Spanie w skarpetkach - Czy to zdrowe?
Spanie w skarpetkach to jeden z najprostszych i najpowszechniejszych sposobów regulowania temperatury swojego ciała. Dzięki temu nie marzniemy w ciągu nocy i budzimy się bardziej wypoczęci. Szacuje się, że nawet połowa populacji śpi w skarpetkach, niezależnie od pory roku.
Dla niektórych spanie w skarpetkach to bowiem nie tylko sposób na wiecznie zmarznięte stopy, ale także bardzo silne przyzwyczajenie. Zastanawiałaś się jednak kiedyś, czy nawyk ten ma jakieś konsekwencje zdrowotne? Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy spanie w skarpetkach jest zdrowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
W skarpetkach czy na boso?
Możesz powiedzieć, że ile ludzi, tyle przyzwyczajeń, również tych, które są związane ze snem i nocnym wypoczynkiem. Niektórzy ludzie śpią w grubych piżamach, inni wolą spać nago. Są tacy, którzy nie usną bez grubego koca, ale i tacy, którym wiecznie jest za gorąco.
Są wśród nas zarówno fani puchatych pierzyn, jak i spania przy uchylonym oknie, nawet zimą. Takie same różnice są widoczne także jeśli chodzi o spanie w skarpetkach. Wszystko jest bowiem kwestią gustu i indywidualnych upodobań.
Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule nie będziemy namawiać Cię do zmiany Twoich nawyków. Chcemy tylko omówić kwestię spania w skarpetkach ze zdrowotnego punktu widzenia.
Wady
Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Jeśli chodzi o negatywne konsekwencje spania w skarpetkach, eksperci wymieniają przede wszystkim zwiększoną potliwość. Może ona prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych.
Może być to między innymi zwiększone ryzyko grzybicy stóp i paznokci, problemy z krążeniem (jeśli skarpetki są zbyt obcisłe), brak wentylacji, a także nieprzyjemny zapach.
Oczywiście odpowiednia higiena i spanie w czystych, nienoszonych w ciągu dnia skarpetkach może ustrzec Cię przed większością opisanych wyżej problemów.
Jeśli nie lubisz spać boso, zawsze zakładaj czyste skarpetki, które nie będą za bardzo uciskać Twojej stopy. Zwróć też uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Możesz także wybrać skarpetki specjalnie zaprojektowane do spania czy długich podróży.
Zalety
Nie możemy jednak zapomnieć także o zaletach spania w skarpetkach. Przede wszystkim pozwala to zapobiec wahaniom temperatury, które utrudniają zasypianie i pogarszają jakość snu.
Co więcej unikniesz dzięki temu nocnych i porannych wizyt w toalecie. Nie obudzisz więc nie tylko siebie, ale i reszty domowników.
Dlaczego warto spać w skarpetkach?
Skarpetki to wyjątkowo zapomniana część naszej garderoby. Najczęściej skrywamy je w butach czy pod nogawkami spodni. Zdarza się, że mogą być przyczyną nie lada zażenowania. Na przykład, gdy przez przypadek założymy skarpetki nie do pary, a akurat czeka nas wizyta u lekarza lub randka!
Jak się jednak okazuje, z pomocą skarpetkom przychodzi moda. Projektanci zaczynają bowiem przywiązywać coraz większą wagę do tej części garderoby. Proponują nam oni coraz szerszą gamę wzorów, kolorów i materiałów do wyboru.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne, jednym ze sposobów na dobry wypoczynek jest właśnie noszenie skarpetek.
Jest to prosty nawyk, który może znacznie poprawić jakość snu i zapobiegać bezsenności. Zwalcza bowiem jedną z jej przyczyn – wahania temperatur.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Bezsenność: 7 nawyków, które pomogą Ci ją pokonać
Problemy ze snem wynikają z wielu różnych czynników. Może być to związane z wiekiem, podróżami, skrajnymi temperaturami, przebywaniem poza domem czy złymi nawykami żywieniowymi.
Z pomocą przychodzi nam jednak ten pozornie ,,babciny” sposób, jakim oprócz ciepłych kąpieli i herbatek na sen, jest właśnie spanie w skarpetkach.
Dobrze dobrane do snu skarpetki w połączeniu z innymi nawykami, na przykład ograniczeniem spożycia kawy i napojów gazowanych czy zmianą diety na zdrowszą, mogą zdziałać cuda.
Spanie w skarpetkach dla lepszego wypoczynku
Jeśli opisane wyżej powody, dlaczego spanie w skarpetkach jest korzystne, wciąż Cię nie przekonały, porozmawiajmy jeszcze przez chwilę o tym zagadnieniu.
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że dobry sen to gwarancja dobrej pamięci, sprawności intelektualnej, a także zdrowego wyglądu. Aby jednak osiągnąć tyle celów za jednym zamachem, warto zadbać o zrównoważoną temperaturę podczas snu.
Nocą temperatura powietrza zazwyczaj spada, stąd też często w środku nocy budzimy się, żeby przykryć się dodatkowym kocem. Kolejnym kluczowym elementem jest strój, w którym śpisz i dotyczy to także skarpetek. Jak mówi stara mądrość – człowiek przeziębia się od głowy i od stóp.
Spanie w skarpetkach pozwala za to na zatrzymanie ciepła w całym ciele. Mózg dostaje wtedy sygnał, że temperatura jest w normie i daje sobie szansę na wypoczynek. W
odwrotnej sytuacji, gdy Twoje stopy są wiecznie zmarznięte, Twój mózg cały czas intensywnie pracuje, by unormować temperaturę. To przez to możesz obudzić się niewypoczęta i to z tego powodu możesz mieć problemy z zaśnięciem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Raymann, R. J. E. M., Swaab, D. F., & Van Someren, E. J. W. (2007). Skin temperature and sleep-onset latency: Changes with age and insomnia. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2006.09.008
- Lack, L. C., Gradisar, M., Van Someren, E. J. W., Wright, H. R., & Lushington, K. (2008). The relationship between insomnia and body temperatures. Sleep Medicine Reviews. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2008.02.003
- Romeijn, N., Raymann, R. J. E. M., Møst, E., Te Lindert, B., Van Der Meijden, W. P., Fronczek, R., … Van Someren, E. J. W. (2012). Sleep, vigilance, and thermosensitivity. Pflugers Archiv European Journal of Physiology. https://doi.org/10.1007/s00424-011-1042-2
- National Sleep Foundation. Wearing Socks to Bed: Is it Normal?. Recuperado el 15 de abril de 2020. https://www.sleep.org/articles/wearing-socks-to-bed/
- Ko, Y., & Lee, J. Y. (2018). Effects of feet warming using bed socks on sleep quality and thermoregulatory responses in a cool environment. Journal of Physiological Anthropology. https://doi.org/10.1186/s40101-018-0172-z