Nietypowy pieprzyk - prawidłowe metody leczenia

Aby poprawnie zidentyfikować nietypowy pieprzyk, musisz przeanalizować jego kolor, brzegi, asymetrię i średnicę. Jednakże tylko lekarz może zadecydować, czy dany pieprzyk jest problemem zdrowotnym.
Nietypowy pieprzyk - prawidłowe metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Każdy nietypowy pieprzyk powinien być dokładnie zbadany. Kiedy zauważamy zmiany w wyglądzie znamienia, które do tej pory wyglądało normalnie, nie powinniśmy tego ignorować. Każdy pieprzyk może bowiem przerodzić się w czerniaka lub raka skóry.

Pieprzyk to zgrupowanie przebarwionych komórek. W większości przypadków jest to łagodny twór, który nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia. Osoba nastoletnia ma na całym ciele średnio 15 do 20 pieprzyków. Natomiast u dorosłych liczba ta waha się od 20 do 40.

Większość zachorowań na raka skóry odnotowuje się u osób powyżej 40. roku życia. Dlatego też, jeżeli na Twojej skórze pojawia się nietypowy pieprzyk, nie odkładaj wizyty u lekarza specjalisty w nieskończoność. Może to być bowiem kwestia życia lub śmierci.

Jak zidentyfikować nietypowy pieprzyk?

Aby prawidłowo zidentyfikować nietypowy pieprzyk i odróżnić go od normalnych tworów skórnych, musisz zwrócić uwagę na cztery podstawowe aspekty.

Nietypowa zmiana skórna

Oto one:

  • Asymetria. Nietypowy pieprzyk jest asymetryczny. Jedna jego połowa jest inna od drugiej. Może to wskazywać na zmianę złośliwą.
  • Nieregularne brzegi. Normalne pieprzyki mają kształt okręgu o regularnym promieniu. Jeżeli tak jednak nie jest i brzegi są nieregularne, powinnaś się takiej zmianie przyjrzeć nieco bliżej.
  • Kolor. Zwróć szczególną uwagę na pieprzyki o bardzo ciemnym lub czerwonawym zabarwieniu.
  • Średnica. Nietypowy pieprzyk to taki, którego średnica przekracza 6 mm. Są jednak mniejsze znamiona, które mogą okazać się złośliwe.

Oprócz powyższych czynników, warto również obserwować zmiany w pieprzyku. Zalecamy comiesięczną konsultację z lekarzem, który określi, czy zmiany postępują. Bardzo ważne jest również zbadanie pleców, ponieważ czerniaki bardzo często pojawiają się w dolnej ich części.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Ciemne plamy na skórze – domowe sposoby

Inne oznaki nietypowych pieprzyków

Mimo że wyżej wymienione czynniki są najbardziej charakterystyczne w rozpoznaniu zmian skórnych, to nie są to jedyne tego oznaki. W niektórych przypadkach symptomy mogą się różnić.

Dlatego też warto również zwrócić uwagę na następujące oznaki:

  • Rozprzestrzenianie się. Kiedy masz pieprzyk lub znamię, które zaczyna się rozprzestrzeniać, powinnaś pokazać je lekarzowi.
  • Zaczerwienienie i stan zapalny. Kiedy skóra wokół pieprzyka staje się czerwona lub gdy rozwija się zapalenie, koniecznie zgłoś się do specjalisty.
  • Dyskomfort. Normalny pieprzyk nie powoduje żadnych doznań. Jeżeli natomiast zaczniesz odczuwać swędzenie, pieczenie lub ból, może to oznaczać problem.
  • Zmiany na powierzchni. Jeżeli zauważysz krwawienie, wydzielinę lub złuszczanie, powinnaś mieć się na baczności. Zwróć również uwagę na pojawienie się małych guzków lub krostek wewnątrz tego samego pieprzyka.

Jeżeli dotyczy Cię którykolwiek z powyższych przypadków, Twoim następnym krokiem powinna być wizyta u dermatologa. Tylko specjalista w tej dziedzinie może określić, czy zmiana jest złośliwa czy nie. Dlatego zgłoś się do niego jak najszybciej.

Pieprzyki i czerniaki

Czerniak to nowotwór złośliwy. W swojej początkowej fazie wyglądem przypominają pieprzyki. Ten typ raka może pojawić się w każdym wieku. Wykryty na czas jest całkowicie uleczalny. Ma jednak tendencję to nawrotów.

Zmiany nowotworowe na skórze

Osoby o największym ryzyku wystąpienia czerniaka to ludzie o jasnej karnacji. Czynnikami ryzyka są również nadmierne opalanie lub wizyty w solarium bez odpowiedniej ochrony skóry.

Poza tym 10% przypadków wynika z czynników genetycznych. Osoby, których członkowie rodziny chorowali na czerniaka są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Najlepszą metodą zapobiegania czerniakom jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej i unikanie lamp UV. Kiedy wychodzisz na zewnątrz w upalny, słoneczny dzień, pamiętaj o kapeluszu. Stosuj krem z filtrem codziennie.

Diagnoza

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą zrobi Twój dermatolog będzie dokładne przebadanie Twojej skóry. Obejrzy on Twoje pieprzyki i ich okolice. Specjalista sprawdzi również inne części Twojego ciała, w poszukiwaniu wszelkich oznak czerniaka.

Dermatolog bada nietypowy pieprzyk na plecach

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Skóra – 5 powodów, by udać się do dermatologa

Jeżeli lekarz zauważy nietypową zmianę skórną, zapewne zleci biopsję. O ile możliwe, podczas biopsji zostanie usunięty cały pieprzyk. Następnie przeprowadzona zostanie skrupulatna analiza laboratoryjna tkanki. Jeżeli zmiana miała jakiekolwiek komórki nowotworowe, zostaną one wówczas wykryte.

Wyniki biopsji powinny również określić, jak głęboka jest zmiana chorobowa. Stopień lub poziom zostanie podany w milimetrach. Te dane są najbardziej istotne w podejmowaniu decyzji o leczeniu i określeniu rokowania.

Niektóre typy czerniaka rozprzestrzeniają się szybko. W takim przypadku niezbędne będzie również wykonanie biopsji sąsiadujących ze zmianą węzłów chłonnych. Być może zlecone zostanie także badanie radiologiczne głowy, szyi, klatki piersiowej, brzucha, miednicy i kości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schadendorf, D., van Akkooi, A. C. J., Berking, C., Griewank, K. G., Gutzmer, R., Hauschild, A., … Ugurel, S. (2018). Melanoma. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)31559-9.
  • Castañeda, Paola Eljure, J. (2016). El cáncer de piel, un problema actual. Revista de La Facultad de Medicina de La UNAM.
  • Navarrete Franco, G. (2003). Histología de la piel. Rev Fac Med UNAM. https://doi.org/10.1177/0267659111426920.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.