Uczucie zimna - 8 chorób, które je wywołują

Istnieją osoby, które niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury, czują zimno przez cały czas - i to niezależnie od pory roku. Niezależnie od tego, czy jest pełne słońce bądź przyjemne ciepło na zewnątrz, ich dłonie, stopy bądź całe ciało jest zimne.
Uczucie zimna - 8 chorób, które je wywołują

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2019

Uczucie zimna może być objawem rozmaitych chorób. Przyczyn może być całe mnóstwo, na przykład nieodpowiednia dieta bądź siedzący tryb życia.

Uczucie zimna i wielka wrażliwość na nie może być na przykład objawem problemów z funkcjonowaniem metabolizmu. Czasami wynika to również z niskiego wskaźnika tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie pozwala to utrzymać odpowiedniej temperatury ciała.

Z drugiej strony z kolei, uczucie zimna można wynikać z tego, że w ciele człowieka zachodzi właśnie jakiś proces zapalny.

Może to być zwykły katar lub zapalenie płuc. Tak czy inaczej, niezależnie od stopnia infekcji, zmienia się temperatura ciała. W przypadku infekcji, uczucie zimna można usunąć lecząc przyczynę tego stanu.

Nie zmienia to jednak faktu, że uczucie zimna, zimne poty oraz chłód w różnych częściach ciała pojawiające się na przykład, gdy spada nam ciśnienie, nie jest uczuciem komfortowym.

Z tego właśnie powodu warto poznać możliwe przyczyny tego stanu.

Uczucie zimna – możliwe przyczyny

Uciążliwe uczucie zimna może mieć wiele przyczyn. Należy do nich między innymi:

  • Głód
  • Anoreksja
  • Zmęczenie
  • Infekcje
  • Menopauza lub ciąża – w przypadku kobiet na uczucie zimna i ciepła mają wpływ estrogeny, stąd też wahania podczas ciąży lub okresu menopauzy.
  • Niedoczynność tarczycy
  • Niski wskaźnik tkanki tłuszczowej w organizmie
  • Zaburzenia krążenia

Uczucie zimna – 8 chorób, które mogą je wywoływać

1. Anemia

Anemia to zaburzenie cechujące deficyt hemoglobiny we krwi. Hemoglobina stanowi białko, które służy do transportowania tlenu w organizmie.

Gdy w naszym ciele brakuje czerwonych krwinek, dochodzi właśnie do anemii. Może to sprawić, że osoba odczuwa zimno, zmęczenie, jest blada, pojawiają się u niej palpitacje serca oraz trudności z oddychaniem podczas wysiłku.

Badanie krwi na anemię

2. Niedobór żelaza

Gdy w naszym organizmie występuje niedobór żelaza, osoba jest narażona na uczucie zimna i zimne poty.

Żelazo to minerał, który spełnia niezwykle ważną rolę w transportowaniu tlenu do wszystkich komórek ciała. Ma on również wpływ na procesy regulacji temperatury ciała. Jeśli go brakuje, nasze dłonie i stopy są wiecznie zimne.

Osobom, którym doskwiera ciągłe uczucie zimna, zaleca się przeprowadzenie badania krwi, aby przekonać się, czy nie wystąpił deficyt żelaza.

3. Złe krążenie krwi

Kobieta przyma swoją dłoń

Niektóre osoby, nawet jeśli temperatura ich ciała jest w normie, odczuwają zimno w pewnych obszarach, zwłaszcza w kończynach.

Dzieje się tak niezależnie od pory roku. Zarówno zimą, jak i latem osoby te mają zimne dłonie i stopy.

Bywa nawet, że nabierają one niebieskawego odcienia, a nawet pojawia się mrowienie i brak czucia. Może to wskazywać na problem w krążeniu krwi.

4. Choroba Raynauda

Choroba Raynauda jest zaburzeniem krążenia krwi, które może sprawić, że osoba nieustannie cierpi na uczucie zimna, zwłaszcza w dłoniach i stopach.

Zimno może się pojawiać sporadycznie na skutek  konkretnych wydarzeń, a epizody mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Gdy pojawia się epizod zimna, dobrym pomysłem jest poruszać się oraz wykonać masaż zimnych kończyn. Pobudzi to krążenie i zapewni uczucie ciepła.

Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę Raynauda zwykle mają białe bądź blade kończyny. Oprócz tego, że są one zimne, może się pojawić drętwienie oraz bolesność.

5. Problemy z pracą tarczycy

Tarczyca reguluje metabolizm i reakcje ciała na zmiany w otoczeniu.

Jeżeli nie pracuje ona we właściwy sposób i nie wydziela wystarczającej ilości hormonów, powoduje to spowalnianie pracy całego metabolizmu.

6. Problemy z układem krwionośnym

Gdy zaburza się krążenie krwi w naszym organizmie i zamykają się naczynia krwionośne, krew nie dociera prawidłowo do kończyn – do naszych rąk i nóg. Może się tak dziać, ponieważ pojawiła się miażdżyca bądź problemy z krzepliwością.

Często skutkiem tego zjawiska jest białe zabarwienie dłoni i stóp, jak również uczucie mrowienia w rękach i nogach. Często pojawia się również zimna skóra.

