Stopy - 11 powodów, dla których zbyt mocno się pocą
Czy Twoje stopy pocą się zanadto? Chyba nie ma osoby, która by kiedyś nie miała z tym problemu. Na szczęście przepocone stopy to najczęściej rezultat znacznego wysiłku fizycznego, bądź po prostu silnego upału.
Jeżeli jednak problem ten pojawia się regularnie powinnaś zapoznać się z możliwymi przyczynami, które mogą go powodować. W większości przypadków przyczyny tego zjawiska są naturalne, a w mniejszości są to przyczyny o podłożu medycznym i wynikającym z niezapewnienia stopom dostatecznej higieny.
Aby więc ułatwić sprawę, w kontynuacji znajdziesz listę 11 przyczyn, dla których nogi nadmiernie się pocą.
1. Przepocone stopy – niewłaściwe obuwie
Tak się składa, że najczęstsza przyczyna, dla której stopy nadmiernie się pocą jest jednocześnie jedną z najłatwiejszych do rozwiązania.
Na stan naszych stóp w dużej mierze ma wpływ jakość i stan obuwia, jakiego na co dzień używamy. Jeżeli Twoje obuwie wykonane jest z materiałów syntetycznych bądź jest bardzo zamknięte, prawdopodobnie będziesz miała do czynienia z omawianym problemem.
- Przyczyną problemu jest w tym przypadku brak odpowiedniej wentylacji, który wzmaga pocenie się stóp.
- Idealne buty to takie, które wykonane są z materiałów naturalnych. Powinny też być nieco otwarte, bądź zawierać siatki wentylacyjne.
- Buty powinny też z łatwością dopasowywać się do Twoich nóg, co między innymi pomoże Ci uniknąć również innego problemu, jakim są wrastające paznokcie.
2. Skarpetki kiepskiej jakości
Syntetyczne bądź plastikowe włókna użyte w produkcji skarpetek to kolejny problem. Choć produkty takie może charakteryzować niższa cena, to z pewnością ich stosowanie nie może się dobrze skończyć dla Twoich stóp.
- Złą wiadomością jest ta, że włókna syntetyczne użyte w skarpetkach zawsze powodują wzrost temperatury skóry.
- Choć nie stanowi to większego problemu w czasie chłodu i nocą, to w cieplejszym środowisku i w przypadku osób uprawiających sport, może to stanowić przyczynę nadmiernego pocenia się stóp.
3. Twoje stopy więźniami butów
Być może jesteś osobą bardzo zajętą i Twoje stopy przez długie godziny pozostają uwięzione w ciasnych butach. Jeżeli nie wykorzystujesz okazji, by Twoje stopy wypoczęły w domowych kapciach bądź innych mniej opiętych butach, to prawdopodobnie wywołasz u siebie nadmierną potliwość stóp.
- Postaraj się zdejmować buty zwłaszcza po południu i na wieczór.
- Używaj dobrych kapci kiedy korzystasz z łazienki. Postanów kilka razy w tygodniu używać butów otwartych, jak na przykład sandały, które okazują się znacznie wygodniejsze.
4. Sposób odżywiania się
Być może nigdy nie zwróciłaś na to uwagi, a może nawet nie będziesz skłonna dać wiary, ale pikantne jedzenie wzmaga pocenie się stóp. Nie chodzi jednak wyłącznie o jedzenie pikantne. Ten sam efekt powoduje również kofeina.
Przeczytaj również podobny artykuł: Cukrzyca i nadciśnienie – Jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza?
- Jeżeli cierpisz na nadmierne pocenie się stóp, staraj się nie jeść pikantnych potraw co najmniej kilka dni w tygodniu.
- Jeżeli zauważysz poprawę, postaraj się zupełnie wyeliminować z diety produkty, które w Twoim przypadku odpowiadają za potliwość stóp.
5. Problemy zdrowotne
Inne powody, które przyczyniają się do powstawania omawianego problemu, to między innymi:
- Cukrzyca.
- Choroby, które pobudzają układ nerwowy.
- Kłopoty z wątrobą.
