Skóra pod pachami: dbaj o nią, a unikniesz raka piersi

Ponieważ dostępne na rynku dezodoranty zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia, zadbanie o dobrą kondycję skóry pod pachami ma zasadnicze znaczenie na potrzeby zapobiegania rakowi piersi i pozbycia się toksyn.
Skóra pod pachami: dbaj o nią, a unikniesz raka piersi
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra pod pachami to miejsce na ciele, na którym najczęściej stosowane są antyperspiranty i dezodoranty będące elementem składowym codziennej procedury dbania o higienę dla większości ludzi na całym świecie.

Używanie tych popularnych produktów przemysłu kosmetycznego ma na celu zredukowanie nadmiernego pocenia się i uniemożliwienie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemną i przez to niepożądaną woń.

Olbrzymia większość osób zdaje sobie sprawy z tego, że praktycznie wszystkie dezodoranty zawierają substancje toksyczne, dla których cieniutka skóra pod pachami nie stanowi tak naprawdę żadnej przeszkody, ani bariery ochronnej.

A te związki chemiczne mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak nowotwory (szczególnie piersi) i Alzheimera.

Jeśli powyższa informacja wzbudziła u Ciebie choć lekki niepokój, to powinnaś wiedzieć o tym, że niektóre badania naukowe wykazały, że takie substancje chemiczne jak parabeny, ftalany i związki glinu mogą powodować nowotwory piersi, zwłaszcza przy stosowaniu miejscowym.

Dzieje się tak dlatego, że zakłócają one naturalne procesy funkcjonowania organizmu, między innymi wpływają na rozregulowanie gospodarki hormonalnej.

A to z kolei wywołuje wahania w poziomie estrogenów, czego efektem są zaburzenia na poziomie komórkowym będące niejako warunkiem koniecznym do stworzenia środowiska sprzyjającego rozwoju tkanki nowotworowej.

Detoksykacja pach

Sytuację pogarsza fakt, że wymienione powyżej związki chemiczne mogą również zatykać pory, przez co skóra pod pachami traci zdolność do wydalania niepożądanych toksyn przez jej powierzchnię.

Z tego też powodu już od pewnego czasu intensywnie testuje się kilka różnych metod detoksykacji organizmu przy użyciu naturalnych składników.

Sposoby takie ułatwiają usuwanie bakterii oraz wszystkich związków chemicznych będących skutkiem korzystania z kosmetyków lub po prostu produktami przemiany materii.

Niektóre z tych zabiegów detoksykacyjnych są łatwe do wykonania w domu. Mogą zarazem być świetnym rozwiązaniem pomagającym uniknąć negatywnych skutków powszechnie spotykanych w sprzedaży produktów kosmetycznych oraz zapobiegającym powstawaniu nowotworów piersi.

Skóra pod pachami – dlaczego warto o nią zadbać?

Skóra pod pachami zawiera wiele gruczołów potowych. Ich zadaniem jest wydzielanie potu w celu utrzymania pożądanej temperatury ciała, usuwanie toksyn i pomaganie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

Twój pot mający naturalny pH nie ma żadnego zapachu. Jednak sytuacja ta może się odczuwalnie (dosłownie!) zmienić. Gdy bakterie na powierzchni skóry zaczną fermentować lub znajdą dla siebie odpowiednie środowisko, w którym mogą się bez przeszkód rozmnażać.

I właśnie z powodu tego nieprzyjemnego zapachu większość ludzi woli używać środków chemicznych, które neutralizują nieprzyjemną woń i zapewniają uczucie świeżości. Nie oznacza to jednak, że skóra pod pachami będzie także dzięki nim poprawiać swoją kondycję.

Podstawowym problemem w tej sytuacji jest to, że składniki chemiczne zawarte w dezodorantach pozostają na powierzchni skóry i mogą być wchłaniane do wnętrza organizmu.

Kobieca pacha

Stosowane w niewielkich ilościach nie będą stanowić jakiegoś poważniejszego zagrożenia. W dłuższej perspektywie regularne stosowanie środków chemicznych w dużej ilości może powodować odkładanie się szkodliwych związków w Twoim ciele i przyczyniać się w ten sposób do rozwoju poważnych chorób.

I to właśnie w tym momencie pomocą może okazać się detoksykacja, dzięki czemu Twoja skóra pod pachami może zostać oczyszczona z nagromadzonych na niej niepożądanych substancji chemicznych, co może także zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów piersi.

