Trudne rozstanie – jak przejść przez ten bolesny czas

JJeśli oddaliśmy całą swoje energię drugiej osobie i nie skupialiśmy się na sobie lecz na innych - po rozstaniu możemy doświadczyć załamania nerwowego. Pamiętaj, że zanim zapragniemy uzupełniać innych, sami musimy być kompletni.
Trudne rozstanie – jak przejść przez ten bolesny czas

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każdy choć raz w życiu doświadczył rozstania. Fakt, iż jest to powszechne zjawisko nie umniejsza bólu, który mu towarzyszy. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka rad, które mogą okazać się pomocne w tym niełatwym okresie. Czy istnieją sposoby aby łagodnie przejść trudne rozstanie? Wierzymy, że tak. 

Najważniejsze aby wziąć pod uwagę, że niezależnie od tego czy chcemy czy nie: przejdziemy przez mroczną serię pojedynków z samym sobą. Nawet jeśli próbujemy zignorować to zjawisko, wyprzedzić je śmiechem i dobrą rozrywką, tak naprawdę tylko odkładamy na później wojnę, którą będziemy musieli stoczyć.

W języku hiszpańskim istnieje pojęcie żałobnego pokoju, do którego należy wejść aby zmierzyć się z negatywnymi emocjami. Wejście do tego pokoju jest nieodzownym elementem walki z załamaniem, które towarzyszy rozstaniu.

Istnieje kilka cennych rad, które pozwolą przejść przez trudne rozstanie:

1. Zaakceptuj swój stan emocjonalny

Aby skutecznie przezwyciężyć rozstanie musimy zaakceptować sytuację w jakiej się znaleźliśmy. Niezbędne jest pogodzenie się z tym co się wydarzyło, ale też zaakceptowanie tego co czujemy. To najtrudniejszy moment w walce z załamaniem emocjonalnym. Jednakże im wcześniej zdamy sobie sprawę, że przejdziemy przez szereg faz emocjonalnych, tym łatwiej będzie nam je pokonywać.

Pojawi się faza wyparcia tego co się stało, gniew a później smutek. To co musisz pamiętać to, że każda z tych emocji ma dla Ciebie bardzo ważną wiadomość, niezbędną aby pójść dalej. Jeśli jesteś już zdenerwowany bo myślisz sobie, że to banały, które nic nie znaczą – wystaw się na pierwszą próbę i spróbuj podążać za kolejnymi wskazówkami. 

Czasami, kiedy załamanie nerwowe jest wynikiem rozstania z partnerem, nadal żywimy nadzieję na zmianę. Jeśli zaczniemy negocjować powrót do związku i stanie się to prawdopodobne – nie posuwamy się do przodu a robimy krok wstecz, uciekając od tego co nieuniknione.

pomalowane palce ze złamanym sercem

To normalne, że czeka nas ból nie do zniesienia, ciąg nieprzyjemnych myśli i negatywnych emocji. Jeśli już kiedyś przechodziłeś załamanie nerwowe związane z rozstaniem, pamiętasz na pewno jak myślałeś, że sobie z tym nie poradzisz. A jednak się udało i tym razem będzie podobnie.

“Nigdy nie przepraszaj za to co czujesz, to tak jakbyś przepraszał, za to że jesteś prawdziwy”.

-Benjamin Disraeli-

Nie oznacza to jednak, że mamy uciekać od swoich emocji, ignorować je lub ukrywać. Musimy na nie spojrzeć, przywitać się z nimi i zaakceptować je jako część nas samych. Tylko wtedy możemy pójść do przodu.

2. Trudne rozstanie i tłumione emocje

Nigdy nie powinieneś tłumić i ukrywać swoich emocji, bowiem może przynieść to przeciwny efekt do zamierzonego. Co więcej prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych. Nasze ciało jest połączone ze świadomością. Napięcie mięśni, prowadzi do wielu poważnych schorzeń a przede wszystkim bolesnego dyskomfortu.

Co możesz zrobić? Niektórzy decydują się na długą rozmowę z przyjaciółmi, inni płaczą w poduszkę,inni potrzebują chwili samotności i okazji do kontemplacji. Każde z tych rozwiązań jest dobre, jeśli pozwala Ci osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Ludzie wychodzą z błędnego założenia, że trudne rozstanie jest jak wypadek samochodowy – wszystko zmienia się gwałtownie i nie ma odwrotu. Nic bardziej mylnego. To schodzenie w dół małymi krokami, popadanie w szaleństwo także poprzez tłumienie w sobie prawdziwych emocji, czego skutkiem jest nierozpoznawanie siebie w lustrze. 

  • Kiedy dopadł Cię emocjonalny dół – posłuchaj samego siebie i postępuj tylko zgodnie z tym co czujesz. Naucz się mówić “nie” okazjom, na które nie masz ochoty.
  • Jeśli jesteś typem osoby, która w traumatycznych sytuacjach potrzebuje pobyć tylko sama ze sobą, zrezygnuj z wyjść z przyjaciółmi “aby odreagować”. Postępuj analogicznie jeśli aby wyzdrowieć potrzebujesz towarzystwa uśmiechniętych bliskich Ci osób.

Największy problem dzisiejszych czasów odbijający się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym to ukrywanie swoich emocji. Za cenne uznaje się wyłącznie te pozytywne, a wstydliwymi określa się przejawy smutku i negatywnych emocji.