7. Cukrzyca

Badanie cukru

Cukrzyca wywołuje zniszczenia w organizmie, zaburzając również pracę nerek.

Powoduje to nefropatię cukrzycową, objaw bardzo często pojawiający się razem z uczuciem zimna. Wywołuje to również trudności z oddychaniem, opuchliznę nóg, rąk, twarzy oraz mdłości i wymioty.

8. Anoreksja

Jednym z głównych objawów towarzyszących anoreksji jest uczucie zimna. Dzieje się tak, ponieważ osoba ma niski wskaźnik tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, ciało osoby cierpiącej na anoreksję ma poważne zniszczenia.

Na odczuwanie zimna i ciepła ma wpływ sama w sobie waga osoby jak również obrany przez nią sposób odżywiania się.

Nic zatem dziwnego, że zmęczenie i wyczerpanie oraz zimno to objawy osób utrzymujących dietę niską w składniki odżywcze.

Aby funkcjonować w sposób optymalny, ciało ludzkie powinno utrzymywać temperaturę około 37° C.

Inne czynniki, które powinny wywoływać uczucie zimna

1. Spożywania alkoholu

Większość ludzi uważa, że po spożyciu drinka lub dwóch ich ciało się ogrzewa i podnosi się temperatura. Nic bardziej mylnego. Alkohol w żadnym wypadku nie ogrzewa naszego organizmu. 

Dwa drinki

Wręcz przeciwnie – pobudza krążenia krwi w zewnętrznych warstwach skóry. Wywołuje to uczucie pieczenia i zaczerwienienie. Z czasem jednak naczynia krwionośne się obkurczają, co sprawia, że uczucie zimna ponownie wraca.

2. Zmęczenie

Gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, na przykład przez brak snu bądź z powodu zespołu chronicznego zmęczenia, nasz organizm pracuje bardzo powoli i w pewien sposób niedostatecznie.

Dzieje się tak, ponieważ dysponuje on mniejszą ilością energii, co z kolei obniża temperaturę ciała.

3. Zbyt restrykcyjne diety

Osoby utrzymujące restrykcyjne diety nie spożywają wystarczającej ilości kalorii, przez co trudniej jest im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Dzięki stałemu dostarczaniu kalorii do organizmu powstaje ciepło, co pozwala mu funkcjonować w sposób prawidłowy.

Pomidor talerzu

Ciało nie jest w stanie prawidłowo utrzymać stałej temperatury, jeśli nie dostarcza mu się wysokowartościowych kalorii, dlatego restrykcyjne diety sprawiają, że towarzyszy nam uczucie zimna. 

4. Niski wskaźnik tkanki tłuszczowej w organizmie

Osoby, których wskaźnik tkanki tłuszczowej w organizmie jest bardzo niski, zwykle czują zimno przez większość czasu. Jest tak, ponieważ nie dysponują one wystarczają ilością lipidów, aby stworzyć ochronną warstwę dla organizmu.

5. Niedobór witaminy B12

Przyczyną takiego niedoboru może być na przykład niewłaściwa dieta, uboga w witaminy, jak również niewłaściwe przyswajanie tego składnika przez nasz układ pokarmowy.

Może chcesz też przeczytać artykuł: Niedobór witaminy B12 – czym się objawia?

6. Uczucie zimna może być wywoływane przez niektóre lekarstwa

Osoby przyjmujące lekarstwa nie są czasem świadome, iż środki te mogą wywoływać skutki uboczne. Może to być na przykład nietrzymanie moczu, uczucie zimna bądź wręcz przeciwnie, uczucie gorąca.

Mamy na myśli zwłaszcza lekarstwa takie jak środki nasenne, barbiturany, środki rozszerzające naczynia krwionośne, leki na nadciśnienie oraz również niektóre środki na epilepsję.

Aby uniknąć niechcianych skutków ubocznych, bardzo ważne jest aby dokładnie przeczytać ulotkę przed przystąpieniem do przyjmowania jakichkolwiek środków farmakologicznych. Utrzymuj też otwartą komunikację z lekarzem.

Uczucie zimna w organizmie – kilka wskazówek, jak poczuć ulgę

Istnieje kilka sposobów na to, żeby poczuć ulgę gdy doskwiera nam uczucie zimna. Oto one:

  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.
  • Nawadniaj swój organizm.
  • Unikaj nadużywania alkoholu oraz używania wyrobów tytoniowych.
  •  Jedz zupy warzywne oraz wywary.
  • Często sięgaj po cebulę, czosnek i imbir. Produkty te mają właściwości rozgrzewające.
  • Dbaj o zróżnicowaną i odpowiednio zbilansowaną dietę.
  • Jedz orzechy i produkty bogate w kwasy tłuszczowe, na przykład Omega 3.

Jeżeli uczucie zimna wynika z temperatury panującej w otoczeniu, zaleca się również leczenie środowiskowe. Dbaj o to, żeby się dobrze ubierać oraz sięgaj po ciepłe napoje.

Jeżeli jednak Twoje uczucie zimna utrzymuje się mimo tego, oznacza to, że przyczyna tkwi w Twoim stanie zdrowia. Nie ignoruj tego, skonsultuj się z lekarzem.

Jeżeli uda ci się wykryć przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie, uczucie zimn z całą pewnością zniknie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.