Skórka cytryny: korzyści i zastosowania
Większość z nas zna korzyści jakie oferują nam cytrusy, takie jak na przykład cytryna. Jednak często tracimy niemal połowę tych korzyści, a słowem kluczem jest w tym przypadku skórka cytryny.
Tradycyjnie w większości jesteśmy przyzwyczajeni jedynie do spożywania soku cytrynowego dla celów kulinarnych, czy medycznych. Jednakże nie wiemy o tym, że skórka cytryny ma wiele właściwości leczniczych, ponieważ zawiera od 5 do 10 razy więcej witamin niż jej sok.
Jakie korzyści niesie ze sobą skórka cytryny?
- W skórce cytryny znajduje się wiele ważnych substancji medycznych takich jak olejek eteryczny, cytronelowy, fellandren, witamina C, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas mrówkowy, czy między innymi hesperydyna i pektyna.
- Obok swoich właściwości odkryto również, że skórka z cytryny intensywnie eliminuje z organizmu toksyny i w efekcie działa także odmładzająco.
- Zwalcza wzdęcia, redukuje również nagromadzenie gazów w organizmie.
- Pomaga oczyścić wątrobę dzięki efektom detoksykującym stymulującym usuwanie z ciała substancji toksycznych i innych nieczystości.
- Wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom.
- Dzięki wysokiej zawartości witaminy C i innych jest potężnym narzędziem wspomagającym układ odpornościowy, które pomaga zapobiegać infekcjom, przeziębieniom, grypie i kłopotom z oddychaniem.
- Wzmaga zasadowość krwi.
- Pomaga redukować wysoki poziom ciśnienia krwi.
- Zwalcza nerwowość.
- Ma działanie antyseptyczne.
- Eliminuje nadmiar łoju ze skóry, dzięki swoim działaniom ściągającym.
- Pomaga rozjaśniać ciemne plamki na cerze i zębach.
- Ma potężne działanie anty-kancerogenne które może wspomagać niszczenie złośliwych nowotworów.
Skórka cytryny w walce z rakiem
Ostatnie badania wykazały, że skórka z cytryny zawiera silne substancje, które mogą być do 10 razy bardziej skuteczne od chemioterapii w zwalczaniu komórek nowotworowych.
Jej działania detoksykujące i liczna zawartość składników odżywczych mogą stanowić klucz do zrozumienia jej przewagi w walce z niektórymi rodzajami nowotworów.
Niedawno opublikowane badanie wykazało, że w ponad 20 testach od 1970 roku odkryto iż ekstrakt ze skórki cytryny potrafi niszczyć złośliwe komórki do 12 rodzajów nowotworów. Pośród nich znajdują się takie jak rak piersi, prostaty, rak jelita grubego, czy między innymi rak trzustki.
Najbardziej niesamowitą rzeczą całej sprawy jest fakt, że skórka z cytryny nie ma efektów ubocznych – w odróżnieniu do innych leków stosowanych w walce z rakiem.
Jak wykorzystać zalety skórki z cytryny
Skórki z cytryny często wykorzystywane są jedynie w deserach i innych przepisach, które wymagają tego charakterystycznego gorzkiego smaku.
Pamiętając jednak o wszystkich tych właściwościach skórki z cytryny możemy stopniowo zacząć coraz częściej wprowadzać ją do naszej diety. W tym procesie możesz kierować się poniższymi wskazówkami:
- Umyj cytrynę i wsadź ją co zamrażarki na odpowiednio długi czas, tak aby całkowicie zamarzła. Kiedy to nastąpi możesz ją utrzeć, aby wykorzystać skórkę, albo też po prostu ją zmielić. Skórkę cytryny możesz dodawać do swoich zup, sałatek, soków, makaronów, sosów, ryżu, sushi, potraw mięsnych i innych.
- Przygotowując lemoniadę zmiel ją w całości, razem ze skórką, aby wykorzystać korzystne działanie cytryny w 100%. Smak będzie nieco inny, ale napój nadal będzie pyszny i bardzo odświeżający.
- Skórką cytryny możesz przyprawić swoją whisky, wino, czy też drinki na bazie wódki.
Herbata ze skórki cytryny
Herbata ze skórki cytryny to doskonały sposób na wykorzystanie wszystkich zalet spożywania cytryny w całości. Ta herbata wspaniale pomaga oczyścić ciało, wyeliminować toksyny i zwalczać wolne rodniki.
Te ostatnie gromadzą się w twoim ciele między innymi w konsekwencji zanieczyszczenia, reakcji na środki chemiczne, dym papierosowy i złą dietę. Ma również działanie antybakteryjne i przeciw mikrobowe, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C zapobiega również przeziębieniom.
Składniki
- litr wody
- skórka i sok 2 cytryn
- miód lub stewia
Przygotowanie
- Najpierw podgrzej litr wody i dodaj skórkę dwóch cytryn, gotując wszystko przez około 15 minut.
- Po upłynięciu zalecanego czasu zdejmij naczynie z ognia i dodaj sok z cytryn.
- Na koniec posłodź wszystko dodatkiem miodu lub stewii.
Możesz pić herbatę z cytryny na zimno lub ciepło po każdym posiłku za wyjątkiem śniadanie. Lepiej jest pić ją na przed spożyciem pierwszego posiłku (na pusty żołądek).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jalkute Shri Shivaji Mahavidyalaya, C. B., Ghosh, J., Author, C., Ghosh, J. S., Dhanavade, M. J., Jalkute, C. B., & Sonawane, K. D. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology.
- Bhatnagar, A., Minocha, A. K., & Sillanpää, M. (2010). Adsorptive removal of cobalt from aqueous solution by utilizing lemon peel as biosorbent. Biochemical Engineering Journal. https://doi.org/10.1016/j.bej.2009.10.005
- Genitha Immanuel, S. S. (2014). Extraction of Antioxidants from Fruit Peels and its Utilization in Paneer. Journal of Food Processing & Technology. https://doi.org/10.4172/2157-7110.1000349