- Zaparcia.
Jeżeli Twoje obuwie jest właściwe, a w diecie nie znajdują się produkty powodujące nadmierną potliwość stóp, warto wziąć pod uwagę zrobienie podstawowych badań medycznych w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.
6. Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość to przypadłość, której występowanie najczęściej potwierdzone jest przez lekarza. Polega na tym, że gruczoły potowe w określonych częściach ciała wykazują nadmierną aktywność.
W poważnych przypadkach problem ten rozwiązuje się stosując leczenie farmakologiczne. W jeszcze poważniejszych przypadkach stosuje się nawet proste zabiegi chirurgiczne.
7. Niewystarczająca higiena
To jedna z oczywistych przyczyn, dla której stopy pocą się w nadmiarze. Jeżeli nie utrzymujesz należytej czystości stóp, musisz się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Za pośrednictwem potu nasze ciało wydala również toksyny. Jeżeli są one skumulowane w stopach, organizm szuka sposobu na pozbycie się ich, a robi to za pośrednictwem naturalnego mechanizmu pocenia się.
Zalecenia:
- Zawsze myj stopy.
- Osuszaj je w odpowiedni sposób.
- Codziennie zmieniaj skarpetki.
- Używaj talku do stóp.
8. Czynniki emocjonalne
Jednym z wielu powodów, dla których stopy się pocą jest stan emocjonalny danej osoby. Całkiem możliwe, że czujesz wilgotne stopy w sytuacjach, w których odczuwasz złość, zdenerwowanie, strach, stres lub podniecenie.
Jeżeli przeżywasz sytuację, w której nie jesteś w stanie do końca kontrolować swoich emocji, staraj się opanować.
9. Czynnik genetyczny
W niektórych przypadkach nadmierna potliwość jest uwarunkowana genetycznie. Czy ktoś z Twojej rodziny również walczy z tym problemem? Jeśli odpowiesz, że tak, to nie pozostaje Ci wiele możliwości. Możesz kupić odpowiednie produkty kosmetyczne, które pomogą Ci skutecznie radzić sobie z tym problemem.
10. Infekcje
Różnego rodzaju infekcje znajdują odpowiednie środowisko właśnie w stopach, które nie są należycie zadbane.
- Rozmnażanie się grzybów jest rezultatem występowania bakterii, które z łatwością można znaleźć w okolicy paznokci, a także w innych częściach stopy.
- Jeżeli problem ten dotyczy właśnie Ciebie, zastosuj kremy przeznaczone do zwalczania infekcji. Są one ogólnie dostępne i stosunkowo ekonomiczne.
Przeczytaj również podobny artykuł: Infekcje wirusowe – czy wiesz, jaki wpływ na nie mają wakacje?
11. Przywiązanie do starych butów
Czy masz buty, które już dawno powinny wylądować w śmietniku, ale wciąż masz do nich sentyment? Używasz buty dwa dni pod rząd lub więcej? Jeśli naprawdę tak bardzo lubisz jakiś model butów, to lepiej kup sobie drugą parę.
Wiedząc więcej o przyczynach nadmiernego pocenia się stóp, być może będziesz mogła pozbyć się tego uciążliwego problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asensio E. Principales problemas podológicos originados por el calzado de seguridad. Universidad de Barcelona. 2014.
- Benson R, Palin R, Holt P, Loftus I. Hiperhidrosis. BMJ. 2013; 347:f6800.
- Zamarín J, Egaña J, Berríos R. Calidad de vida en pacientes con hiperhidrosis primaria sometidos a simpatectomía videotoracoscópica. Rev Chil Cir. 2011;63(5):498-503.
- Román C, Garavís J, Unamuno P. Tratamiento de la hiperhidrosis. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2001;8(8):553-557.
- González D, Pérez O. Actualización en hiperhidrosis focal primaria. Med Cutan Iber Lat Am 2012;40(6):173-180.
- López D, Palomo P, Morales A, Sánchez R. Aproximación al manejo de la hiperhidrosis en el pie. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. 2013;7(2):89-97.