Plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!
Jednym z kroków, którego wielu z nas nie uwzględnia w codziennej pielęgnacji skóry, jest jej tonifikacja. Ten etap jest bardzo ważny, jeżeli chcemy utrzymać jej elastyczność, wyeliminować plamy na skórze i przebarwienia, zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz zachować jej piękny i zdrowy wygląd przez długi czas.
Naturalnie przygotowane toniki do skóry są świetnym sposobem na poprawienie wyglądu i stanu skóry. Ponadto kosmetyki te są łatwe w przygotowaniu i z powodzeniem można wykonać je z produktów, które znajdują się w domu.
Jedną z głównych korzyści ich stosowania jest odświeżenie skóry, głębokie oczyszczanie, zapobieganie powstawania zaskórników i wyprysków oraz usunięcie nadmiaru tłuszczu. Pomagają one także wyeliminować plamy na skórze. Jak przygotować podobne płyny do pielęgnacji twarzy?
Naturalne kosmetyki na plamy na skórze, zaskórniki, oczyszczanie i odświeżenie
1. Tonik z miodu pszczelego na plamy na skórze
Ten naturalny preparat z dodatkiem miodu pszczelego tonizuje skórę, pozostawiając ją miękką, nawilżoną i pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń.
Składniki:
- Jedna łyżka miodu (25g)
- 1 łyżeczka soku z cytryny (5ml)
- Łyżka wody różanej (15ml)
- 2 łyżki wódki lub wody z oczaru wirginijskiego (30ml)
Sposób przygotowana i zastosowanie:
Wymieszać wszystkie składniki w zamkniętej butelce i następnie pozostawić na pięć dni w chłodnym miejscu. Starać się każdego dnia mieszać preparat by nie doszło do jego zestalenia się. Gdy preparat jest gotowy, należy stosować go na noc przed spaniem. Trzeba pamiętać jednak o tym, by uniknąć kontaktu z promieniami słonecznymi.
2. Tonik z ogórków
Ogórek jest świetnym składnikiem wyrównującym koloryt cery, usuwającym plamy na skórze i pozostawiającym cerę gładką i nawilżoną.
Ogólnie rzecz biorąc ogórek jest bogaty w wodę i inne składniki odżywcze, które pomagają poprawić kondycję skóry twarzy, zredukuje obrzęki wokół oczu i zlikwiduje cienie pod oczami.
Składniki:
- 0,25 szklanki soku z ogórka (60ml)
- 2 łyżki wody z oczaru wirginijskiego (30ml)
- 2 łyżki wody destylowanej (30ml)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
Wszystkie składniki należy umieścić w butelce, dokładnie wymieszać i aplikować następnie mieszankę przy użyciu wacika kosmetycznego. Aby zachować dłużej świeżość preparatu, można przechowywać butelkę z zawartością w lodówce.
3. Tonik z zielonej herbaty
Tonik przygotowany z zielonej herbaty jest jednym z najlepszych balsamów do skóry twarzy. Dodatkowo tonik z zielonej herbaty jest idealny na łagodzenie oparzeń słonecznych i pomaga na powstałe plamy na skórze i przebarwienia.
Zobacz także: Tonik poprawiający trawienie – zdrowe odchudzanie
Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, a w konsekwencji czyni to ten produkt doskonałym sposobem na zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Składniki:
- 2 łyżki liści zielonej herbaty (6g)
- 0,5 szklanki wody destylowanej (125ml)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
Wystarczy przygotować napar z zielonej herbaty i odstawić na kilka minut, a następnie stosować przy użyciu waciki kosmetycznego.
4. Tonik z octu jabłkowego i mięty
Ten prosty tonik do twarzy ma bardzo korzystne właściwości dla naszej skóry, pomaga w jej codziennej pielęgnacji i powoduje, że plamy na skórze i przebarwienia stają się mniej widoczne. Również poprawia wygląd skóry i elastyczność.
Składniki:
- 1 łyżka suszonych liści mięty (3g)
- 2 łyżki octu jabłkowego (30ml)
- 1 szklanka wody destylowanej (250ml)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
Na początek należy z liści mięty i wody destylowanej przygotować napar. Następnie należy dodać ocet jabłkowy. Na koniec cały roztwór przelać przez sitko, a mieszankę umieścić w butelce z pokrywką. Ogólnie rzecz biorąc preparatu tego należy używać jako kosmetyku do codziennych pielęgnacji skóry twarzy.
