Sygnały ostrzegawcze a rak skóry

Profilaktyka to klucz do zapobiegania rakowi skóry. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze – to pomoże w przyspieszeniu ewentualnej diagnozy.
Sygnały ostrzegawcze a rak skóry

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Rak skóry to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów nowotworów. Jeśli pacjent zwraca uwagę na sygnały ostrzegawcze i diagnoza zostanie postawiona wcześnie, raka skóry można z powodzeniem wyleczyć.

To właśnie dlatego ważne jest, by obserwować sygnały ostrzegawcze związane z rakiem skóry. Dowiedz się, na co należy zwracać szczególną uwagę!

Liczba zachorowań na raka skóry w ostatnim czasie wzrasta. Głównym powodem tego niepokojącego zjawiska jest fakt, że wiele osób nie słucha głosu rozsądku i nie chroni się odpowiednio przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie tylko nie zapewniamy skórze ochrony przebywając na zewnątrz, ale też korzystamy nadmiernie z solariów.

Nowym wyznacznikiem piękna jest idealna opalenizna. W ostatnich latach zaobserwować można obsesję posiadania opalonego odcienia skóry przez cały rok, niezależnie od pogody i klimatu. Aby to osiągnąć, konieczne jest często korzystanie z solariów.

Ale to może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych – w tym do rozwoju raka skóry.

Nowotwór skóry – zapobieganie

Większość specjalistów zgadza się co do tego, że słońca nie należy unikać całkowicie. Jest ono z różnych względów bardzo ważne. Co więcej, możesz nawet być tak bardzo opalona jak chcesz – pod warunkiem, że będziesz się opalać właściwie i stopniowo.

Najważniejsze przy tym jest zachowywanie zdrowego rozsądku i odpowiedniej ostrożności. Jesteś odpowiedzialna za własne zdrowie i samopoczucie!

Osoby przebywające długo na zewnątrz i pracujące na świeżym powietrzu powinny codziennie używać kremów z filtrem.

Sygnały ostrzegawcze związane z nowotworami skóry to przede wszystkim nietypowe zmaniona i pieprzyki.

Kremy z filtrem należy stosować codziennie – nie tylko na plaży! Szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych jest także obecne w miastach oraz w górach.

Wszyscy sportowcy którzy ćwiczą na zewnątrz również powinni stosować odpowiednią ochronę skóry aby uniknąć ryzyka zachorowania na raka.

Zasady ochrony skóry przed słońcem

Na plaży należy szczególnie skupić się na ochronie skóry przed słońcem. Na 30 minut przed wyjściem nałóż na skórę odpowiednią warstwę kremu. Aplikację należy powtarzać co 2 godziny lub częściej, jeśli wyraźnie się spociłaś albo pływałaś i wytarłaś skórę ręcznikiem.

Koniecznie stosuj filtr przeciwsłoneczny – nie tylko wtedy, kiedy przebywasz na plaży!
  • Częste i regularne używanie solariów jest niezdrowe. Może ono mieć dokładnie taki sam efekt, jak spacerowanie nad wodą w słoneczny dzień w samo południe bez stosowania kremu z filtrem. Innymi słowy, solaria podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Właściwy strój i akcesoria, takie jak na przykład kapelusz czy okulary przeciwsłoneczne także przyczyniają się do ochrony skóry przed bezpośrednim negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Sygnały ostrzegawcze: pieprzyki i znamiona

Regularne sprawdzanie stanu pieprzyków jest bardzo dobrym sposobem na wykrycie ewentualnych zmian skórnych. To właśnie różnego rodzaju znamiona i pieprzyki stanowią najlepsze sygnały ostrzegawcze, informujące nas wcześnie o ryzyku raka.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinnaś natychmiast udać się do lekarza.

Pieprzyki i znamiona o nietypowym wyglądzie to najczęstsze sygnały ostrzegawcze.

Pamiętaj o tym, że niektóre znamiona wykształcają się, gdy niewielkie piegi i pieprzyki rozrastają się w nieprawidłowy sposób.

Niepożądane zmiany stanowiące sygnały ostrzegawcze związane z ryzykiem nowotworu to między innymi:

Znamiona mogą także swędzieć lub krwawić. W niektórych przypadkach czarne lub brązowe znamiona zaczną zmieniać kolor na czerwony, niebieskawy lub biały.

Sygnały ostrzegawcze – na co należy zwrócić uwagę

Znamiona to nie jedyne sygnały ostrzegawcze, na które powinnaś zwracać uwagę. Sprawdzaj także, czy na Twojej skórze nie pojawiają się nowe znamiona, wybrzuszenia, bolące miejsca i punkty o zmienionej fakturze (bardzo szorstkie lub nietypowo gładkie).

Pamiętaj o tym, że każdą niepokojącą Cię zmianę powinien zbadać lekarz.

Miejsca które krwawią w wyniku najlżejszego dotyku oraz rany, które długo się nie goją powinny zostać sprawdzone przez lekarza.

Czynniki ryzyka poza promieniowaniem UV

Nieodpowiedzialne korzystanie ze słońca lub zbyt częste używanie sztucznych metod opalania się to główne przyczyny raka skóry.

Są jednak także inne czynniki ryzyka. Najważniejsze z nich to:

  • Predyspozycje genetyczne
  • Leczenie radioterapią
  • Nieodpowiednia dieta, która wpływa niekorzystnie na stan skóry oraz jej zdolność do regeneracji
  • Palenie tytoniu – palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory różnego typu
  • Agresywne środki chemiczne – unikaj więc bezpośredniego kontaktu z takimi substancjami jak arszenik, smoła, parafina i niektóre oleje przemysłowe
  • Uszkodzenia naskórka, stany zapalne i oparzenia – zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio leczone

Porażenia słoneczne mogą być niegroźne, pod warunkiem że zajmie się Tobą specjalista w jak najkrótszym czasie. Poważne porażenia mogą jednakże przyczyniać się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka.

Wczesne wykrywanie choroby jest najważniejszym czynnikiem wyleczenia jej. Zwracaj więc pilną uwagę na sygnały ostrzegawcze. Nie panikuj, ale nie ignoruj też zaleceń profilaktycznych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.