Składniki, które można połączyć w opisywane poniżej procedurze detoksykacyjnej nie zawierają szkodliwych związków chemicznych i mają także silne właściwości antybakteryjne. Dzięki temu mogą skutecznie zastąpić większość komercyjnych produktów kosmetycznych.

Chociaż nasza propozycja dotyczy wykorzystania ich w charakterze sposobu na wyeliminowanie toksyn z organizmu, to jednak można również wykorzystać ją do wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów do uzyskania równowagi pH.

Gwarantujemy, że w krótkim czasie skóra pod pachami zmieni się nie do poznania!

Jak oczyścić skórę pod pachami i zapobiec rakowi piersi?

Biorąc pod uwagę ryzyko związane z wysokim poziomem toksyn, jakim może cechować się skóra pod pachami, warto zastosować kilka prostych kroków, aby ten obszar ciała oczyścić w sposób w pełni naturalny.

A dodatkowym pożądanym w przypadku kobiet efektem będzie zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory piersi. Niezbędne składniki są łatwe do znalezienia w każdym praktycznie większym sklepie lub w aptece. Warto jest upewnić się, że pochodzą one z certyfikowanych, ekologicznych upraw.

Pierwszym z nich jest ocet jabłkowy, który zawiera naturalne kwasy likwidujące większość niepożądanych bakterii, grzybów i toksyn.

Glinka bentonitowa

Zaproponowane przez nas olejki eteryczne stanowią cenny dodatek usuwający nieprzyjemne zapachy oraz wszelkie mikroorganizmy, które mogą stanowić ich przyczynę.

Ponadto nasz przepis wykorzystuje także bentonit, który pomaga usunąć martwe komórki skóry. Dodatkowo stanowi pomoc dla pozostałych składników w procesie usuwania toksyn.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa naturalnego octu jabłkowego (10 ml)
  • 3 kropli olejku rozmarynowego
  • 5 krople olejku kolendry
  • 1 łyżka stołowa glinki bentonitowej (10 g)

Sposób przygotowania

  • Dodaj ocet jabłkowy do szklanej miski i wymieszaj dokładnie z glinką bentonitową.
  • Gdy uzyskasz jednorodną mieszaninę, dodaj do niej olejki eteryczne i ponownie wymieszaj.
  • Zanim zaczniesz ją stosować, odstaw najpierw naczynie na kilka godzin, aby zdążyły się wydzielić składniki aktywne.

Jak stosować tak przygotowany produkt?

  • Skóra pod pachami musi być idealne czysta. Umyj ją więc dokładnie, wysusz. Oraz upewnij się, że nie pozostały na niej żadne ślady produktów kosmetycznych, takich jak dezodoranty lub antyperspiranty.
  • Nanieś cienką warstwę przygotowanej przez siebie mieszaniny na swoje pachy. Następnie, wykonaj delikatny masaż ruchami okrężnymi dłoni.
  • Pozostaw całość na około pięć minut, a następnie spłucz zimną wodą.
  • Powtórz tę procedurę codziennie przez okres dwóch do trzech tygodni.
  • Możesz dodatkowo zwiększyć skuteczność opisywanej metody poprzez zwiększenie ilości wypijanej codziennie wody i zastosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze.

Skóra pod pachami – Odpowiednia pielęgnacja

Opisywana przez nas powyżej metoda ta nie tylko zmniejsza obecność toksycznych substancji na powierzchni niektórych obszarów ciała. Wpływa także skutecznie na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów nieestetycznych przebarwień.

W efekcie Twoja skóra pod pachami stanie się miękka, zdrowa i będzie wyglądać praktycznie nieskazitelnie. Aby uniknąć dalszego gromadzenia się substancji toksycznych w tych rejonach ciała należy zawsze zachować ostrożność przy zakupie produktów do higieny osobistej.

Jeśli będziesz pamiętać o uważnym czytaniu etykiet, to będziesz w stanie poprawnie zidentyfikować bardziej delikatne związki lub formuły wykorzystane do produkcji kosmetyków, dzięki którym będą on mniej szkodliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meunier, A. (2005). Clays. In Clays. https://doi.org/10.1007/b138672
  • Johnston CS, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61. Published 2006 May 30.
  • Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.01.058
  • Moosavi M. Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review. Iran J Public Health. 2017;46(9):1176–1183.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.