Pielęgnacja skóry podczas menopauzy

Twoja skóra przechodzi przez gorsze chwile podczas menopauzy? By utrzymać zdrową skórę w tym okresie, musisz zredukować szkodliwe nawyki i odpowiednio się nawadniać - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Menopauza to etap wielu zmian, podczas którego kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów i jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Skóra dość mocno cierpi podczas tego okresu i jest bardziej narażona na negatywne oddziaływanie środowiska.

W dzisiejszym artykule pokażemy jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas menopauzy.

Co się dzieje ze skórą podczas menopauzy?

starsza kobieta na łące

Skóra kobiety jest o 25% cieńsza niż skóra mężczyzny, a podczas menopauzy problem ten jest jeszcze większy.

Z upływem czasu trzeba coraz większą wagę przykładać do pielęgnacji starzejącej się skóry. Zmiany temperatury, promienie słoneczne, zarazki, magazynowanie wody, niedostatek składników odżywczych – to wszystko przeciwnicy Twojej skóry.

Wiele zależy od stylu życia i genów, ale zazwyczaj od 50 roku życia zauważa się pierwsze oznaki starzenia skóry:

  • suchość,
  • nadmierne złuszczenie
  • zmarszczki

Można również zauważyć utratę jędrności, zmiany w pigmentacji czy problemy naczyniowe.

  • Skóra jest mniej nawodniona, co zmniejsza jej zdolność do naprawy komórek i leczenia ran.
  • Ponieważ zawiera także mniej kolagenu, to staje się mniej elastyczna.
  • Jako że organizm produkuje mniej estrogenu, liczba komórek odpowiedzialnych za utrzymanie barwy skóry spada, przez co pojawiają się przebarwienia.
  • Skóra dłoni i podeszwy stóp staje się grubsza i bardziej narażona na pęknięcia.

Zobacz także: Piwo na pielęgnację włosów i skóry

Pielęgnacja skóry podczas menopauzy

Zmiany hormonalne mogą być regulowane leczeniem medycznym.

Istnieją jednak pewne nawyki, które kobiety powinny zmodyfikować, jeśli chcą lepiej wyglądać i mieć świeższą skórę podczas menopauzy.

Zwróć uwagę na następujące aspekty:

Chroń skórę przed słońcem

Promieniowanie UV jest szkodliwe w każdym wieku, ale podczas menopauzy Twoja skóra znacznie gorzej sobie z nim radzi. Powinnaś stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, zwłaszcza podczas lata.

Niemniej jednak zaleca się przebywanie 15 minut na słońcu, aby witamina D mogła się właściwie syntezować. Poprawi to m.in. zdrowie kości poprzez ułatwione wchłanianie wapnia.

Jeśli posiadasz jasną cerę, zawsze używaj krem z filtrem – nawet jeśli pochmurno lub chłodno.

Bądź nawodniona

kobieta pijąca wodę w butelce

Bardzo ważne jest, by pić od dwóch do trzech litrów wody dziennie, gdyż nawodnienie zaczyna się od środka.

Jeśli nie lubisz wody lub jej picie Ci się nudzi, możesz ją zastąpić naturalnymi sokami, owocowymi smoothie czy herbatami ziołowymi. Kawa czy alkohol nie są zalecane, ponieważ niosą odwrotny efekt.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze specjalnym nawilżających kremów do twarzy i ciała. Na rynku znajduje się wiele komercyjnych produktów, które są dostępne dla kobiet w różnym wieku. Stosuj je rano i wieczorem.

Oczyszczanie

Odpowiednia higiena skóry jest fundamentalna, jeśli chodzi o młodszy i zdrowszy wygląd. Zawsze powinnaś myć twarz używając naturalnego mydła, co pozwoli utrzymać odpowiednie pH skóry.

Kiedy skończysz, nałóż krem, by chronić swoją skórę. Nie używaj szorstkich ręczników, bo może to powodować podrażnienia.

Odpowiednie składniki odżywcze

Zdrowe kremy i pielęgnacja skóry to nie wszystko – ważne jest również właściwe odżywianie. Twoja dieta powinna być bogata w witaminy, minerały oraz antyoksydanty.

Owoce i warzywa będą Twoimi największymi sprzymierzeńcami, jako że nie tylko są naturalne, ale do tego posiadają bardzo duże ilości wody oraz ważnych składników odżywczych.

Unikaj tłuszczy, mąki oraz cukrów. Powiedz „nie” przetworzonym produktom oraz fast foodom. Zamiast tego wybieraj zdrowe, sezonowe i naturalne pożywienie.

W ten sposób dostarczysz skórze tego, czego potrzeba, aby chronić się przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Złuszczanie

kobieta z maseczką na twarzy

Zaleca się przeprowadzanie złuszczania skóry raz w tygodniu, aby wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia i stymulować odnawianie się komórek.

Możesz wykorzystać w tym celu  maseczki domowej roboty wykonane z cukru i miodu. Spowolni to efekt starzenia się skóry twarzy oraz szyi.

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, ale podczas menopauzy jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Ćwiczenia sprzyjają eliminacji toksyn przez pory i zwiększają elastyczność skóry.

Dodatkowo ćwiczenia zapobiegają osteoporozie, poprawiają zdrowie serca, redukują stres i dodają witalności.

Dlatego też najlepiej codziennie dostarczać sobie pewnej dawki ćwiczeń, nawet jeśli są spokojne. Jeśli nie ćwiczysz na co dzień, to możesz zacząć od jogi, pilatesu czy pływania.

Polecamy: Joga – 5 pozycji redukujących stres

Wyeliminuj niezdrowe nawyki

Do niezdrowych nawyków zaliczamy m.in. palenie, stres i alkohol. Wszystkie z nich pogarszają Twoje zdrowie i niosą negatywne skutki dla skóry.

Przykładowo palenie nie tylko zawiera szkodliwe toksyny, ale także przeszkadza w regeneracji skóry i zaburza jej nawodnienie.

Stres idzie w parze z takimi schorzeniami jak bezsenność i powoduje m.in. przebarwienia skóry. Jeśli z kolei chodzi o alkohol, to niesie podobnie negatywne skutki jak palenie. Dostarcza do organizmu toksyny, które się trudne do wyeliminowania.

WIĘCEJ DLA CIEBIE