Nasza ekspresja nie powinna być jednostronna, choć właśnie do tego dąży kultura masowa XXI wieku. Wszyscy mamy być powierzchownie szczęśliwi i nienaganni w zachowaniu, aby nie wprawiać w zakłopotanie innych. Stąd uśmiechnięte twarze na portalach społecznościowych, które często maskują rozdartą duszę i psychikę.

Te kilka rad ma przypomnieć wszystkim nam, że zdrowie psychiczne osiąga się w zupełnie inny sposób.

3. Skoncentruj się na tym, co Cię motywuje i wzmacnia

Kiedy z sukcesem przejdziemy już przez poprzednie fazy akceptacji i ekspresji swoich uczuć: czas aby skupić się na tym co sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

“Życie jest jak jazda na rowerze, żeby utrzymać równowagę musisz poruszać się naprzód”.

-Albert Einstein-

Każdy na świecie znajduje coś, co wywołuje w nim pozytywne emocje. Kolejną rada na załamanie nerwowe jest koncentracja na pozytywnych aspektach życia, szczególnie na małych rzeczach zwyczajnej codzienności. 

trudne rozstanie a wewnętrzna siła

To naturalne, że nie wiemy co ze sobą zrobić, kiedy wychodzimy z toksycznego związku, który był naszym całym światem 24h/24h. Mogłoby się wydawać, że nie ma już nic co może wypełnić tę pustkę. Wystarczy jednak, że przypomnimy sobie co wypełniało nasze życie przed utraconą relacją.

Może to być praca, zamiłowanie do muzyki czy hobby. Niezwykle korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne ma też uprawianie sportu. 

Ważne, aby rozglądać się w okół siebie i cieszyć się tym co nas otacza. To może być wszystko: dobra książka, smaczna kawa, czy sezonowe owocne zjedzone na ławce w parku.

Jeśli nie uda nam się osiągnąć tego samodzielnie, możemy udać się do specjalisty, który swoim doświadczeniem pozwoli zrozumieć nam ponownie naszą wartość.

Uświadomi nam, że jesteśmy kompletną jednostką, która nie potrzebuje “drugiej połowy” bo sama w sobie jest swoistą całością.

4. Życie toczy się dalej

Bez względu na to jak ten slogan irytuje ludzi, którzy przechodzą przez bolesne i trudne rozstanie – jest on w 100 % prawdziwy.

To zupełnie naturalne, że podczas kryzysu emocjonalnego myślimy i czujemy, że nic już nie wróci do normy i że czas zatrzymał się dla nas właśnie w tym momencie, wraz z utratą tej jednej osoby. Niezależnie od tego jak ciężko jest dzisiaj i jak przeszywający ból blokuje nasze życie, ostatecznie minie i będziemy mogli spojrzeć na to z dystansu.

Z czasem traktujemy takie doświadczenia jak trudne rozstanie jako cenną lekcje i transformujemy je w wewnętrzną siłę. To najlepsze co możemy zrobić. Coś się skończyło, a to oznacza, że pewien nowy etap właśnie się rozpoczął. Początki są ekscytujące!

Skoro zdajemy sobie sprawę, że po śmierci bliskich nasze życie toczy się dalej, musimy pamiętać, że tak też stanie się w przypadku emocjonalnego rozstania z partnerem. Zerwanie związku to bardzo ważna część Twojego życia, ale nie jego esencja.

Najważniejsza lekcja

Czy wiesz jaka jest najważniejsza lekcja płynąca z doświadczenia jakim jest trudne rozstanie z człowiekiem, którego uważaliśmy za centrum naszego wszechświata? To że nim nie jest.

  • Musisz pamiętać, że to my sami jesteśmy centrum i każdą z połówek naszej osoby. Nie potrzebujemy dopełnienia aby stanowić pełnowartościową jednostkę. Możemy oferować innym to co w nas najlepsze, tylko i wyłącznie jeśli zaakceptujemy siebie jako spójną całość.
  • Kiedy dochodzi do traumatycznego przeżycia, kryzysu psychicznego jaki towarzyszy rozstaniu musimy przypomnieć sobie o tym co jest dla nas najważniejsze, co sprawia nam radość, czym zajmowaliśmy się przed związkiem.

“Zrozumiałam, że to nie czas leczy rany, ale to na co wykorzystasz ten czas zmienia Twoje życie na lepsze”.

-Diane Dettman-

Zajmij się sobą, czytaj ulubione książki, rób to na co nie pozwalał Ci twój partner, słuchaj głośno muzyki, idź z przyjaciółmi do kina, zainspiruj się otaczającym Cię światem. Zajmij się pracą, która Cię rozwija albo poświęć czas swojej rodzinie. Zrób wszystko to na co nie było czasu kiedy cały świat podporządkowany był pod Twój związek.

Fspan


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baumeister, R. F. (1997). Esteem threat, self-regulatory breakdown, and emotional distress as factors in self-defeating behavior. Review of General Psychology. https://doi.org/10.1037/1089-2680.1.2.145
  • Brueckner, K., & Moritz, S. (2009). Emotional valence and semantic relatedness differentially influence false recognition in mild cognitive impairment, Alzheimer’s disease, and healthy elderly. Journal of the International Neuropsychological Society. https://doi.org/10.1017/S135561770909047X
  • Fonzo, G. A., Ramsawh, H. J., Flagan, T. M., Simmons, A. N., Sullivan, S. G., Allard, C. B., … Stein, M. B. (2016). Early life stress and the anxious brain: Evidence for a neural mechanism linking childhood emotional maltreatment to anxiety in adulthood. Psychological Medicine. https://doi.org/10.1017/S0033291715002603

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.