Chroniczne zmęczenie: 6 nawyków, które je zwalczają

Nie mamy wątpliwości, że zamieszczone przez nas poniżej sugestie pomogą Ci poczuć się bardziej przygotowanym do wykonywania wszystkich codziennych czynności. Pamiętaj o tym, że im lepiej jesz, tym lepiej się poczujesz!
Chroniczne zmęczenie: 6 nawyków, które je zwalczają

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy czujesz chroniczne zmęczenie przez cały czas i bez względu na okoliczności? A może masz wrażenie, że bez względu na to, ile godzin w ciągu doby śpisz, nadal nie masz ochoty, ani sił na zrobienie czegokolwiek? Jeśli tak, to możesz cierpieć na schorzenie określane przez specjalistów jako chroniczne zmęczenie.
Jednym z głównych winowajców, który może powodować ten problem, jest nieprawidłowa dieta. Nie jest przecież tajemnicą poliszynela, że to, co jesz, napędza Twoje ciało i wpływa na twoje samopoczucie. W końcu istnieje takie popularne powiedzenie głoszące, że “jesteś tym, co jesz”.

Chroniczne zmęczenie sprawia, że marzysz o filiżance gorącej, parującej kawy tuż po przebudzeniu się z rana. Ale to nie jest jedyny problem, który sprawia, że cały czas odczuwasz brak energii do działania.

Jest to bardzo złożona sytuacja natury zdrowotnej, której nie można jednak powiązać z żadną konkretną chorobą. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że stan ten pogarsza się w miarę wykonywania codziennych czynności.

Dobrą jednak wiadomością jest to, że nie musisz już na zawsze zmagać się z efektami, z jakimi wiąże się chroniczne zmęczenie. Dokonując zaledwie kilku drobnych zmian w swojej codziennej diecie możesz uzyskać całą tę energię, której potrzebujesz do działania.

A my w naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci wszystko to, co możesz zrobić, aby uzyskać tak pożądane efekty. Zapraszamy zatem do lektury!

1. Chroniczne zmęczenie zacznij zwalczać od picia dużych ilości wody

Picie wody nie tylko chroni nas przed objawami dawanymi przez chroniczne zmęczenie. Dodatkowo pomaga także naszemu organizmowi w znacznie sprawniejszym rozprowadzaniu po wszystkich tkankach i komórkach niezbędnych molekuł i innych pierwiastków.

Picie wody

Picie wody stymuluje także wszystkie procedury usuwania toksyn i pozostałości po procesach przemiany materii. Może to może wpływać na narządy wewnętrzne, a także aktywować inne procesy metaboliczne naszego organizmu. Nie jest w końcu żadną tajemnicą, że odwodnienie może sprawić, że poczujesz się bardzo zmęczony.

2. Zacznij prowadzić dziennik diety i emocji

Kolejną sztuczką do walki z tą irytującą przypadłością, jaką jest chroniczne zmęczenie jest prowadzenie szczegółowej ewidencji rzeczy, które jesz i pijesz. Powinieneś także rejestrować swój nastrój o różnych porach dnia.

Tworzenie dziennika

Prowadzenie tego typu dziennika ma kilka celów i wiąże się z paroma istotnymi korzyściami:

  • Zapisywanie i późniejsze analizowanie produktów spożywczych, które jesz, może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego odczuwasz chroniczne zmęczenie. Dla przykładu, cukier może zapewnić Ci nagły skok energii, ale spowoduje jednocześnie późniejszy, silny jej spadek. Z drugiej jednak strony syrop z agawy może dostarczyć Ci sporą dawkę energii, nie powodując przy tym późniejszego zmęczenia.
  • Zrozumienie, które produkty spożywcze sprawiają, że czujesz się dobrze, a które że źle. Czy kiedykolwiek słyszałeś o tym, że czekolada pomaga Twojemu ciału uwolnić endorfiny i sprawia, że czujesz się szczęśliwy?
  • W rzeczywistości istnieje kilka różnych produktów spożywczych, które mogą wpłynąć na nastrój pozytywnie lub negatywnie. Ważne w takiej sytuacji jest zatem to, aby wiedzieć, jak rozpoznać, jaki dane produkty mają wpływ na Ciebie. Aby pomóc Ci lepiej to zrozumieć, ważne jest skrupulatne prowadzenie dokładnego rejestru emocji, a nie tylko samego wykazu produktów spożywczych.

Przechowując tego typu dokumentację, możesz w niektórych przypadkach nawet dokonać różnych interesujących odkryć. Na przykład taki zestaw danych pozwoli Ci stwierdzić, że Twoje chroniczne zmęczenie jest w rzeczywistości symptomem typowym zespołu jelita drażliwego.

Dzięki temu możesz poprosić swojego lekarza o konsultacje i ewentualnie o zaordynowanie odpowiedniego sposobu leczenia.

3. Nie eliminuj produktów spożywczych ze swojej diety bez nadzoru lekarza

Wiemy dobrze o tym, że zwalczanie przewlekłego zmęczenia nie jest łatwym zadaniem. Ale mimo tego nie powinieneś tego robić, eliminując po prostu różne grupy produktów spożywczych ze swojej diety.

Powinieneś przejrzeć swoje opisane powyżej dzienniki dotyczące spożywanych produktów i zarejestrowanych emocji oraz zaprezentować te dane swojemu dietetykowi.

