Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe

Aby móc realizować plany, potrzebujesz wiary w siebie. Wymiar psychologiczny jest niezwykle istotny w dążeniu do celu.
Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Wiara ma wymiar psychologiczny, który wyraża się w naszych uczuciach. I nie mamy tutaj na myśli religii ani duchowości, lecz wewnętrzną moc, która dodaje nam nadziei, odwagi i sił.

W rzeczywistości niewiele aspektów emocjonalnych może być tak intensywnych jak te, które pomagają nam wierzyć w nas samych. Wiara to zdolność radzenia sobie z przeciwnościami i spełnianie marzeń.

Nie ma znaczenia, jaką religię wyznajesz, ani czy jesteś uduchowiona. Liczą się osobiste przekonania, dzięki którym masz wysokie poczucie własnej wartości. Wiara to także zdolność radzenia sobie ze strachem.

Wiara jest światłem w ciemności

Znasz powiedzenie “nieszczęścia chodzą parami”? Nie możemy wychodzić z założenia, że to wina pecha albo czynników zewnętrznych. Spójrzmy na sprawę obiektywnie i – w miarę możliwości – przejmijmy kontrolę nad sytuacją.

Trudności i bolesne chwile nie trwają wiecznie. Życie nieustannie się zmienia, dlatego należy “zapalić” światełko w sercu i wierzyć, że sytuacja na pewno się poprawi.

Tym właśnie jest wiara – niewyjaśnione uczucie, które sprawia, że – pomimo, że nie widzimy pewnych rzeczy – wiemy, że one istnieją.

  • Wiesz, że możesz przezwyciężyć cierpienie, łzy i rozczarowania, że masz w sobie ogromną siłę, która pozwoli Ci walczyć do końca.
  • Wierzysz w to, że na pewno się nie załamiesz. W życiu przeżywamy trudne chwile, ale to właśnie dzięki nim wzmacniamy wiarę w nas samych.
Kobieta nad przepaścią

Wiara nie ułatwia, ale sprawia, że wszystko jest możliwe

Wiele osób błaga o to, żeby pewne rzeczy były łatwiejsze, żeby nie kosztowały, aż tyle wysiłku: realizacja projektów, budżet rodzinny, dobre relacje z rodziną, itd.

  • Jeżeli się nad tym zastanowimy, zdamy sobie sprawę, że nikt nie daje nic za darmo. Życie jest walką i, żeby uzyskać rezultaty, trzeba się wysilić.
  • Wiara nie sprawi, że pewne rzeczy spadną z nieba. Dzięki niej znajdziemy siłę potrzebną do realizacji naszych celów. Jest źródłem optymizmu.

Walczę, bo wiem, że osiągnę wymarzony cel. Jestem świadoma tego, że nie będzie to łatwe, ale wiem, że na to zasługuję. Wierzę w siebie i dlatego czuję się spokojniejsza i zrelaksowana.

Wiarę trzeba karmić, a strach niech umrze z głodu

Zastanówmy się nad tym, czym jest strach:

  • Strach jest stanem emocjonalnym swego rodzaju alarmem przeciwko sytuacjom kryzysowym.
  • Zdarza się, że boimy się bez obiektywnego powodu. Tego typu strach ogranicza nasz rozwój osobisty, wypełnia nas wątpliwościami i obawami.
  • Nie możemy zapominać o tym, że strach został w nas wszczepiony w okresie dzieciństwa wraz z wychowaniem.
  • Musimy poznać własne lęki i nauczyć się patrzeć na nie racjonalnie. Wiara w nas samych sprawi, że wszelkie obawy odejdą w niepamięć.
Szklany słoik

Wiara pokonuje wszelkie trudności

Aby pokonać trudności, należy podjąć odpowiednie kroki i wyznaczyć sobie strategię. Jeżeli za bardzo liczysz na innych, z czasem stracisz kontrolę nad Twoim własnym życiem.

  • Pracuj nad wiarą w samą siebie. Ufaj własnym zdolnościom, bo tylko wtedy będziesz czuła się odpowiednio silna, żeby móc przezwyciężyć jakiekolwiek problemy.
  • Wiemy, że pewne przeciwności są bardziej skomplikowane niż inne i nie zawsze możemy sobie poradzić w pojedynkę.

Każdy, kto wierzy w sobie, nie ma potrzeby, żeby inni też w niego wierzyli.

Wsparcie ze strony rodziny jest jednak niezwykle istotne. Pamiętaj jednak, że nie możesz zrzucać odpowiedzialności. Staraj się być samodzielna.

Chociaż najczęściej słowo “wiara” ma dla nas związek z przestrzenią religijną i duchową, powinnyśmy myśleć o niej jako konstrukcji psychologicznej. Dzięki niej znajdziemy w sobie ogromną siłę, która umożliwi nam spełnienie marzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.