Ból żołądka - popularne ściskanie w dołku

Zwykle na podstawie intensywności bólu ocenia się, czy przypadłość jest poważna, czy nie. Jeśli jednak zauważysz, że ból w dołku pojawia się regularnie i towarzyszą mu niżej wymienione objawy, niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza.
Ból żołądka - popularne ściskanie w dołku

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2018

Z pewnością nie raz przydarzył Ci się ból górnej części żołądka, czyli popularny ścisk w dołku. Co go wywołuje? Nerwy czy niestrawność? W rzeczywistości istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do występowania tej nieprzyjemnej, lecz bardzo powszechnej dolegliwości.

Poniżej wyjaśniamy przyczyny bólu umiejscowionego w górnej części żołądka oraz przedstawiamy kilka naturalnych sposobów na jego złagodzenie.

Przyczyny bólu górnej części żołądka

Ścisk w dołku jest dolegliwością występującą znacznie częściej niż nam się może wydawać. Statystyki wskazują, że zmaga się z nim przynajmniej 30% populacji. Co więcej, ból w górnej części żołądka nie jest uważany za chorobę, lecz za niewielką anomalię układu trawiennego.

Zwykle na podstawie intensywności bólu ocenia się, czy przypadłość jest poważna, czy nie. Jeśli jednak zauważysz, że ból w dołku pojawia się regularnie i towarzyszą mu niżej wymienione objawy, niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza.

Co powoduje ból w dołku?

1. Nerwy

Zwykle odpowiedzialne za ból w górnej części żołądka są wszelkiego rodzaju stany lękowe lub stres, które gromadzą się w tzw. drugim mózgu, czyli w żołądku. Stres i silne przeżycia zawsze skupiają się w tej części ciała, czego rezultatem bywa niestrawność, zgaga, a nawet biegunka.

2#:ból-żołądka.jpg

Nie wpadaj jednak w panikę, jeśli od czasu do czasu przytrafiają Ci się tego typu dolegliwości – najczęściej to po prostu reakcja na stres. Bez względu na to, warto dowiedzieć się, jak naturalnie można sobie pomóc, kiedy dopada nas ból żołądka.

2. Gazy jelitowe

Gazy jelitowe to kolejny bardzo powszechny objaw związany z bólem w dołku. Mogą je wywoływać niestrawność lub pewne specyficzne produkty. Gazy zwykle koncentrują się w górnej części żołądka, tuż pod żebrami. Potrafią one wywoływać nacisk sprawiający ogromny ból do tego stopnia, że mogą utrudniać oddychanie.

3. Zgaga

Refluks żołądka i zgaga zwykle kończą się bólem w górnej części żołądka. Pamiętaj, że to zupełnie normalne, że kwasy cofają się ku górze i ból skupia się także w przełyku.

ognisko zołądek palenie

4. Zespół drażliwego jelita

Zapalenie jelit i okrężnicy również bywają przyczyną bólu w dołku. Wchodzą one w zakres tzw. objawów dyspeptycznych – czyli występuje już jakaś choroba nadbrzusza. Jeśli cierpisz na biegunki, zaparcia, częste wymioty i ostry ból, nie wahaj się i jak najprędzej pójdź do lekarza.

5. Przyjmowanie niektórych leków

Jeśli zażywasz suplementy żelaza albo często łykasz ibuprofen, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz odczuwać bóle żołądka.

Towarzyszy im uczucie ciężkości i palącego ognia, które może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Chociaż nie jest to przypadłość groźna dla naszego zdrowia, znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie organizmu na co dzień.

lakarstwa

6. Jedzenie w pośpiechu

Pamiętaj, że jeśli chcesz uniknąć niestrawności, powinnaś przyzwyczaić się do spokojnego jedzenia i przeznaczać na posiłki odpowiednią ilość czasu. Tylko podczas jedzenia bez pośpiechu następuje wydzielanie dużej ilości śliny, która powinna mieszać się z dokładnie przeżutym pokarmem.

Jeśli proces ten zostaje zaburzony, bóle żołądka są praktycznie nieuniknione.

7. Wrzody

Boli Cię żołądek, gdy spożywasz niektóre pokarmy, szczególnie w przypadku mocno przyprawionych lub pikantnych potraw? A w wymiotach dodatkowo pojawia się odrobina krwi? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, pójdź do lekarza – możesz chorować na wrzody żołądka.

wrzody żołądka

 Naturalne sposoby na ból w dołku

  • Picie naparu z anyżu lub mięty po każdym posiłku. Zioła te doskonale poprawiają trawienie, łagodzą bóle żołądka i działają odprężająco na organizm. Zalecamy picie naparu w ilości do trzech szklanek dziennie.
  • Napar w korzenia imbiru uspokaja, działa odprężająco, koi ból oraz poprawia trawienie. Pij go codziennie po głównych posiłkach, a zobaczysz, że dolegliwości powoli zaczną ustępować.
  • Szałwia i rumianek – z pewnością znasz korzyści jakie mają te dwie rośliny na nasz organizm, a w szczególności na nasz żołądek i jelita. Ponadto są one doskonałym naturalnym środkiem uśmierzającym ból oraz łagodzącym stany zapalne. Możesz śmiało pić nawet litr naparu dziennie – zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej!
woda imbirowa
  • Letnia kąpiel i masaż żołądka. Nic lepiej nie ukoi skołatanych nerwów i napięcia wywołanego stresem niż letnia, odprężająca kąpiel. Po wyjściu z wanny zalecamy wykonanie delikatnego masażu brzucha, szczególnie obszaru nadbrzusza, gdzie znajduje się żołądek.
  • Do masażu użyj chusteczki nasączonej mieszanką łyżki olejku lawendowego z łyżką olejku migdałowego. Delikatnie masuj kolistymi ruchami – odprężenie gwarantowane!
  • Pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu jedzenia celebruj posiłki bez pośpiechu. Pamiętaj również o tym, by zjadane porcje nie były zbyt obfite. Najlepszym rozwiązaniem jest 5 małych posiłków dziennie, mając na uwadze to, że śniadanie i obiad są najważniejszymi z nich.
  • Najlżejsza oczywiście powinna być kolacja. Ponadto nie zapominaj o codziennym wypijaniu dużej ilości wody.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.