5. Tonik z kwiatu oczaru wirginijskiego
Ten naturalny składnik włączony do toniku skutecznie odświeży kolor skóry, usunie widoczne plamy na skórze i przebarwienia powstające po ekspozycji na światło słoneczne. Zalecane jest regularne stosowanie preparatu podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy.
Może zaciekawi Cię także: Pielęgnacja skóry podczas menopauzy
Pozostawi on jednolity odcień skóry oraz nada jej gładkości i miękkości.
Składniki:
- 2/3 wody destylowanej
- 1/3 kwiatów oczaru wirginijskiego
Sposób przygotowania i zastosowanie:
Składniki dokładnie ze sobą wymieszać i wlać następnie do butelki z rozpylaczem, i w takiej formie stosować na skórę każdego dnia. Przed użyciem należy pamiętać o dokładnym, wcześniejszym oczyszczeniu twarzy.
6. Tonik z wody różanej
Woda różana jest doskonałym naturalnym tonikiem nadającym się do stosowania na każdy rodzaj skóry. Ma właściwości zmiękczające skórę, usuwa zanieczyszczenia i ponadto pomaga w zamknięciu porów w naturalny sposób.
Składniki:
- 200g płatków róż
- 1 litr wody
Sposób przygotowania i zastosowanie:
Najlepszą wodę różaną otrzymuje się poprzez gotowanie płatków różanych w litrze wody.
Gdy woda zaczyna wrzeć należy zmniejszyć ogień i pozostawić do gotowania na około dwie godziny. Po upływie zalecanego czasu, gdy woda ulegnie redukcji, mieszanka którą otrzymamy będzie wartościowym kosmetykiem skutecznie sprawdzającym się przy pielęgnacji skóry oraz idealnym preparatem usuwającym przebarwienia i plamy na skórze.
Wodę różaną należy przecedzić i płyn umieścić w szklanej butelce. Stosować go codziennie jako jeden ze środków do pielęgnacji twarzy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial Effects of Green Tea—A Review. Journal of the American College of Nutrition. https://doi.org/10.1080/07315724.2006.10719518
- Korting, H. C., Schäfer-Korting, M., Hart, H., Laux, P., & Schmid, M. (1993). Anti-inflammatory activity of hamamelis distillate applied topically to the skin – Influence of vehicle and dose. European Journal of Clinical Pharmacology. https://doi.org/10.1007/BF00316465
- Burlando, B. and Cornara, L. (2013), Honey in dermatology and skin care: a review. J Cosmet Dermatol, 12: 306-313. doi:10.1111/jocd.12058
- Korting, H.C., Schäfer-Korting, M., Hart, H. et al. Anti-inflammatory activity of hamamelis distillate applied topically to the skin. Eur J Clin Pharmacol 44, 315–318 (1993). https://doi.org/10.1007/BF00316465
- Carmen Cabrera, Reyes Artacho & Rafael Giménez (2006) Beneficial Effects of Green Tea—A Review, Journal of the American College of Nutrition, 25:2, 79-99, DOI: 10.1080/07315724.2006.10719518
- Graf, Jeannette. 2010. Antioxidants and Skin Care: The Essentials. Plastic and Reconstructive Surgery. https://journals.lww.com/plasreconsurg/Citation/2010/01000/Antioxidants_and_Skin_Care__The_Essentials.45.aspx
- ELOISA ELIZABETH ESCOBAR ARELLANO. 2010. Elaboración de una bebida adelgazante con sabor a manzana a base de apio (apium graveolens) y vinagre de manzana en diferentes
concentraciones y endulzando con stevia (stevia rebaudiana bertoni) y miel de abeja. UNIVERSIDAD TÉCNICA DE COTOPAXI. http://repositorio.utc.edu.ec/bitstream/27000/897/1/T-UTC-1213.pdf - Herro, Elise; Jacob, Sharon E. 2010. Mentha piperita. Dermatitis. https://journals.lww.com/dermatitis/Abstract/2010/11000/Mentha_piperita__Peppermint_.5.aspx
- Gloor M, Reichling J, Wasik B, Holzgang H, E: Antiseptic Effect of a Topical Dermatological Formulation That Contains Hamamelis Distillate and Urea. 2002;9:153-159. doi: 10.1159/000064265