Toksyczne słowa - stop tym 7 szkodliwym wyrazom
W codziennym życiu toksyczne słowa, które powinny zostać całkowicie usunięte z naszego słownika, pojawiają się częściej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Możesz w to wierzyć lub nie, ale słowa mają moc. Każde słowo wychodzące z naszych ust jest odbiciem tego, co naprawdę myślimy.
Dlatego w tym artykule chcielibyśmy bliżej przeanalizować niektóre toksyczne słowa, których powinniśmy przestać używać.
Pamiętajmy, że toksyczne słowa wpływają na nasze działania, nasze relacje z innymi oraz — na nas samych.
Najpopularniejsze toksyczne słowa
Dziwne
„No, to jest dziwne”, „Ojej, jakie to dziwaczne…” – tego typu zdanie z pewnością słyszysz częściej niż to konieczne. Słowo „dziwne” najczęściej jest sposobem na wyrażenie czegoś, z czego posiadania większość z nas nie zdaje sobie sprawy – uprzedzeń.
Za każdym razem, kiedy mówimy o kimś, że jest dziwny, dajemy otoczeniu do zrozumienia, że my sami jesteśmy w 100% „normalni”. Kiedy mówimy, że ktoś robi coś w dziwaczny sposób, dajemy tym samym do zrozumienia, że tylko sposób, w jaki my wykonujemy daną czynność, jest tym prawidłowym. Tym „normalnym”.
A czy do nas należy ocena tego? Jesteśmy różni, ale wpływ, jaki mają na nas tak zwane normy społeczne, jest dużo silniejszy, niż mogłoby się wydawać.
Przestańmy używać tego słowa i otwórzmy się na nowe rzeczy. Nie oceniajmy, akceptujmy!
Potrzebuję Cię
Niestety, czasownik „potrzebować” jest nadużywany. Zwłaszcza w związkach, w których partnerzy starają się pokazać sobie nawzajem, jak bardzo im zależy.
Tymczasem to słowo skrywa wiele wyznań, które można łatwo obnażyć: „Bez Ciebie jestem niczym”, „Jesteś dla mnie wszystkim”, „Co pocznę bez Ciebie?”, „Kocham Cię bardziej niż życie…”.
Jeżeli jedynie obecność drugiej osoby sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, to nie jest to miłość, lecz całkowita zależność. Mimo tego często mylimy tę chorobliwą emocję z prawdziwym uczuciem.
To Twoja wina
„To Twoja wina” jest zwrotem, którego zdecydowanie nadużywamy. To zdanie odzwierciedla strach, który towarzyszy nam, kiedy musimy wziąć odpowiedzialność za własne decyzje.
Przeczytaj także:
Jeśli chodzi o toksyczne słowa, przytoczony zwrot jest jednym z tych najbardziej zakorzenionych w naszym słowniku, a jednocześnie tym, któremu poświęcamy najmniej refleksji. Wszystko dlatego, że najczęściej staramy się nie dostrzegać własnych wad. W końcu wszyscy chcemy być idealni!
Jeśli zdarzyło Ci się popełnić błąd, zaakceptuj to. To nic złego, wszyscy popełniamy błędy. Nie zrzucaj winy na kogoś, kto nie zrobił nic złego.
Brzydki
Podobnie jak w przypadku słowa „dziwny” – kto powinien decydować o tym, co jest ładne a co brzydkie? Kampanie promujące urodę oraz oszukańcze reklamy są retuszowane komputerowo, tak żeby ukazywać ciała i twarze bez skazy.
Jeśli tylko otworzymy umysł i uwolnimy się od tych wyidealizowanych obrazów, uświadomimy sobie, że nikt i nic nie jest brzydkie. We wszystkim wokół skrywa się piękno, wszystko, co nas otacza, ma cechy, w których możemy się zakochać albo po prostu nie zwracać na nie uwagi.
