Wegańskie smoothies – 5 przepisów bogatych w białko

Wszystkie poniższe przepisy nie zawierają produktów mlecznych, dzięki czemu możesz po nie sięgnąć nawet, jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy.
Wegańskie smoothies – 5 przepisów bogatych w białko
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wegańskie smoothies przygotujesz wykorzystując takie produkty jak owoce, nasiona, ziarna zbóż, orzechy i napoje roślinne. Jest to nie tylko świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z trawieniem laktozy, ale także dla każdego, kto chce dostarczyć sobie sporą dawkę błonnika i białka.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci aż 5 przepisów na smaczne i zdrowe wegańskie smoothies, które dodadzą Ci energii i pozwolą uniknąć niedoborów substancji zazwyczaj dostarczanych za pośrednictwem produktów zwierzęcych bądź suplementów diety.

Białka pochodzenia roślinnego

Proteiny są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie tylko utrzymują dobrą kondycję masy mięśniowej, ale także wspomagają procesy metaboliczne, potrzebne na przykład, gdy chcemy zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Produkty wysokobiałkowe

Przez lata powszechny mit głosił, że białko najlepiej jest dostarczać sobie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Chodziło tu przede wszystkim o ryby, mięsa, jajka i nabiał.

Oczywiście prawdą jest, że produkty zwierzęce zawierają większe ilości białka, warto jednak pamiętać, że ludzki organizm lepiej przetwarza i przyswaja białka roślinne. Znajdziesz je w takich produktach jak orzechy, ziarna zbóż, nasiona czy niektóre owoce.

Odżywcze wegańskie smoothies

W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci aż 5 różnych przepisów, które jednak łączy kilka cech. Przede wszystkim są to przepisy wegańskie, nie zawierają więc żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka.

Co więcej, wszystkie one są skomponowane tak, by dostarczyć Ci jak najwięcej substancji odżywczych, witamin, białek zwierzęcych, błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Mikser

Wszystkie wegańskie smoothies nie zawierają laktozy, a jednak są przepyszne i niezwykle zdrowe. Dodatkowo poniższe propozycje to jednocześnie przepisy bezglutenowe, są więc odpowiednie dla każdego.

Po wegańskie odżywcze smoothies najlepiej jest sięgać rano na śniadanie. Z kolei osoby intensywnie pracujące fizycznie bądź intelektualnie, powinny także przygotować sobie dodatkową porcję smoothie na popołudniową przekąskę.

Tego rodzaju napoje można bowiem stosować zarówno jako pełnowartościowy, lekki posiłek, jak i orzeźwiający napój. Przejdźmy teraz do konkretnych przepisów!

1. Smoothie z awokado i pestkami słonecznika

Awokado to jeden z najzdrowszych i najbardziej kompletnych produktów spożywczych, jakie istnieją. Mimo że wyróżnia się wysoką zawartością zdrowych tłuszczów i białek, jest klasyfikowane jako owoc.

Jego kremowa konsystencja sprawia, że jest idealnym składnikiem każdego smoothie czy koktajlu. Z kolei słonecznik to świetny naturalny suplement diety dla osób uprawiających sporty, kobiet ciężarnych i innych potrzebujących wsparcia odporności.

Najlepiej jest wybrać pestki słonecznika – surowe, grillowane lub smażone. Dzięki takiemu przygotowaniu nie utracą one swoich substancji i właściwości.

Przed zmiksowaniem ich z awokado warto jednak namoczyć je przez kilka godzin w wodzie. Zmiksuj pestki z awokado i woda, aby napój nie był za gęsty. Możesz także dodać stewię bądź łyżkę miodu dla smaku.

2. Mleko kokosowe, nasiona chia i banany

Kokos, tak samo jak awokado, to jeden z najbardziej zalecanych produktów, jeśli chodzi o dodatkową dawkę białka i zdrowych tłuszczów. Możesz skorzystać z właściwości wody, oleju lub mleka kokosowego. Najlepiej będzie przygotować jedną z tych opcji samodzielnie w domu. Te komercyjne często zawierają niezdrowe dodatki.

Koktajl bananowo-ananasowy

Z kolei nasiona chia należy namaczać w wodzie przez całą noc. Szałwia hiszpańska – bo tak także nazywane są te nasiona – to potężny naturalny środek oczyszczający i zapobiegający zaparciom.

Na koniec banany – naturalne źródło minerałów, węglowodanów i białka. Zapewnią Twojemu smoothie kremową konsystencję i cudownie słodki smak.

3. Wegańskie smoothies z brzoskwiniami i nasionami konopi

Brzoskwinie to kolejne owoce bogate w białko, które doskonale sprawdzą się do przygotowania takich napojów jak wegańskie smoothies.

Co ciekawe, ich lekko słodko-kwaśny smak sprawia, że znakomicie komponują się z innymi produktami, zapewniając wszechstronne działanie usprawniające trawienie i odmładzające.

Z kolei nasiona konopi to stosunkowo nowe i modne odkrycie osób dbających o dietę i poszukujących zdrowych źródeł białka. Do przygotowania tego smoothie również potrzebna będzie Ci odrobina wody lub napoju roślinnego.

4. Papaja i pestki dyni

Papaja to przepyszny owoc, niezwykle korzystny dla funkcjonowania Twojego układu trawienia, gdyż dostarcza duże ilości białka oraz błonnika.

Wegańskie smoothies z papai

Z kolei pestki dyni są nie tylko wyjątkowo odżywcze, ale też uważa się je za jeden z najlepszych naturalnych leków na problemy z prostatą i pasożyty jelitowe.

Do przygotowania smoothies papajowo-dyniowego wykorzystaj wodę lub sok pomarańczowy, który rozrzedzi nieco gęstą konsystencję tego tropikalnego owocu.

5. Wegańskie smoothies z mlekiem migdałowym i jabłkiem

To wegańskie smoothies jest wyjątkowo smaczne i wyróżnia się kremową i gładką konsystencją. Do przygotowania potrzebny będzie Ci napój roślinny – najlepiej mleko migdałowe. Możesz przygotować je samodzielnie w domu lub kupić gotowy napój w sklepie.

Mleko migdałowe to napój roślinny o najwyższej spośród wszystkich zawartości białka – to około 19 gramów białka na 100 gramów napoju.

Z migdałami bardzo dobrze komponuje się jabłko. Co więcej, jest to nie tylko smaczne, ale i doskonałe w trosce o układ krążenia i procesy trawienne połączenie.

Co ciekawe, wegańskie smoothie jabłkowo-migdałowe to także naturalny sposób obniżający poziom cukru we krwi. Oczywiście jeśli z pobudek ideologicznych czy zdrowotnych nie przeszkadzają Ci produkty pochodzenia zwierzęcego, każdy z powyższych przepisów możesz wzbogacić jogurtem lub krowim mlekiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.