Twarz - 4 produkty, które bardzo jej szkodzą

Nawet jeśli nie chorujemy na celiakię, pojawienie się krostek bądź opuchlizny na twarzy może świadczyć o tym, że mamy pewien stopień nietolerancji glutenu.
Twarz - 4 produkty, które bardzo jej szkodzą
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, pewne produkty spożywcze mogą mieć wpływ na to, jak wygląda nasza twarz. Zadbaj o swoją twarz i poznaj listę produktów, które wpływają na jej wygląd.

1. Wino a Twoja twarz

Jedną z cech charakterystycznych osób pijących alkohol w nadmiarze są bardzo wyraźne i głębokie zmarszczki, podobnie jak plamy powstające u nasady nosa. Pojawiają się również zmarszczki pod oczami i opuchnięte powieki.

Jak gdyby tego było mało, skóra się odwadnia i ma tendencję do czerwienienia się, co więcej rozszerzają się również pory skórne.

Wszystko to dzieje się, ponieważ wino zawiera duże ilości cukru, a do tego pestycydów i siarczanów. Dlatego właśnie między innymi napoje alkoholowe prowadzą do odwodnienia.

Wino i nasza twarz

Sprawia to, że nasz organizm traci wodę, wątroba jest przeciążona, a następnego dnia doświadczamy problemów żołądkowych. Wszystko to bezpośrednio wpływa na skórę oraz na to, jak wygląda nasza twarz. Jej skóra wiotczeje, jest słabo odżywiona i zaczerwieniona.

Nadużywanie alkoholu na dłuższą metę może również zaburzyć funkcjonowanie dobrych bakterii zamieszkujących nasz układ pokarmowy. To z kolei może prowadzić do wielu powikłań i chorób.

Aby wyeliminować ten problem, najpierw całkowicie odstaw alkohol na co najmniej 3 tygodnie. W ten sposób Twoja skóra się zregeneruje. Później spożywaj go, ale jedynie z umiarem.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Uzależnienia – jakie kryją się w Tobie?

2. Mleko

Istnieją również pewne elementy, które ujawnia twarz osób spożywających produkty nabiałowe w nadmiarze. Otóż u ludzi takich zwykle pojawiają się cienie pod oczami oraz opuchnięte powieki.

Co więcej, bardzo często towarzyszą im krostki i wypryski w okolicach żuchwy i podbródka.

Mleko może również wywrzeć silny wpływ na kolor Twojej twarzy, nawet jeśli nie cierpisz na nietolerancję laktozy. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem lat tracimy z organizmu pewien enzym, który wspomaga trawienie i rozkładanie laktozy.

Mleko a twarz

I choć samo w sobie nie stanowi to nietolerancji laktozy, sięganie po produkty nabiałowe w nadmiarze wywoła pewne zmiany w tym, jak wygląda nasze ciało i twarz. Jeżeli więc zauważyłeś, że Twoja twarz jest opuchnięta a skóra – blada, przez kilka tygodni odpocznij od nabiału.

W taki sposób ustalisz, czy to właśnie on jest przyczyną Twoich problemów skórnych i czy one znikną. Jeżeli tak właśnie będzie, zyskasz pewność, że nadmiar nabiału jest czynnikiem, który Ci szkodzi.

3. Cukier

Twarz może ujawnić również, czy nie spożywamy przypadkiem za dużo cukru. W takim przypadku pojawiają się głębokie zmarszczki w górnej części twarzy. Mogą im również towarzyszyć wory pod oczami, cienka i zwiotczała skóra oraz uciążliwy trądzik.

Cukier powinien być spożywany zawsze z umiarem. Nie tylko dlatego, że jest naszym wrogiem w procesie odchudzania, ale również z powodu jego wpływu na naszą twarz.

Produkt ten podnosi nasz indeks glikemiczny. Cząsteczki glukozy łączą się z kolagenem w naszym organizmie, niszcząc go i sprawiając, że jest mniej elastyczny.

Cukier w kostkach a nasza twarz

Wszystko to sprawia, że przyśpieszają procesy starzenia się naszej skóry. Nasza twarz może wyglądać na więcej lat, niż w rzeczywistości mamy. Powstają zmarszczki, a nawet plamy skórne i zmiany koloru.

Jeżeli chcesz cieszyć się piękną, promienną skórą, jedną z pierwszych rzeczy, jakie musisz jak najszybciej zrobić to do minimum ograniczyć spożycie cukru. Zamień go na inne, zdrowsze alternatywy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Cukier w dużych ilościach – Sprawdź tych 9 produktów

4. Glutenu

Gluten szkodzi nie tylko osobom chorym na celiakię. W nadmiarze jest szkodliwy nawet dla osób, które nie mają alergii.

Twarz osoby, której organizm jest przeciążony glutenem charakteryzuje się między innymi krostkami na czole, policzkach i podbródku. Twarz jest również spuchnięta, a policzki – zaczerwienione.

Jeżeli zauważysz u siebie te objawy, musisz wiedzieć, że jest to objaw tego, że Twój organizm nie jest w stanie strawić glutenu.

Gluten a nasza twarz

Ten rodzaj białka znajduje się między innymi w produktach takich jak:

  • Mąka
  • Żyto
  • Owies
  • Jęczmień

Co więcej, zawierają go również często pite przez nas napoje alkoholowe takie jak:

  • Piwo
  • Whisky
  • Wódka

Jeżeli masz podejrzenia, że być może pojawiła się u Ciebie nietolerancja na gluten, możesz to sprawdzić w prosty sposób: spróbuj wykluczyć go z Twojej diety na 2 do 3 tygodni. Będzie to wymagało pewnych zmian i modyfikacji w Twoim jadłospisie, ale z całą pewnością warto, ponieważ może się to przyczynić do Twojego zdrowia oraz urody.

Starannie i bez wyjątku wyeliminuj z diety wszystko, co zawiera gluten i obserwuj swoją twarz. Ważne jest to, czy skóra zmieniła się na lepsze. Jeżeli po upływie dwóch, trzech tygodni objawy nie zniknęły, prawdopodobnie masz alergię żywieniową, ale nie na gluten.

Ze względu na twarz ale również kwestię utrzymania odpowiedniej wagi i sylwetki, najlepiej byłoby wyeliminować z diety tak zwane białe węglowodany oraz wypieki wykonane na bazie białej mąki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.