To, że coś lub ktoś się nam nie podoba, nie oznacza, że ta rzecz lub osoba jest brzydka. Nie zapominajmy też o tym, że każdy z nas ma inny gust.
Nie mogę
Na pewno nie możesz? Jeśli chodzi o toksyczne słowa, ten zwrot jest jednym z tych, który najbardziej ogranicza nasze możliwości, a mimo tego ludzie ciągle go powtarzają oraz wierzą w jego autentyczność.
Możesz zrobić wszystko, co tylko zechcesz. Po prostu czasem jest trudniej. Czasem możesz czuć się jak pod ścianą, przez co zaczynasz myśleć, że nie możesz czegoś osiągnąć, wykonać lub przezwyciężyć konkretnej trudności.
Jesteśmy silniejsi, niż nam się wydaje. „Nie mogę” to przeczenie, którym sami siebie ograniczamy. Zmieńmy je na „mogę”, nawet jeśli zadanie jest naprawdę trudne. Dzięki temu niebawem wszystko się zmieni, włącznie z naszym postrzeganiem świata.
Przeczytaj także:
Nienawiść
Nienawiść to uczucie, które bardzo krzywdzi nie tylko te osoby, które są nią „obdarzane”, ale również tych, przez których jest odczuwane. Nienawiść jest jak wrzód, który ciągle rośnie i zaczyna uszkadzać nasze wnętrze.
Mimo tego to uczucie często pojawia się w takich zdaniach, jak „nienawidzę mojej pracy”, „nienawidzę mojej rodziny” czy „nienawidzę mojej sytuacji…”. Możemy nienawidzić wszystkich tych rzeczy, ale czy robimy cokolwiek, żeby zmienić naszą sytuację? Nie. Jedynie pielęgnujemy urazę.
Nienawiść osłabia Cię i umacnia w negatywnych emocjach. Na szczęście możesz się od niej uwolnić, nawet w tej chwili. Nie warto trwać w nienawiści.
Porażka
Przeczucie porażki nieustannie nas prześladuje. Do tego stopnia, że przeraża nas sam dźwięk tego słowa. Mimo wszystko czasami wciąż zdarza się nam powiedzieć „jestem porażką”.
Każdy czasem czuje to fałszywe przeświadczenie, że odniesienie porażki to najstraszliwsza tragedia. Nieprawda! Porażka to okazja na rozwój, podjęcie lepszych decyzji i, przede wszystkim, uczenie się na błędach.
Nie ma nic złego w porażce. Właściwie jest całkiem na odwrót! Zamiast mówić „jestem chodzącą porażką”, zacznij mówić „jestem osobą, która stara się uczyć na własnych błędach”.
Czy te toksyczne słowa towarzyszą Ci w codziennym życiu? Jeżeli tak, świadomość ich obecności pomoże Ci przestać ich używać. Możesz zmienić swój słownik, zastępując wymienione zwroty pozytywniejszymi sformułowaniami. Z pewnością szybko zauważysz zmianę w swoim życiu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Diego Figueroa, Regina; López Castro, Rolando; Plaza Miranda, Aitana; Torres Torres, Samantha. (2018). La palabra: el arma más poderosa. Centro Universitario Anglo Mexicano. México. Congreso de Investigación CUAM-ACMor.
- Juan Pablo Palacios Ríos. (2019). Una belleza no tan estética. VII intercolegiado de filosofía SAPERE AUDE. https://www2.javerianacali.edu.co/sites/ujc/files/ponencias_2019_consolidadas.pdf#page=206
- Verónica Marcos, Yurena Gancedo, Bárbara Castro, Adriana Selaya. (2020). Victimización de violencia entre novios, gravedad percibida en las conductas de violencia entre novios, mitos del amor romántico, y dependencia emocional entre chicos y chicas adolescentes. Revista iberoamericana de psicología y salud, ISSN 2171-2069, Vol. 11, Nº. 2, 2020, págs. 132-145.