Szczęśliwa para powinna unikać tych nawyków
Szczęśliwa para powinna utrzymywać i pielęgnować swój związek, aby mógł on kwitnąć. O związek powinno się dbać każdego dnia i ważne jest, aby wyeliminować ze wspólnego życia złe nawyki.
Nawyki te często pojawiają się wraz z upływem czasu i mogą być bardzo szkodliwe dla par:
- Zmęczenie
- Nieufność
- Dystans
- Brak zainteresowania
- Brak wsparcia
8 nawyków, których szczęśliwe pary powinny unikać
Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać te zachowania, aby można było ich uniknąć, jeśli naprawdę chcesz osiągnąć szczęście ze swoim partnerem.
1. Chcesz zmienić swojego partnera
Para niekoniecznie musi się ze sobą we wszystkim zgadzać. W rzeczywistości nieporozumienia są czymś zupełnie normalnym.
Sukces relacji emocjonalnej polega na zdolności obu stron do wzajemnego uczenia się, szacunku, akceptacji i zrozumienia, że między Wami zawsze będą jakieś różnice.
Jeśli jedna osoba nie akceptuje stylu bycia swojego partnera i stale próbuje go zmienić, może to oznaczać, że osoba ta nie kocha swojej dziewczyny bądź chłopaka. Bądź też jest z nieodpowiednią dla siebie osobą.
2. Nie spędzacie czasu razem
Dobrze jest mieć wspólną przestrzeń, mimo codziennych zajęć, obowiązku i stresu. Szczęśliwe pary dbają o tę przestrzeń, aby wspólnie cieszyć się chwilami intymności.
Brak czasu dla siebie lub zrozumienia może utrudnić bycie razem, a nawet stworzyć dystans między partnerami.
3. Szczęśliwa para nie zachowuję się defensywnie lub krytycznie
Ciągłe bycie w defensywnej postawie, mówienie wszystkiego, co Ci przyjdzie do głowy, krytykowanie i nadmierne trzymanie się swojej opinii może być męczące.
Każdy z nas ma swoje wady, a ciągła krytyka obniża poczucie własnej wartości. Może ona sprawić, że partner oddali się od nas, a nawet będzie szukał drogi uwolnienia się z tego związku.
4. Rutyna
Rutyna to nawyk, którego trudno jest się pozbyć. W końcu życie to nie jedna ciągła przygoda. Rutyna jest raczej nieunikniona, we wszystkich dziedzinach życia.
Szczęśliwa para nie powinna pozwolić, aby rutyna sprawiła, że ich związek stanie się monotonny.
5. Kłamiesz i oszukujesz partnera
Są na świecie osoby, które kłamią i potrafią zmienić każdy związek w toksyczną relację, co z kolei niszczy zaufanie między partnerami.
Niewierność i zdrada mogą całkowicie zniszczyć miłość między dwojgiem ludzi. Po tego typu doświadczeniach trudno później komuś ponownie zaufać.
6. Jesteś egoistyczny
Szczęśliwa para wspólnie podejmuje decyzje, które wpływają na życie codzienne i przyszłość. Jeśli jeden z partnerów podejmie takie decyzje niezależnie, nie myśląc o celach i marzeniach drugiej osoby, to jest to dużo bardziej prawdopodobne, że ich związek nie przetrwa.
7. Uciekasz od problemów
Wszystkie relacje są różne. Żadna z nich nie jest doskonała. Zawsze mogą zdarzać się nieporozumienia, rozczarowania lub gorsze dni.
Najbardziej destrukcyjną rzeczą jest jednak ignorowanie wzajemnych problemów, milczenie, brak podjęcia jakiejkolwiek akcji i nieumiejętność rozwiązania problemu.
Brak komunikacji nie pomoże rozwiązać danej trudnej sytuacji. W rzeczywistości może ją jedynie pogorszyć, tworząc impas, który może generować jeszcze więcej nieporozumień.
Stabilny i dojrzały związek to taki, w którym partnerzy starają się utrzymać zdrową, uczciwą komunikację. Robią oni wszystko, aby wspólnie rozwiązać każdy problem.
8. Nie uprawiacie seksu
Intymność ma kluczowe znaczenie, aby para mogła być ze sobą w dłuższej perspektywie. Chodzi o to, że ich życie seksualne musi być satysfakcjonujące.
Seks pomaga wzmocnić więź, ale bardzo często pary to bagatelizują, ponieważ partnerzy są zmęczeni codziennymi czynnościami i obowiązkami.
Uprawianie seksu zmienia się wraz z upływem lat. Natomiast ma fundamentalne znaczenie dla podtrzymania tego aspektu relacji i dzielenia się najważniejszymi momentami.
Podsumowanie
Związek to skomplikowane zjawisko, które wymaga stałej uwagi. Jeśli jednak będziesz unikać powyższych zachowań, to będziesz w stanie zapobiec trudnościom i nieporozumieniom. Dzięki temu będziesz pewien, że jesteś w zdrowym i szczęśliwym związku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rivera, D., Cruz, C., & Muñoz, C. (2011). Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: El rol del apego, la intimidad y la depresión. Terapia Psicologica. https://doi.org/10.4067/S0718-48082011000100008
- Barón, M. J. O., Zapiain, J. G., & Apodaca, P. (2002). Apego y satisfacción afectivo-sexual en la pareja. Psicothema.
- Guzmán, M., & Contreras, P. (2012). Estilos de Apego en Relaciones de Pareja y su Asociación con la Satisfacción Marital. Psykhe (Santiago). https://doi.org/10.4067/S0718-22282012000100005