Śluz w nosie? 10 wskazówek, aby się go pozbyć

Czy ciągłe wydmuchiwanie nosa Cię już męczy? Wypróbuj zatem zamieszczone poniżej wspaniałe i w pełni naturalne metody, które pomogą Twojemu organizmowi pozbyć się tego uporczywego śluzu raz na zawsze!
Śluz w nosie? 10 wskazówek, aby się go pozbyć

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2019

Dla osób, które drażni nadmiernie wydzielający się śluz w nosie mamy dobrą wiadomość. Istnieje bowiem wiele naturalnych metod pozwalających nie tylko skutecznie rozwiązać ten problem, ale i wyeliminować nieustannie cieknący śluz w nosie raz na zawsze. Efekt ten uzyskiwany jest dzięki temu, że metody te po prostu zwalczają przyczynę problemy, a nie tylko skutki.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy 10 wskazówek, które pozwolą Ci wyeliminować nadmiar cieknącego z nosa śluzu w sposób całkowicie skuteczny i w pełni naturalny. Czy jesteś gotów poświęcić kilka minut? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury!

Co wywołuje śluz w nosie w nadmiernych ilościach?

U każdego z nas, co jakiś czas, nos zacznie wydzielać śluz w ogromnych ilościach, znacznie większych niż to ma miejsce w zwykłych okolicznościach. Najczęściej jest to związane z jakimś rodzajem infekcji lub choroby. Mogą to być na przykład przeziębienie, grypa lub alergia sezonowa.

Ponadto istnieją także inne potencjalne przyczyny tej uporczywej dolegliwości. Mogą być one związane między innymi z dietą i brakiem odpowiedniego stopnia nawilżenia błon śluzowych nosa. Dlatego właśnie powinny być one naszym głównym celem przy leczeniu tego problemu.

Katar sienny, przyczyna śluzu w nosie

Jednak ci z nas, którzy zmagają się z przewlekłym nadmiarem wydzielania śluzu z naszego nosa, powinni poddać się badaniom mającym na celu wykrycie wszelkich możliwych przyczyn. Pomoże to naturalnie pozbyć się tego problemu bez konieczności korzystania z leków syntetycznych, a dodatkowo umożliwi dotarcie do źródła problemu.

U dzieci również można wielokrotnie napotkać cieknący nieustannie z nosa śluz. Mają one bowiem tendencję do ciągłych katarów bez wyraźnych przyczyn.

Ponadto u dzieci ważniejsze jest skuteczne zapobiegnięcie tym dolegliwościom w naturalny sposób. Powinno unikać się narażania je na niepotrzebne ryzyko w postaci potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i prawidłowego rozwoju z powodu skutków ubocznych powszechnie stosowanych lekarstw.

Naturalne sposoby na śluz w nosie

Poniżej prezentujemy kilka najskuteczniejszych naszym zdaniem metod na pozbycie się tego niezwykle uciążliwego problemu.

1. Wyeliminuj ze swojej diety produkty nabiałowe

Nabiał i produkty mleczne są pierwszym rodzajem żywności, który powinniśmy jak najszybciej skreślić ze swojej codziennej diety. Wynika to z tego, że białko obecne w dużych ilościach w mleku – kazeina – może powodować wydzielanie sporych ilości śluzu w górnych drogach oddechowych. A na dodatek bywa także środkiem powodującym alergie.

Spożywamnie nabiały może byc przyczyną powstawania śluzu w nosie

Jest całkiem możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy z wpływu kazeiny, nawet jeśli codziennie pijesz mleko. Jeśli jednak odstawisz jego picie na pewien czas, a następnie do niego wrócisz, to z pewnością zauważysz, że wraz z ponownym włączeniem go do diety, w Twoim nosie pojawi się śluz.

2. Zmniejsz spożycie produktów spożywczych zawierających skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą

Chociaż związek przyczynowo-skutkowy łączący śluz ze skrobią nie jest do tej pory zbyt dobrze zbadany i przez to mało znany, to jednak wiemy bez cienia wątpliwości, że skrobia rafinowana może powodować gromadzenie się nadmiernych ilości śluzu w naszym nosie, powodując uciążliwe dolegliwości z tym związane.

Skrobia rafinowana przyczyna śluzu w nosie

Powinieneś zatem ograniczyć spożycie produktów zawierających sporą ilość rafinowanej skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej. Zastąp je produktami pełnoziarnistymi na bazie zbóż takich jak owies, ryż, orkisz, żyto lub kasza gryczana.

3. Pij większe ilości wody w ciągu doby

Paradoksalnie w celu wyeliminowania nadmiernych ilości śluzu i zapobiegnięcia jego wytwarzaniu, zaleca się picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie na pusty żołądek i poza posiłkami.

W ten sposób dostarczana do Twojego organizmu woda będzie stymulować procesy oczyszczania ciała z zalegających w nim toksyn i odpadkowych produktów przemiany materii. Oznacza to, że śluz przestanie być aż tak potrzebny do oczyszczania dróg oddechowych, zatem organizm obniży intensywność jego wytwarzania.

Jeśli trudno Ci pić samą wodę z uwagi na jej smak, czy też raczej jego brak, możesz spróbować zamiast tego lemoniady owocowe bez dodatku cukru lub np. herbaty i napary.

