Skóra - 5 powodów, by udać się do dermatologa
Skóra, włosy i paznokcie to te elementy ludzkiego ciała, po których łatwo poznać, czy z naszym zdrowiem wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Nasz organizm to niezliczone ilości połączeń i zależności pomiędzy organami. Dlatego też czasami, nawet gdy coś nam dolega, nie do końca potrafimy zdiagnozować ten problem i nie wiemy do jakiego specjalisty najlepiej się udać.
Skóra to taka część ludzkiego ciała, z której można wyczytać bardzo wiele. Nadmierna ekspozycja na słońce czy zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre z przyczyn chorób skóry. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj 5 powodów, by udać się do dermatologa.
Bardzo często brak nam świadomości i wiedzy, by ocenić, jaki problem zdrowotny nam doskwiera i do jakiego lekarza najlepiej się z nim udać. W przypadku dzieci rodzice bardzo często zamiast do dermatologa udają się w pierwszej kolejności do pediatry, a osoby dorosłe – do internisty.
Warto jednak wiedzieć, kiedy najlepiej odwiedzić swojego dermatologa, aby nie tracić czasu i jak najszybciej postawić diagnozę.
1. Skóra: wypadanie włosów a wizyta u dermatologa
Włosy to niezwykle ważny element naszego wyglądu – mogą być naszą wizytówką, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Niezależnie jednak od ich koloru czy długości, przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy włosy nie rozdwajają się, bądź wypadają.
Dermatolog zajmuje się nie tylko skórą, ale także włosami. Jeśli więc cierpisz z powodu jednej z poniższych dolegliwości koniecznie udaj się do specjalisty:
- Włosy wypadają, nie tylko przy czesaniu. Rano znajdujesz je nawet na swojej poduszce.
- Włosy straciły swój zdrowy blask, są matowe i wyblakłe.
- Włosy szybciej się przetłuszczają.
- Gdy przeczeszesz je dłonią, w ręce zostaje Ci kępka włosów.
W takich przypadkach warto udać się do dermatologa oraz endokrynologa, który pomoże Ci określić, czy jest problem skóry głowy czy raczej problem związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów i zaburzeniami hormonalnymi.
Zobacz także: Walka z wypadaniem włosów – 9 sposobów
2. Gdy skaleczona skóra długo się goi…
Zazwyczaj drobne i niegroźne uszkodzenia skóry, takie jak otarcia czy skaleczenia, nie są zbyt uciążliwe i bardzo szybko się goją. Skóra posiada właściwości regeneracyjne, przez co już po kilku dniach po uszkodzeniu może nie być już śladu.
Jeśli jednak Twoja skóra goi się wyjątkowo wolno i nawet najdelikatniejsza rana nie regeneruje się nawet po kilku tygodniach, jest to znak, że dzieje się coś niedobrego.
Skóra w ten sposób wysyła nam pewien sygnał ostrzegawczy. Aby zidentyfikować źródło tego problemu, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Nie ignoruj ran, które po czasie znowu zaczynają krwawić. Twój lekarz specjalista z pewnością postawi diagnozę i zleci odpowiednie badania oraz sposób leczenia.
Bardzo wolno gojące się rany to między innymi objaw towarzyszący cukrzycy i innym chorobom. Pamiętaj o tym i oprócz wizyty u dermatologa zaplanuj także wizytę u specjalisty chorób wewnętrznych. Profilaktyka to podstawa.
3. Nowe znamię lub pieprzyk
Znamiona i pieprzyki to całkiem naturalny i czasami dość uroczy prezent od Matki Natury. Niestety nie wszystkie pieprzyki i znamiona to tylko i wyłącznie sympatyczny znak szczególny.
Jeśli zauważysz u siebie nowe znamię, którego wcześniej nie miałaś, jest to zdecydowanie powód, by odwiedzić swojego dermatologa.
Przeczytaj również: Sygnały ostrzegawcze a rak skóry
4. Łamliwe i rozdwajające się paznokcie
Zadbane i zdrowe paznokcie to nie tylko nasza wizytówka, ale także sygnał, jak ma się stan naszego zdrowia. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, paznokcie świadczą bowiem nie tylko o kulturze i higienie, ale także o procesach zachodzących wewnątrz organizmu oraz o nawykach żywieniowych.
Paznokcie zdradzają całą prawdę o nas samych – jeśli są łamliwe, osłabione, rozdwajają się i straciły kolor, być może jest to sygnał ostrzegawczy. Nie wahaj się i udaj się do zaufanego dermatologa, który zdiagnozuje źródło problemu i pomoże Ci go zwalczyć.
5. Swędzenie w miejscach intymnych
Kolejny objaw, który także powinien skłonić Cię do wizyty u dermatologa, to swędzenie w miejscach intymnych. Oczywiście tym obszarem naszego ciała zajmuje się najczęściej ginekolog czy urolog, jednak w przypadku niektórych infekcji grzybiczych czy stanów zapalnych, konieczna może być interwencja dermatologa.
Najpowszechniejszą dolegliwością tego typu jest tzw. liszaj twardzinowy (lichen sclerosus), przez który skóra swędzi i jest obolała. To schorzenie nieleczone może prowadzić nawet do rozwoju choroby nowotworowej, nie ignoruj więc takich objawów jak swędząca skóra w okolicach miejsc intymnych.
Jak już wspomnieliśmy, nasza skóra, włosy i paznokcie, świadczą nie tylko o naszym wyglądzie zewnętrznym, ale także o tym, co dzieje się wewnątrz naszego ciała. Nie wolno nam więc zaniedbywać tych elementów i ignorować objawów opisanych powyżej.
Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie włosów, skóry czy paznokci, a jeśli coś Cię zaniepokoi, koniecznie udaj się do specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fawcett RS, et al. (2004). Nail abnormalities: Clues to systemic disease.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15053406 - What you need to know about alopecia areata. (n.d.).
naaf.org/alopecia-areata - Ariel, Irving M. (1981). A Historical Introduction: Is the beauty mark a mark of beauty or a potentially dangerous cancer? Malignant Melanoma, Appleton-Century-Crofts, ISBN 978-0-8385-6114-0
- Universidad de Utah. When Should You See a Dermatologist? https://healthcare.utah.edu/dermatology/when-to-see-dermatologist.php
- Instituto Nacional de Artritis y Enfermedades Musculoesqueléticas y de la Piel. Liquen escleroso. https://www.niams.nih.gov/es/informacion-de-salud/liquen-escleroso