodnie z instrukcjami, a osiągniesz zachwycający rezultat. Włoski chleb zachwyci Cię swoim zapachem i smakiem! Proces jego wytwarzania jest nieco angażujący, ale warty takiego wysiłku.
Zobacz także: Szybkie i zdrowe śniadanie – 4 przepisy
Włoski chleb – jak wykonać go w domowym zaciszu
Najważniejsze rady i triki
Zanim przejdziesz do sedna przepisu i wypiekania chleba, konieczne jest przedstawienie serii wskazówek i trików, które ułatwią Ci wyrabianie ciasta.
Włoski chleb odróżnia kilka szczególnie charakterystycznych cech, które poznasz w trakcie przygotowywania pieczywa. Sama nazwa “ciabatta” pochodzi od kształtu podłużnej formy chleba. W języku włoskim “ciabatta” oznacza laczek/kapeć. Sam kształt zmieniał się na przestrzeni lat, od momentu swoich narodzin w mieście Vento.
To co najbardziej wyróżnia włoski chleb od tych tradycyjnych: to bardzo wilgotna baza ciasta. Dlatego najważniejsza jest fermentacja, zarówno dla smaku jak i tekstury chleba. Potrzebujemy przynajmniej 12 godzin, aby otrzymać potrzebny ferment.
Nie martw się na zapas! Zaraz odkryjesz, że oprócz wymaganej cierpliwości cała reszta jest naprawdę prosta.
Składniki
- 3 szklanki mąki pszennej (360 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka suchych drożdży (15 g)
- 3 łyżki soli (45 g)
- 2 łyżki miodu (50 g)
Przeczytaj również: Pieczywo białe lub razowe: która opcja jest najlepsza?
Przygotowanie
- W tym przepisie występują 2 rodzaje mas. Pierwsza masa powinna zostać wyrobiona 12 godzin wcześniej, w celu uzyskania odpowiedniej fermentacji. Druga masa może być wykonana następnego dnia, kiedy tamta będzie już gotowa. W przeciwnym wypadku nie uzyskasz odpowiedniego rezultatu.
- Pierwsze ciasto należy wykonać mieszając mąkę pszenną, wodę, drożdże z solą. Praktycznie bez ugniatania; po prostu zostaw delikatnie zintegrowaną mieszankę pod ściereczką na całą noc, tak aby mogła fermentować.
- Dzień drugi: to wyrabianie drugiego rodzaju ciasta. Co ciekawe przebiega dokładnie tak samo, tj.: dodaj mąkę pszenną do miski z wodą, suchymi drożdżami i solą. Lekko wyrobioną masę (bez ugniatania) pozostaw na 3 godziny pod ściereczką.
- Po upływie czasu połącz i wymieszaj rękoma obie masy, dodając do nich miód.
- Pozostaw do kolejnej fermentacji, tak aby ciasto mogło zwiększyć swoją objętość. Niech wolno odpoczywa (bez przykrycia) przez 20 min.
- Nawet jeśli zauważysz jakieś pęknięcia czy suche fragmenty na cieście – powinno się je pozostawić. To zupełnie naturalne. Nie dolewaj wody i nie dodawaj mąki.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 º C.
- Następnie uformuj ciasto w prostokąt i umieść je na tacy. Włóż do piekarnika.
- Włoski chleb należy piec przez 30 minut, a gdy okaże się, że ciasto jest krągłe i rumiane można je lekko opukać.
- Jeśli po uderzeniu formą chleb wydaje się pusty w środku – jest to znak, że jest gotowy do spożycia.
- Niektórzy Włosi radzą, aby po pierwszych 10 minutach obniżyć temperaturę do 200 ºC.
Teraz jeszcze prawdziwa oliwa z oliwek od włoskiej nonny (babci) i możesz zamoczyć w niej chleb rozkoszując się prawdziwym włoskim smakiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ciabatta. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 24 de mayo de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Ciabatta
- Prodotti tipici, Ciabatta polesana., su Bollettino Ufficiale della Regione del Veneto, nº 37, 22 aprile 2016. URL consultato il 30 gennaio 2017.
- Sul certificato di nascita è impressa la data del, Il Gazzettino, 20 settembre 2014. URL consultato il 30 gennaio 2017.
- Per gli amanti del pane fatto in casa: la ricetta made in Veneto della Ciabatta, PadovaOggi, 23 giugno 2016. URL consultato il 30 gennaio 2017.