Umysł – 5 złych nawyków, które mu szkodzą
Umysł bywa dosyć często spychany na dalszy plan, jako że większą wagę przywiązujemy na co dzień do naszego ciała. Oczywiście troska o zdrowie fizyczne jest bardzo ważna, jednak warto pamiętać, że ciało i umysł pozostają ze sobą w ścisłym wniosku.
Na tyle ścisłym, że szkodząc jednemu, automatycznie możesz wyrządzić także krzywdę drugiemu. Mając to na uwadze koniecznie czytaj dalej i poznaj 5 nawyków, którymi każdego dnia niszczysz zdrowie swojego mózgu.
Umysł i jego tajemnice
Ludzki umysł to skomplikowana sieć zdolności poznawczych i stanów psychicznych. Do głównych funkcji możemy zaliczyć takie jak:
- myślenie
- pamięć
- percepcję
- świadomość
Umysł to coś, co wyróżnia człowieka spośród wszystkich innych gatunków. Wprawdzie niektóre ze wspomnianych wyżej funkcji dzielimy także z innymi członkami królestwa zwierząt, jednak ludzki umysł to struktura naprawdę wyjątkowa.
Co jeszcze należy dodać? W naszym umyśle nie brakuje także takich elementów jak pragnienia, przekonania czy odczuwanie – również to negatywne, takie jak ból. Nad tymi elementami panują funkcje wymienione powyżej.
Badacze od lat zajmują się najrozmaitszymi zagadkami ludzkiego umysłu, jednak wciąż istnieją tak zwane białe plamy na mapie ich odkryć.
Wiele procesów zachodzącym w mózgu człowieka wciąż nie ma uzasadnienia czy biologicznego wytłumaczenia; zapewne jeszcze przez wiele lat badacze będą mierzyć się z tymi zagadkami.
Zdrowie umysłu
Nasz zdrowie i kondycja psychiczna bardzo często zależy od nas samych, a konkretniej od podejmowanych przez nas każdego dnia decyzji i działań. Wiele osób oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma w ich codziennym życiu sprawny mózg, jednak na dłuższą metę nie przekłada się to na zmianę nawyków.
Co gorsza, stosunkowo często nie zwracamy uwagi na sygnały ostrzegawcze wysyłane nam przez układ nerwowy – ignorujemy pojawiające się nagle trudności z koncentracją, stałe zmęczenie czy przewlekle zły humor.
Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie nawyki mogą wywoływać takie właśnie objawy.
1. Spanie z głową pod kołdrą
To o wiele powszechniejszy nawyk niż by się mogło wydawać. Najczęściej spanie z głową pod kołdrą kojarzy nam się z małymi dziećmi, które boją się ciemności i w ten sposób chowają się przed wyimaginowanymi potworami czy duchami.
Okazuje się jednak, że wiele młodych osób, a nawet dorosłych także praktykuje taką ,,technikę” zasypiania, gdyż twierdzą, że w ten sposób łatwiej jest się im ,,wyłączyć”.
W rzeczywistości nawyk ten może być bardzo szkodliwy dla zdrowia naszego mózgu i wydajności umysłu, jako że oddychając pod kołdrą zwiększamy koncentrację dwutlenku węgla, a w konsekwencji doprowadzamy do lekkiego niedotlenienia mózgu.
Na dłuższą metę może to wywoływać problemy z pamięcią, koncentracją czy innymi funkcjami poznawczymi umysłu.
2. Otaczanie się nieodpowiednimi ludźmi
Być może brzmi to absurdalnie, ale wydajność i kondycja naszego umysłu zależy w dużej mierze od tego, jakimi ludźmi się otaczamy. Gdy przyzwyczajamy się do towarzystwa toksycznych ludzi, krok po kroku wyniszczają oni nie tylko Twoje nerwy, ale i Twój umysł.
Nie chodzi tutaj o samo ich fizyczne towarzystwo, ale o negatywną energię, którą Cię zarażają i która rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Przez nieodpowiednie towarzystwo cierpi Twoje życie emocjonalne i uczuciowe. Wpływa to negatywnie na wszystkie procesy zachodzące w umyśle.
3. Unikanie samotności
Jak mówi stare powiedzenie – co za dużo to niezdrowo; słowa te doskonale pasują do niemal każdego aspektu życia, również jeśli chodzi o towarzystwo innych ludzi. W naszej komórce społecznej – czy tej mniejszej, czy większej – warto dbać nie tylko o relacje z innymi ludźmi, ale też być w stanie skupić się na sobie, na swoich potrzebach, swoim rozwoju i swoim zdrowiu.
Samotność może być zdrowa i potrzebna, dzięki niej jesteśmy w stanie spojrzeć na pewne kwestie z dystansu, nauczyć się i odkryć siebie na nowo, poświęcić chwilę na refleksję i rozwój osobisty.
Gdy nauczymy się prawidłowo i efektywnie wykorzystywać naszą samotność, wpłynie to doskonale nie tylko na nasz umysł, ale i na zdrowie. Rozpaczliwe poszukiwanie towarzystwa w każdym momencie życia może przynieść wręcz odwrotne rezultaty.
4. Nadużywanie telefonów komórkowych
Tak samo jak i z towarzystwem innych ludzi, w przypadku telefonu komórkowego również powinno nam przyświecać to samo powiedzenie. W dzisiejszym świecie zdaje się być jednak prawie niemożliwe oderwać się chociaż na chwilę od urządzeń elektronicznych, portali społecznościowych i mediów.
Niektórym z nas telefon niemal przyrósł na stałe do dłoni i nie do końca wiemy, a może nawet nie chcemy temu przeciwdziałać.
Warto zdać sobie jednak sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą nadużywanie urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim konsekwencją jest uzależnienie się od danej zabawki, portalu czy dostępu do Internetu. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak odbić się to może na naszym zdrowiu – głównie psychicznym.
5. Zapominanie o śniadaniu
Śniadanie nie bez powodu jest uważane za jeden z najistotniejszych posiłków dnia. W nocy, przez kilka godzin z rzędu, nie dostarczamy przecież naszemu organizmowi żadnej dawki energii. Ciągłe zapominanie o śniadaniu może wywołać całą serię konsekwencji zdrowotnych, z problemami neurologicznymi, a nawet udarem włącznie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- González MM, León FD, Díaz MCR. Hábitos alimentarios y salud. Pedagogía Profesional 2018. Available at: http://revistas.ucpejv.edu.cu/index.php/rPProf/article/view/103. Accessed 12/20, 2018.
- Fargues MB, Lusar AC, Jordania CG, Sánchez XC. Metodología: Validación de dos escalas breves para evaluar la adicción a Internet y el abuso de móvil. Psicothema 2009; 21 (3): 480-485. Available at: http://psicothema.com/pdf/3658.pdf. Accessed 12/20, 2018.
- Sánchez-Carbonell X, Beranuy M, Castellana M, Chamarro A, Oberst U. La adicción a Internet y al móvil: ¿moda o trastorno? Adicciones 2008; 20(2). Available at: https://www.redalyc.org/html/2891/289122057007/. Accessed 12/20, 2018.
- Sánchez Ruiz-Cabello F, Ortiz González L. Síndrome de la muerte súbita del lactante (parte 1): factores de riesgo. Pediatría Atención Primaria 2013; 15 (60): 361-370. Available at: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322013000500017. Accessed 12/20, 2018.