Słabe krążenie krwi w nogach – profilaktyka i leczenie

Największym wrogiem prawidłowego krążenia krwi w nogach jest siedzący tryb życia. Zadbaj o codzienną porcję ruchu, a nie tylko poprawisz cyrkulację krwi, ale także wspomożesz funkcjonowanie układu limfatycznego.
Słabe krążenie krwi w nogach – profilaktyka i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2020

Nie ma co ukrywać – wraz z wiekiem krążenie krwi w nogach staje się coraz słabsze. Najbardziej narażone na przykre konsekwencje tej dolegliwości są kobiety, zwłaszcza te po czterdziestce. Na ich nogach stopniowo zaczynają pojawiać się pajączki żylne i żylaki.

To jednak nie wszystkie objawy wskazujące na słabe krążenie krwi w nogach. Po każdym męczącym dniu na nogach musimy zmagać się z okropnym bólem nóg i stóp. Zmęczenie nasila się do tego stopnia, że jedyne, o czym wówczas marzymy to łóżko i długi nocny odpoczynek.

Dowiedz się z niniejszego artykułu, dlaczego w miarę upływu lat krążenie w kończynach ulega osłabieniu, jak zapobiegać możliwym komplikacjom związanym z tym schorzeniem oraz jak można naturalnie usprawnić przepływ krwi i limfy w nogach.

Słabe krążenie krwi w nogach – co należy wiedzieć?

Kończyny dolne to ważna strefa przepływu i zmiany kierunku krążącej po organizmie krwi. To tu ma miejsce końcowy odcinek żył i naczyń krwionośnych, które następnie wznoszą się ku sercu, z powrotem odprowadzając do niego krew.

W procesie krążenia krwi fundamentalną rolę odgrywają naczynia krwionośne (tętnice, żyły i naczynia włosowate), naczynia i gruczoły układu limfatycznego, osocze oraz białka.

Jeśli proces krążenia krwi po organizmie ulega zaburzeniu, nie potrafiące powrócić do serca płyny zaczynają gromadzić się w właśnie w nogach. Jest to naturalna konsekwencja prawa grawitacji. Nogi znajdują się najniżej i właśnie dlatego krew „utyka” właśnie w tej części ciała.  Dzieje się tak wówczas, gdy przez kilka godzin z rzędu nie zmieniamy pozycji ciała.

Wspomniana już grawitacja, która wywiera nacisk na nogi, jest sprawczynią następujących objawów:

  • Zmęczenia
  • Opuchlizny lub obrzęku
  • Drętwienia kończyn
  • Żylaków

Jak przywrócić prawidłowe krążenie krwi w nogach?

W celu zapobieżenia osłabieniu krążenia krwi w organizmie lub nieprzyjemnym skutkom tego schorzenia należy zmienić swój styl życia na aktywny. Dla osób, które nie lubią ruchu, taka zmiana z początku może być trudna i z pewnością minie sporo czasu, zanim uda nam się trwale zmienić codzienne nawyki.

Pozytywne rezultaty pojawiają się jednak szybko i mają fantastyczny wpływ na dalszą motywację. Zwróć uwagę na poniższe rady – dzięki nim świadomie i bez większego wysiłku poprawisz krążenie krwi w kończynach i przyniesiesz ulgę swoim zmęczonym nogom.

1. Koryguj postawę ciała

  • Jeśli pracujesz w biurze, regularnie wstawaj od biurka, aby rozprostować kości. Najlepiej co godzinę rozciągaj nieco mięśnie i rób mały spacer po pomieszczeniu lub okolicach biura.
  • Aby poprawić krążenie krwi w nogach, kiedy siedzisz przy biurku, opieraj nogi o plastikowe pudło lub drewniany schodek. Z uniesionych stóp krew odpływa łatwiej, nogi nie męczą się ani nie puchną.
Kobieta ćwiczy na macie
  • Z kolei, jeśli pracujesz na stojąco, staraj się co godzinę usiąść na kilka minut lub zrobić kilka kroków w celu pobudzenia krążenia krwi oraz odprężenia napiętych mięśni.
  • Podczas długich podróży samolotem lub pociągiem staraj się w każdym momencie używać podnóżków i co jakiś czas zrobić krótki spacer po pokładzie. Jeśli podróżujesz samochodem, rób krótkie przerwy przynajmniej co dwie godziny.

2. Zadbaj o codzienną dawkę sportu

Wcale nie musisz spędzać długich godzin katując się na siłowni. Wystarczy codzienny spacer, pół godziny na basenie albo dynamiczna przejażdżka na rowerze.

  • Pamiętajmy, że do aktywacji krążenia krwi nasz organizm potrzebuje delikatnego, lecz trwającego nieprzerwanie przez przynajmniej kilkanaście minut wysiłku fizycznego.
  • Obowiązkowo zaprogramuj w swoim codziennym rozkładzie dnia przynajmniej 30 minut na aktywność fizyczną.

3. Zwiększ spożycie wody

Bardzo dobrym i zdrowym dla organizmu sposobem na utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w nogach jest regularne spożywanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Im lepsze nawodnienie komórek ciała, tym skuteczniej nasz organizm wydala toksyny oraz inne, zalegające w nim szkodliwe substancje.