4. Pomyśl o urozmaiceniu swoich potraw ostrymi przyprawami

Przyprawy takie jak pieprz cayenne i imbir są doskonałym wyborem w walce z cieknącym nosem. Oprócz niezaprzeczalnych właściwości korzystnych dla Twojego zdrowia mają także cechy, które pozwalają zatrzymać i zmniejszyć wydzielanie śluzu.

Możesz dodać niewielką ilość pieprzu cayenne, do wszystkich rodzajów potraw mięsnych, np. gulaszu. Imbir z kolei, można dodawać zarówno do potraw pikantnych, jak i słodkich.

5. Olejki eteryczne ułatwiające wykrztuszanie i rozrzedzające śluz

Użyj olejków eterycznych ułatwiających wykrztuszanie i rozrzedzających śluz, szczególnie skutecznych w połączeniu z inhalatorem. Możesz także natrzeć nimi klatkę piersiową, dodając uprzednio te olejki do dowolnego oleju roślinnego, takiego jak oliwa z oliwek, olej migdałowy, kokosowy lub sezamowy.

Olejki eteryczne zmieszają wydzielanie śluzu

Przykładami olejków eterycznych, których można użyć w tym celu, są:

  • Olejek eukaliptusowy
  • Olejek z cytryny
  • Olejek sosnowy
  • Olejek ravensara aromatica
  • Olejek kadzidłowy indyjski
  • Olejek z drzew iglastych
  • Olejek niaouli (melaleuca viridiflora)

6. Okład z gorczycy i siemienia lnianego

Aby zmniejszyć przekrwienie błon śluzowych dróg oddechowych, które przyczynia się do nadmiernej produkcji śluzu w nosie, można zastosować bardzo sprytną i prostą sztuczkę polegającą na przyłożeniu do piersi okładu z gorczycy czarnej lub sarepskiej i siemienia lnianego.

Niezbędne składniki:

  • 2 jednostki nasion gorczycy
  • 1 jednostka nasion siemienia lnianego
  • Gorąca woda (tyle, ile będzie jej potrzeba)

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Dobrze rozgnieć nasiona – np. w moździerzu (zawsze w stosunku 2 jednostki gorczycy na 1 jednostkę siemienia lnianego). Następnie wymieszaj z gorącą wodą tak, aby uzyskać jednorodną, gęstą pastę.
  • Rozprowadź ją na swoich piersiach i przykryj, najpierw tkaniną lnianą, a następnie dwiema warstwami wełnianymi.
  • Pozostaw tak pastę na minutę, a następnie zmyj letnią wodą.

7. Regularnie używaj imbiru na śluz w nosie

  • Przygotuj skoncentrowany napar z imbiru.
  • Umieść suchy ręcznik na swoich plecach, a następnie połóż na nim mokry ręcznik nasączony uprzednio przygotowanym naparem.
  • Przykryj całość kolejnym suchym ręcznikiem i pozostaw na plecach przez 5 minut oddychając głęboko.

8. Cebula na stoliku nocnym

Jeśli zaczynasz zauważać, że śluz w nosie jest wydzielany w nadmiernych ilościach, możesz użyć pewnego znanego już od czasów starożytnych środka, szczególnie pomocnego wtedy, gdy śluz ten jest bardzo rzadki.

Cebula lekiem na śluz z nosa

Po prostu, zanim pójdziesz spać, umieść przekrojoną w połowie, surową cebulę na swoim nocnym stoliku przy łóżku.

Rankiem przekonasz się, że ten uporczywy śluz po prostu zniknął.

9. Opukiwanie na zalegający śluz w nosie

Technika ta jest stosowana głównie w przypadku dzieci, aby pomóc im usunąć śluz z dróg oddechowych. W tym celu wystarczy zgiąć dłonie na kształt łódki, a następnie przez kilka minut lekko poklepywać na przemian klatkę piersiową i plecy miękkimi, lecz jednocześnie zdecydowanymi uderzeniami całych dłoni.

10. Napary z naturalnych środków wykrztuśnych

Najodpowiedniejszymi roślinami leczniczymi do przygotowania dobrego naparu o właściwościach wykrztuśnych są:

  • Nasiona anyżu zielonego
  • Imbir
  • Koper włoski
  • Eukaliptus biały (nie jest on jednak polecany w przypadku dzieci)
  • Cynamon
  • Czosnek

Uwaga: rośliny te nie są zalecane, jeśli cierpisz na przepuklinę roztworu przełyku (popularnie zwaną refluksem).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belvisi, M. G., & Hele, D. J. (2006). Capsaicin. In Encyclopedia of Respiratory Medicine, Four-Volume Set (pp. 315–319). Elsevier Inc.
  • Ben-Arye E, et al. (2010). Treatment of upper respiratory tract infections in primary care: A randomized study using aromatic herbs.
  • Gibson P, et al. (2016). Treatment of unexplained chronic cough: CHEST guideline and expert panel report.
  • Kurmukov, A. G. (2013). Phytochemistry of medicinal plants. In Medicinal Plants of Central Asia: Uzbekistan and Kyrgyzstan (pp. 13–14). Springer New York. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-3912-7_4
  • Rhinitis (nasal allergies). (2015, October)
  • Voynow, J. A., & Mengr, B. K. R. (2009). Mucins, mucus, and sputum. Chest135(2), 505–512.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.