Trójglicerydy - kontroluj ich poziom naturalnie
Trójglicerydy to podstawowy rodzaj tłuszczu, który transportuje nasz organizm. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w naszym organizmie, mając jednocześnie wpływ na zdrowie.
Trójglicerydy to substancja uwalniana przez nasz organizm do krwiobiegu po zjedzeniu posiłku. W ciągu kilku godzin po zjedzeniu posiłku, nasz organizm używa ich aby uzyskać energię i funkcjonować prawidłowo.
Choć substancja ta jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych organów i przeprowadzania procesów chemicznych w naszym ciele, trzeba przyznać, że gdy trójglicerydy osiągną zbyt wysoki poziom, mogą zatykać naczynia krwionośne, utrudniając tym samym krążenie krwi.
W konsekwencji zwiększa się ryzyko zapadnięcia na choroby serca, na cukrzycę typu II oraz na zwiększenie poziomu tłuszczu trzewnego – żeby wymienić zaledwie kilka z negatywnych skutków.
Na szczęście, dzięki związkom chemicznym obecnym w niektórych produktach spożywczych, można kontrolować poziom, jaki trójglicerydy osiągają w naszym organizmie. Dzięki temu unikniemy wielu chorób i nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych, znacznie obniżających poziom naszego życia.
W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 8 interesującymi domowymi sposobami na utrzymanie poziomu trójglicerydów w ryzach.
1. Trójglicerydy a kwasy tłuszczowe omega 3
Kwasy tłuszczowe Omega 3 to rodzaj zdrowego, korzystnego dla nas tłuszczu, który okazuje się skutecznym czynnikiem kontrolującym poziom cholesterolu i trójglicerydów w naszym organizmie.
Niektóre naturalne źródła tych zdrowych kwasów tłuszczowych to:
- pstrąg
- łosoś
- makrela
- śledź
- sardynki
- nasiona
- suszone orzechy i owoce
Przeczytaj też artykuł: Cholesterol dobry – możesz go podwyższyć!
2. Cynamon
Składniki chemiczne ukryte w cynamonie wykazują silne właściwości lecznicze. Wśród ich działania wymienić by można kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz kontrolowanie poziomu trójglicerydów i tłuszczów w naszym krwiobiegu.
Spożywanie cynamonu powinno być jednak zrównoważone, ponieważ jego przedawkowanie może być dla nas toksyczne, wywołując poważne skutki uboczne.
3. Czosnek
Zwykły, powszechnie znany i łatwo dostępny ząbek czosnku to jedno z najbardziej popularnych naturalnych remediów, które każdy z nas ma w swoim domu. Ma on ogromny wpływ na pracę naszego układu sercowo – naczyniowego.
Aktywne składniki ukryte w czosnku pomagają uniknąć gromadzenia się w naczyniach krwionośnych cholesterolu i trójglicerydów. Chroni to ściny żył i tętnic, obniżając tym samym ryzyko nadciśnienia i zatoru.
Aby jednak dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników, czosnek należy spożywać w formie surowej. Ugotowany, uprażony bądź usmażony traci bowiem swoje właściwości.
4. Oliwa z oliwek
Gdy tylko zostanie u nas zdiagnozowany problem wysokich trójglicerydów, dobrym pomysłem będzie zastąpić masło, margarynę i smalec oliwą z oliwek. Ten rodzaj tłuszczu jest znacznie zdrowszy i zawiera substancje, które pomagają oczyścić żyły z nadmiaru lipidów.
5. Herbata ze skórki mandarynki
Skórka z mandarynki to coś, co zwykle wyrzucamy na śmietnik, ponieważ nie są tak smaczne jak sam owoc.
Okazuje się jednak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż zawierają one w sobie ważne dla naszego zdrowia składniki odżywcze, które pomagają regulować trójglicerydy w naszej krwi. Pomagają one również obniżać poziom cholesterolu i wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych.
Składniki
- Skórki z mandarynki
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Wystarczy tylko, że zagotujesz kilka skórek z mandarynki w szklance wody przez pięć minut.
- Pozostaw na chwilę do zaparzenia i pij kilka razy dziennie.
6. Sok z ogórka i bakłażana
Bakłażan to warzywo bogate w antyoksydanty , które w połączeniu z błonnikiem i wodą zawartą w ogórku, mogą działać jako dobry środek przeciw wysokiemu poziomowi trójglicerydów.
Należy także wspomnieć, że oba warzywa mają właściwości moczopędne i przeczyszczające co wspomaga usuwanie odpadów z organizmu.
Składniki
- ½ bakłażana
- Ogórek
- Pół szklanki wody (100 ml)
Sposób przygotowania
- Pokrój bakłażana na kawałki, tak samo ogórka (najlepiej, żeby był obrany).
- Umieść w blenderze z pół szklanki wody i zmiksuj.
- Pij na czczo, co najmniej dwa tygodnie pod rząd.
7. Herbata z karczocha
Karczoch to bardzo zdrowe warzywo, które stało się popularne ze względu na jego zdolność do wspomagania diet odchudzających.
Jest on źródłem przeciwutleniaczy i błonnika, ale też zawiera substancje czynne, które uniemożliwiają odkładanie się nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie.
Składniki
- 2 karczochy
- 1 litr wody
Sposób przygotowania
- Umyć liście dwóch karczochów i zagotować je w litrze wody przez dziesięć minut.
- Następnie zdjąć z ognia, odstawić do ostudzenia i pić dwie filiżanki dziennie.
Odwiedź ten artykuł: Karczochy – 4 niesamowite właściwości
8. Woda z płatków owsianych
Naturalny napój otrzymany z płatków owsianych rozmoczonych w wodzie jest bardzo pomocny w zmniejszaniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i w minimalizowaniu otyłości.
Zawarty w nim błonnik i jego zdolność do wchłaniania tłuszczów i cukrów czyni z niego doskonałe uzupełnienie diety pomagającej kontrolować trójglicerydy cholesterol i poziom cukru we krwi.
Składniki
- 2 łyżki płatków owsianych
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Zalać płatki owsiane szklanką wody i pozostawić na noc.
- Następnego dnia odcedzić i wypić powstały płyn.
Pić codziennie na czczo, aby kontrolować stężenie trójglicerydów w organizmie. Wymienione w tym artykule naturalne, domowe metody pomagają kontrolować poziom trójglicerydów, ale nie zastępują leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza.
Efekty nie są natychmiastowe i sporo zależy też od prowadzonego przez Ciebie stylu życia. Postaraj się mieć to na uwadze, a z czasem zauważysz pozytywne zmiany.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yuan, G., Al-Shali, K. Z., & Hegele, R. A. (2007). Hypertriglyceridemia: Its etiology, effects and treatment. CMAJ. https://doi.org/10.1503/cmaj.060963
- Marten, B., Pfeuffer, M., & Schrezenmeir, J. (2006). Medium-chain triglycerides. International Dairy Journal. https://doi.org/10.1016/j.idairyj.2006.06.015
- Nordestgaard, B. G., Benn, M., Schnohr, P., & Tybjærg-Hansen, A. (2007). Nonfasting triglycerides and risk of myocardial infarction, ischemic heart disease, and death in men and women. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.298.3.299
- Simopoulos, A. P. (2002). The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids. Biomedicine and Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1016/S0753-3322(02)00253-6