Kobieta pijąca wodę na lepsze krążenie krwi w nogach
  • Najzdrowsze napoje to woda niegazowana, świeże soki owocowe lub warzywne oraz ziołowe napary. Najsilniejsze właściwości moczopędne wykazują między innymi skrzyp polny i rozmaryn.
  • Ogranicz spożywanie alkoholu, napojów gazowanych i kawy. Napoje te mają bowiem działanie odwadniające i sprzyjają retencji płynów w tkankach.
  • Staraj się przyjmować przynajmniej dwa litry zdrowych napojów dziennie (woda, świeże soki, napary). A w okresie letnim zwiększ tę dawkę o dodatkowy litr dziennie.

4. Unoś stopy wysoko w górę

Poza trzymaniem nóg na podwyższeniu w trakcie pracy, powinnaś również zatroszczyć się o swoje nogi po powrocie do domu. Nic trudnego – wystarczy położyć się na ziemi lub kanapie i unieść stopy jak najwyżej do góry.

  • Na przykład, gdy siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję, oprzyj stopy o wysoki fotel lub stół.
  • Zanim pójdziesz do łóżka, połóż się na chwilę na podłodze lub na łóżku i unieś stopy wysoko do góry, tak jakbyś chciała dotknąć nimi sufitu.
  • Na noc możesz położyć stopy na jaśku. Generalnie idea troski o prawidłowe krążenie krwi w nogach zakłada jak najczęstsze unoszenie ich ponad linię serca.

5. Zwiększ spożycie owoców i warzyw

Świeże owoce i warzywa są cennym źródłem wody oraz składników odżywczych, które znakomicie pomagają zawalczyć nadmiar wody w organizmie oraz w naturalny sposób usprawniają i przyspieszają krążenie krwi w kończynach, zwłaszcza w nogach.

Kiedy w naszej codziennej diecie przeważają białka i tłuszcze, funkcjonowanie układu limfatycznego ulega silnemu zachwianiu i nie jest on w stanie prawidłowo zarządzać płynami ustrojowymi. Zaczynają się one wówczas gromadzić w tkankach stając się przyczyną obrzęku i innych problemów związanych z krążeniem.

Miseczki z sałatką owocową
  • Postaraj się wyeliminować ze swojej codziennej diety wszystkie produkty, które tuczą. Zastąp je świeżymi owocami i warzywami. Pomogą ci one udrożnić naczynia krwionośne i przywrócić wszystkie podstawowe funkcje układu krążenia.
  • Spożywane owoce i warzywa powinny być świeże i surowe. Bez wątpienia najlepsze i najzdrowsze są te sezonowe.

6. Bierz zimny prysznic

  • Wyrób w sobie nawyk kończenia ciepłego prysznica sporym strumieniem zimnej (najlepiej lodowatej) wody. Nie zapomnij skierować go na nogi. Naprzemienne zmiany temperatury doskonale wpływają na układ krążenia.
  • Zimny prysznic przynosi obolałym i zmęczonym nogom natychmiastową ulgę.
  • Idealny scenariusz zakłada stosowanie zimnej kąpieli dla nóg dwa razy dziennie – o poranku, aby uaktywnić uśpione przez noc naczynia krwionośne oraz wieczorem, w celu odprężenia zmęczonych i opuchniętych nóg.

7. Noś specjalne skarpetki

Na rynku już jakiś czas temu pojawiły się specjalne skarpetki i pończochy, które skutecznie zapobiegają osłabieniu krążenia krwi w nogach. Ponadto wzmacniają one żyły i tętnice. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane podczas długich podróży samolotem.

Skarpety na żylaki

Poprawiają one w naturalny sposób krążenie krwi oraz zapobiegają gromadzeniu się płynów w tkankach organizmu. Zdaniem specjalistów osoby zmagające się ze słabym krążeniem w nogach powinny zrezygnować z noszenia obcisłych spodni – utrudniają one bowiem powrót krwi do serca.

8. Ogranicz spożycie soli i cukru

Sód i glukoza – główne składniki soli i cukru to dwaj najwięksi wrogowie układu krążenia i układu limfatycznego. Stąd tak istotne jest ich ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z codziennej diety.

  • Sól przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Co więcej, sprzyja nadmiernemu gromadzeniu się płynów w tkankach organizmu oraz negatywnie wpływa na podstawowe funkcje nerek. Doskonałym zamiennikiem soli okażą się aromatyczne zioła lub – nieco droższa, ale zdrowsza – sól morska, oczywiście w niewielkich ilościach.
  • Z kolei cukier prowadzi do powstania zaburzeń poziomu insuliny we krwi, czego konsekwencją jest między innymi przybieranie na wadze. Zamiast cukru sięgaj po stewię lub miód. W zdrowy sposób osłodzą one ziołowe napary i wszelkiego rodzaju desery.

9. Regularnie masuj nogi

Kiedy wracasz do domu po ciężkim dniu, postaraj się o chwilę wyłącznie dla siebie. Zdejmij buty, weź odprężający prysznic, a na koniec wymasuj swoje łydki i stopy. Taki masaż doskonale poprawia krążenie krwi w nogach oraz zapobiega tworzeniu się nieestetycznych żylaków.

  • Tuż po zakończeniu prysznica (pamiętaj o stosowaniu powyższej techniki “ciepło-zimo”), nanieś na dłonie kilka kropli olejku rozmarynowego i wcieraj go energicznie w nogi – od czubków palców aż po pośladki.
  • Na zakończenie unieś stopy wysoko ku górze, opierając je o jaśka lub ścianę. Pozostań w tej pozycji przez około pół godziny.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.