Zgaga i jak się jej pozbyć - 6 sprawdzonych metod

Soda oczyszczona może nam pomóc w regulacji poziomu pH organizmu, co pozwala złagodzić objawy refluksu. Należy spożywać ja, po posiłku.
Zgaga i jak się jej pozbyć - 6 sprawdzonych metod

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2020

Każdy z nas wie jak nieprzyjemną dolegliwością jest zgaga. Ta przypadłość nazywana jest też refluksem żołądkowo-przełykowym. Pojawia się wtedy, kiedy kwasy żołądkowe cofają się do przełyku, powodując uczucie bolesnego pieczenia zlokalizowane za mostkiem. Czasem zgaga bywa tak silna, że niektórzy mylą ją z zawałem serca.

Osoby, którym zgaga dokucza regularnie, bardzo często cierpią również na inne nieprzyjemne dolegliwości. Notoryczna nadkwasota i pieczenie powodują zaburzenia snu i chrapanie. Mogą doprowadzić do pojawienia się astmy, niestrawności żołądkowej, nieświeżego oddechu, zapalenia przełyku, wrzodów, a nawet – w przypadkach najbardziej ekstremalnych – raka przełyku.

Przede wszystkim, należy zmienić nawyki żywieniowe – to najbardziej efektywny sposób na walkę z problemem.

Zgaga zniknie, jeżeli zredukujemy do minimum spożycie następujących produktów: tych przetwarzanych fabrycznie, rafinowanych, nadmiernej ilości cukru, kofeiny, alkoholu czy tłuszczu. 

Natomiast należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców, oraz pełnoziarnistych zbóż. Zwłaszcza tych bogatych w błonnik.

Jeżeli zgaga atakuje Cię często, powodując któreś z wymienionych wyżej dolegliwości, spróbuj naszych domowych sposobów. Pomogą Ci złagodzić objawy nadkwasoty i sprawią, że zgaga przestanie być dla Ciebie problemem.

Zgaga – 6 sprawdzonych metod

Wyciąg z aloesu

Wyciąg z aloesu posiada ogromne właściwości lecznicze dla naszego organizmu. Jedną z tych właściwości jest jego działanie przeciwzapalne. W ten sposób uśmierza to uczucie pieczenia, które zgaga powoduje.

Miąższ aloesu

Dlatego zaleca się picie soku przygotowanego z aloesu, w niedużych ilościach (pół filiżanki), przed posiłkami. Trzeba zawsze pamiętać, że aloes ma też właściwości  przeczyszczające.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest kolejnym produktem, za którym zgaga nie przepada. Wystarczy rozcieńczyć łyżkę octu jabłkowego w sporej szklance wody i wypić zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów nadkwasoty.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to tani i sprawdzony sposób na kontrolowanie poziomu pH w naszym organizmie.

Łyżeczka sody oczyszczonej

Dlatego też, jak tylko zgaga zaczyna nam dokuczać, wystarczy rozpuścić łyżeczkę tego niesamowitego proszku w szklance wody. Efekt jest odczuwalny zaraz po wypiciu.

Lukrecja

Lukrecja działa jak żel ochronny, tworząc warstwę osłonową wewnątrz żołądka. Nie tylko łagodzi objawy, ale też sprawia, że zgaga się nie pojawia. Zaleca się picie naparów z liści lukrecji, albo w formie wyciągu roślinnego.

Imbir

Wiele badań dowodzi, że korzeń imbiru ma właściwości osłonowe dla żołądka, ponieważ blokuje kwasy i zabija bakterię Helicobacter pylori.  Według naukowców, jego właściwości są tak ogromne, że może być nawet 8 razy bardziej efektywny w profilaktyce choroby wrzodowej, niż jakikolwiek dostępny na rynku lek.

Imbir

Jeżeli natomiast naszym problemem jest zgaga, wystarczy przygotować napar z jednej łyżeczki świeżego imbiru i filiżanki wrzącej wody. Zaparza się w 5 minut i pije przed każdym posiłkiem.

Glutamina

Kwas glutaminowy należy do grupy aminokwasów. Jego właściwości pomagają naprawiać szkody wyrządzone w organizmie przez bakterię H. pylori

Mimo tego, że nasze ciało jest w stanie produkować ten kwas samodzielnie, można go dostarczyć do organizmu poprzez spożywanie następujących produktów: wołowina, drób, ryby, jaja, produkty mleczne, niektóre owoce i warzywa (takie jak na przykład szpinak i pietruszka). Glutamina działa na nasz żołądek przeciwzapalnie, co sprzyja walce z refluksem żołądkowym.

Inne ważne kwestie przy walce z nadkwasotą

Oprócz wyżej opisanych metod, żeby rzeczywiście zgaga przestała nam dokuczać, warto wziąć pod uwagę tych kilka prostych rad:

  • Nigdy nie jedz w pośpiechu – jedzenie musi być odpowiednio przeżute. W ten sposób unikniesz niestrawności żołądkowej.
  • Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekki – i najpóźniej 3 godziny przed pójściem spać.
  • Unikaj potraw ciężkostrawnych i kwaśnych, powodujących zgagę.
  • Nigdy nie zaczynaj posiłku od potraw zawierających skrobię – zacznij od mięsa, albo warzyw, a skończ na ziemniakach i chlebie.
  • Jeżeli cierpisz na nadwagę, postaraj się schudnąć – badania dowodzą, że w przypadku ludzi z nadwagą ujście przełyku nie zamyka się tak jak trzeba, co powoduje nieprzerwany przepływ soków żołądkowych.
  • Postaraj się unikać napojów alkoholowych – alkohol podrażnia żołądek i sprzyja nadkwasocie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.