Zdrowe jedzenie

Następnie powinieneś z nim rozpocząć współpracę, aby utworzyć plan diety, który pomoże Ci sprawdzić, czy w Twojej dotychczasowej diecie występują jakieś produkty, które powodują Twoje chroniczne zmęczenie. W ten sposób możesz zmniejszyć swoje szanse na cierpienie z powodu jakiegokolwiek niedoboru składników odżywczych.

Ponieważ wszystkie grupy produktów spożywczych żywności zapewniają Ci te, czy inne korzyści, nie powinieneś ryzykować żadnego rodzaju niedoboru składników odżywczych poprzez prostą ich eliminację ze swej diety. Zawsze zasięgnij najpierw fachowej porady medycznej.

4. Daj sobie szansę na poeksperymentowanie ze swoją dietą

Wypróbuj na przykład te wszystkie produkty spożywcze, których normalnie nie jesz na co dzień. Ale jednocześnie upewnij się przy tym, że są one znane z tego, że są naturalnymi “dopalaczami energii”.

Istnieje bowiem kilka kombinacji węglowodanów, białek i tłuszczów, które potrafią naprawdę zdziałać cuda i zwalczyć skutecznie chroniczne zmęczenie.

Eksperymenty z dietą

Problem polega jednak na tym, że każdy organizm reaguje nieco inaczej na różne kombinacje produktów spożywczych i składników. Oznacza to po prostu, że nie ma czegoś takiego jak standardowa dieta.

Powinieneś również dążyć do spróbowania potraw, których nigdy wcześniej nie próbowałeś. Na początku może być trudno przyzwyczaić się do nowych smaków, ale poświęć trochę czasu, aby się z nimi zapoznać. Może zmienisz zdanie?

5. Jedz często, ale w mniejszych porcjach

Jedzenie w opisany powyżej sposób pomoże Ci zwiększyć swoją codzienną energię zawsze wtedy, gdy poczujesz się zmęczony lub głodny. Zaprzestanie jedzenia w ogóle lub przerzucenie się na tylko jeden lub dwa większe posiłki dziennie doprowadzi Cię do negatywnego efektu w postaci przyrostu masy ciała.

A to z kolei zamieni się w błędne koło stymulujące chroniczne zmęczenie.

Aby uniknąć tego zjawiska, pamiętaj o tym, aby zjeść cokolwiek co trzy lub cztery godziny. Możesz mieszać na przykład niektóre owoce z białkiem i tłuszczem. Ogólnie rzecz biorąc rób to tak, aby mieć pewność, że dostarczasz do swojego organizmu wystarczającą ilość składników odżywczych.

Niektóre najbardziej godne uwagi pomysły na takie szybkie i energetyzujące przekąski to na przykład:

  • 30 gramów sera twarogowego + 5 orzechów włoskich + 1 jabłko
  • 2 plasterki polędwicy z indyka + 10 migdałów + 3 guawy
  • Mięso pieczonego kurczaka + 3 łyżki nasion słonecznika + ½ szklanki żurawiny
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego + 5 orzechów włoskich + 6 truskawek

Oprócz zapewnienia Ci sporej dawki tak potrzebnej energii, opisane powyżej opcje to propozycje prostych, tanich i przede wszystkim bardzo smacznych posiłków. Czego chcieć więcej od typowej przekąski?

6. Unikaj produktów spożywczych drażniących żołądek i ogólnie układ pokarmowy

Na początku naszego dzisiejszego artykułu wspominaliśmy między innymi o konieczności wypicia filiżanki kawy. I mimo tego, że kawa rzeczywiście daje nam uczucie przypływu energii, jest to wrażenie dość ulotne, które niedługo później doprowadzi nas do prawdziwej katastrofy.

Inaczej mówiąc, kawa zaczyna działać szybko, przestaje działać po chwili, a w efekcie czujesz się jeszcze bardziej zmęczony, niż przedtem.

Niezdrowa żywność

Pamiętaj zatem, aby unikać następujących produktów spożywczych wywierających negatywny wpływ na Twój organizm i układ pokarmowy:

  • Kawa. Stymuluje ona sztucznie Twój układ nerwowy i wytwarza “piki” energii, które po dwóch-trzech godzinach zanikają i wzmacniają w ten sposób chroniczne zmęczenie. Zamiast kawy spróbuj na przykład napić się soku z aloesu, zielonej lub miętowej herbaty.
  • Niezdrowe jedzenie. Tego zazwyczaj pragniesz i to jesz, gdy poczujesz się trochę głodny. Jednak niezdrowe jedzenie podnosi szybko poziom glukozy we krwi. W efekcie tego poczujesz się zmęczony już w ciągu kilku minut od zjedzenia takiego posiłku.
  • Ponadto, ponieważ niezdrowe jedzenie nie dostarcza Ci żadnych cennych wartości odżywczych, znowu będziesz głodny w ciągu kilku najbliższych godzin. Powinieneś wybierać zatem zdrowe i świeże produkty spożywcze, takie jak owoce, sałatki warzywne lub koktajle owocowe.

Nie mamy wątpliwości, że wszystkie opisane przez nas powyżej sugestie pomogą Ci poczuć się o wiele bardziej przygotowanym do wykonywania tych wszystkich męczących codziennych czynności. Pamiętaj, że im lepiej jesz, tym lepiej się poczujesz. To bardzo prosta zależność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.