Wątroba - 10 sposobów na regenerację

Napar z karczochów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie wątroby i usunięcie z niej nadmiaru tłuszczów, które mogą zaburzać jej funkcjonowanie.
Wątroba - 10 sposobów na regenerację

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Wątroba to organ, którego dobra kondycja powinna być Twoim priorytetem. Organ ten to doskonałe laboratorium, zdolne do wykonywania dziesiątek funkcji, których naczelnym celem jest utrzymanie całego Twojego organizmu w dobrej kondycji.

Wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie krwi, usuwa z organizmu toksyny i martwe komórki, metabolizuje tłuszcze, węglowodany i białka. Oczyszcza krew i kumuluje witaminy i minerały niezbędne dla ludzkiego ciała. Jak widzisz Twoja wątroba robi dla Ciebie naprawdę wiele, czas więc, abyś Ty także zrobiła coś dla niej.

10 sposobów, by wątroba była zdrowa

Wątroba i jej wydolność są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego ludzkiego organizmu. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby wspomóc ten organ w jego codziennej pracy, koniecznie czytaj dalej i poznaj 10 sposobów na jej szybką i skuteczną regenerację.

1. Herbata z korzenia cykorii

Korzeń cykorii to naturalny produkt od setek lat wykorzystywany jako lekarstwo na wątrobę. Posiada zdolność oczyszczania krwi i optymalizuje pracę wątroby. Jest to naturalny środek, doskonale uzupełniający stosowanie innych środków na wątrobę.

Cykoria pomoże Ci uporać się z kamieniami żółciowymi czy żółtaczką. W dodatku unikniesz dzięki niej takich problemów jak zaparcia czy… uciążliwe bóle głowy. Podawaj herbatę z cykorii codziennie do śniadania albo pij ją po głównym posiłku dnia.

2. Zdrowa wątroba – jedz karczochy

Nie ma drugiego takiego warzywa, jak karczochy, które byłoby tak skuteczne w walce z dolegliwościami wątroby. Jeśli cierpisz na stłuszczenie wątroby, karczochy powinny stać się nieodłącznym elementem Twojego codziennego jadłospisu.

Karczochy pomogą Ci usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z wątroby, zregenerują jej tkanki i pomogą Ci uniknąć takich schorzeń jak marskość wątroby. Możesz ugotować je z dodatkiem oliwy z oliwek lub przygotować napar z karczochów z odrobiną soku z cytryny. To doskonałe naturalne lekarstwo!

3. Napar z mniszka i mięty

Jak wynika z artykułu opublikowanego przez magazyn ,,Global Healing Center”, wątroba to swego rodzaju filtr, usuwający z naszego organizmu wszelkie toksyny i zanieczyszczenia ; działa na podobnej zasadzie jak filtr montowany w akwarium, dzięki któremu ryby mają dobre środowisko do życia.

Napar na trawienie - zdrowa wątroba

Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby wątroba mogła bez przeszkód realizować swoje funkcje filtrujące.

Jednym ze sposobów jest regularne picie naparu z mniszka i mięty. Zaparz herbatę z 5 gramów mniszka i 5 gramów liści mięty; właściwości tych dwóch roślin przyspieszą proces trawienia tłuszczów, pobudzą wydzielanie żółci i poprawią procesy trawienne. Koniecznie spróbuj!

Przeczytaj również: Napary oczyszczające nasze ciało

4. Sok z buraków

Buraki kuszą nas swoim pięknym kolorem i świeżym naturalnym smakiem. Co więcej, są bogate w substancje odżywcze idealne dla kondycji naszej wątroby. Aby stymulować regenerację tego organu, koniecznie sięgnij po sok z buraków i pij go nawet 2-3 razy w tygodniu.

Dodaj do soku pół jabłka i zmiksuj wszystko z dodatkiem wody. Przyspieszy to proces regeneracji wątroby, oczyści ją i wzmocni.

5. Czosnek na pusty żołądek

Ząbek czosnku jedzony codziennie na pusty żołądek i popity szklanką wody, doskonale wpłynie na zdrowie Twojej wątroby. Czosnek to mała rzecz o ogromnych właściwościach oczyszczających; jest bogaty w selen i alicynę, dwa składniki niezbędne dla wzmocnienia wątroby. Stosuj ten sposób regularnie, a Twoja wątroba będzie Ci wdzięczna!

Czosnek a zdrowa wątroba

6. Wątroba uwielbia cytrynę!

Wątroba potrzebuje codziennej dawki witaminy C. Musimy jednak dostarczyć ją z zewnątrz, jako że nasze organizmy nie produkują tej substancji i nie potrafią jej syntezować. Jednym ze źródeł witaminy C jest sok z cytryny, który warto pić każdego dnia.

Wystarczy szklanka ciepłej wody z cytryną pita codziennie rano. Możesz dodać także około 3 gramów sody oczyszczonej raz w tygodniu. Tym samym uzyskasz skuteczny środek alkalizujący, który doskonale wpłynie na Twoją wątrobę.

7. Filiżanka białej herbaty codziennie

Biała herbata to naturalny napój bogaty w przeciwutleniacze, nawet bardziej niż herbata zielona.

Biała herbata

Białą herbatę z łatwością kupisz w sklepach ze zdrową żywnością; tam też dostaniesz ją w najbardziej naturalnej, organicznej formie, która charakteryzuje się lekko srebrzystym zabarwieniem. Jest to doskonałe lekarstwo na wątrobę, ale przyniesie Ci również wiele innych korzyści.

8. Ostropest ochroni Twoją wątrobę

Ostropest plamisty to roślina lecznicza poprawiająca trawienie i ułatwiająca pozbycie się toksyn z organizmu.

Stymuluje także produkcję żółci i optymalizuje podstawowe funkcje wątroby. Znajdziesz go z łatwością w aptekach i sklepach zielarskich. Często jest dostępny w formie kapsułek lub herbaty w torebkach.

9. Zielone liściaste warzywa

Niezależnie od tego, czy cierpisz na problemy z wątrobą, czy nie, Twoja dieta powinna być zawsze bogata w takie produkty jak brokuły czy sałata.

Zielone liściaste warzywa

Świetnym rozwiązaniem jest przygotowywanie sałatek opartych głównie na zielonych liściastych warzywach. Wypróbuj takie produkty jak:

  • szpinak
  • rukola
  • pietruszka
  • wodorosty
  • cykoria
  • rzodkiewka
  • endywia

Wszystkie produkty lekko gorzkie w smaku są bogate w substancje odżywcze pomagające oczyścić wątrobę. Dodatkowo kontrolują one poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają zaburzeniom hormonalnym, metabolizują tłuszcze i oczyszczają krew. To naprawdę działa!

10. Spacer – co na to Twoja wątroba?

Ostatnią naszą radą, dzięki której będziesz cieszyć się zdrową wątrobą i dobrym samopoczuciem, są regularne spacery. Pozwalają one na dotlenienie organizmu, poprawiają krążenie, a tym samym pobudzają wydalanie toksyn i tłuszczów z organizmu.

Odrobina wysiłku, przyspieszona akcja serca i pobudzenie mięśni do pracy, wpływa pozytywnie na cały nasz organizm, także na wątrobę. Nie zwlekaj i wprowadź te rady w życie jeszcze dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.