Sposoby na refluks i zgagę
Czy wiesz, że najlepiej sprzedającym się lekiem w Stanach Zjednoczonych są tabletki na zgagę i refluks? Jednak z pewnością nie tylko Amerykanie zmagają się z piekącym problemem, który dopada ich po posiłkach.
Jeśli Ciebie także męczy refluks lub zgaga, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak walczyć z tymi dolegliwościami.
Czym jest refluks?
Refluks i zgaga to dwa najpowszechniejsze zaburzenia ludzkiego układu trawiennego. Niemal każdy z nas w którymś momencie życia doświadczył nieprzyjemnego uczucia pieczenia czy powracającego przez przełyk do gardła kwasu żołądkowego. Refluks żołądka najczęściej objawia się:
- Gorzkim posmakiem w ustach, uciskiem lub pieczeniem w klatce piersiowej i gardle, zwłaszcza w czasie jedzenia.
- Wymiotami i mdłościami oraz kwaśnym posmakiem w jamie ustnej.
- Problemami z przełykaniem.
Jeśli osoba cierpi na refluks co najmniej raz w tygodniu, jest to najczęściej spowodowane chorobą refleksową przełyku. W Stanach Zjednoczonych na refluks cierpi aż połowa populacji, z czego 20% choruje właśnie na refluks przełykowy.
Oczywiście jest to związane z niezbyt zdrowymi nawykami żywieniowymi Amerykanów, ale problem ten dotyczy także innych społeczeństw, w tym Hiszpanów.
Gdy przełykasz pokarm, trafia on przez przełyk i zwieracz przełyku do żołądka. Zwieracz ten pełni funkcję blokady, która otwiera się i zamyka, gdy pokarm przejdzie dalej. Ma on około 7 cm długości, a jego główne zadanie to zapobieganie cofaniu się treści żołądkowej.
Zwieracz przełyku jest mięśniem, jego zdolność utrzymywania pozycji zamkniętej może być więc ograniczona. Część problemów ze zwrotem kwasu żołądkowego może więc wynikać ze zbyt szybkiego jedzenia lub działania niektórych składników potraw.
Także przyjmowanie pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku lub wysiłek fizyczny mogą wywołać nacisk na żołądek, a w rezultacie refluks.
W żołądku znajdują się bardzo silne kwasy żołądkowe, których zadaniem jest rozkład i trawienie spożywanych pokarmów. Gdy zwieracz przełyku jest niedomknięty, dochodzi do cofnięcia się kwasu w górę przełyku, co wywołuje uczucie pieczenia w klatce piersiowej.
Pomyśl co dzieje się z Twoim organizmem, gdy wymiotujesz. W ustach pojawia się kwaśny posmak, a w gardle odczuwasz pieczenie. Dzieje się tak właśnie dlatego, że resztki pokarmu zostały już wymieszane z kwasami żołądkowymi.
Refluks może być poważnym problemem, gdy występuje na tyle często, że w żołądku nieustannie pojawia się stan zapalny. Może to prowadzić na przykład do powstania wrzodów żołądka, zapalenia przełyku, a nawet chorób płuc!
Kwasy żołądkowe dostające się do jamy ustnej mogą z kolei doprowadzić do próchnicy czy halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.
U większości pacjentów refluks jest na tyle uciążliwą dolegliwością, że niezwłocznie po wykryciu u siebie opisanych powyżej symptomów udają się do lekarza.
Należy jednak pamiętać, że istnieje także tzw. cichy refluks, który nie daje wyraźnych objawów, a wykryć można go wykonując endoskopię i monitorując poziom pH.
Refluks w różnych momentach życia
Refluks może dopadać człowieka w różnych momentach życia, właściwie od urodzenia. Nawet jeśli zdarza się on Twojemu dziecku, nie ma powodów do obaw, gdyż aż 85% noworodków ,,ulewa się” bezpośrednio po karmieniu.
Jest to więc całkiem normalne w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Także kobiety w ciąży często męczą refluks i zgaga, co jest wywołane zwiększonym naciskiem na żołądek.
Na nawracający refluks mogą też cierpieć osoby zmagające się z otyłością, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu również zwiększa nacisk na narządy wewnętrzne.
Niezależnie od wieku, osoby z nadwagą mogą być też bardziej wrażliwe na niektóre produkty wywołujące refluks.
Z kolei u osób po 60 roku życia mięśnie zwieracza przełyku słabną, przez co także może dochodzić do cofania się kwasów żołądkowych.
Jak uniknąć refluksu?
Dbaj o zdrową dietę
U bardzo wielu osób refluks jest wywoływany przez spożycie takich produktów jak kawa, mięta, czekolada, alkohol, sosy pomidorowe, przyprawy, ostre potrawy czy przetworzone produkty mleczne.
Aby uporać się z takimi objawami, warto wzbogacić swoją dietę o warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, orzechy oraz wodę.
Popraw swoje nawyki żywieniowe
Zapamiętaj listę produktów, które mogą wywoływać refluks i zgagę. Co więcej, dbaj o mniejsze porcję i unikaj objadania się na noc, gdyż problemy trawienne mogą wywoływać również bezsenność.
Wybieraj lekkostrawne potrawy, bogate w warzywa, a deser zastąp owocem. Unikaj także alkoholu i fast foodów. Potrawy nie powinny być zbyt gorące ani zbyt zimne. Pamiętaj także, aby nie jeść w pośpiechu i dokładnie przeżuwać pokarmy przed połknięciem.
Śpij odpowiednio długo
Po posiłku nie podejmuj żadnej aktywności i odpocznij tak długo jak to konieczne. Dzięki temu Twoje mięśnie, w tym mięśnie przełyku, będą mogły zregenerować się i działać bardziej efektywnie.
Co więcej, staraj się ograniczyć stres, gdyż negatywne emocje mogą nasilić objawy i częstotliwość refluksu. Zadbaj o swoje zdrowie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bortoli, N., Martinucci, I., Bellini, M., Marchi, S., Savarino, E., Nacci, A., Romeo, S. O., Fattori, B., & Savarino, V. (2013). Optimal treatment of laryngopharyngeal reflux disease. Therapeutic Advances in Chronic Disease. https://doi.org/10.1177/2040622313503485
- Clarrett, D. M., & Hachem, C. (2018). Gastroesophageal Reflux Disease (GERD). Missouri medicine, 115(3), 214–218.
- Enfermedad por reflujo gastroesofágico. (2019). Clínica Mayo. Recuperado el 4 de marzo de 2020.