Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Gdy pryszcze lub zaskórniki pojawiają się na policzkach, może być to związane z bakteriami lub zanieczyszczeniami, warto więc dokładnie oczyścić skórę twarzy.

Trądzik może być wywoływany przez różne przyczyny – od zaburzeń hormonalnych, przez niewystarczającą higienę skóry twarzy, aż do chorób wewnętrznych organizmu.

Wiedząc, co oznacza trądzik występujący na poszczególnych obszarach twarzy, możemy więc zdiagnozować różne problemy zdrowotne.

Aby odkryć, co trądzik mówi o Twoim zdrowiu, musisz zwrócić szczególną uwagę, gdzie i dlaczego występuje. Może być on bowiem związany ze zmianami hormonalnymi, na przykład podczas menstruacji lub w wyniku nadmiernego napięcia emocjonalnego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Trądzik na szyi, podbródku i szczęce

Pryszcz

Trądzik występujący na szyi, podbródku i w linii szczęki to objaw zmian hormonalnych związanych ze zbliżającą się menstruacją. W wyniku tych zmian gruczoły produkują więcej łoju, który zatyka pory.

Jak temu zaradzić? Najlepiej jest sięgnąć po środki na trądzik i zaaplikować je na te obszary twarzy jeszcze przed rozpoczęciem menstruacji. Jeśli problem nie ustępuje, warto udać się do dermatologa, które zaleci odpowiednie leczenie.

Pryszcze i zaskórniki na linii włosów

Jeśli widzisz, że trądzik pojawia się u Ciebie właśnie w tych miejscach, możliwe, że jest to wywołane przez zanieczyszczenia lub używane przez Ciebie produkty do włosów.

Niektóre szampony i odżywki zawierają składniki, które mogą blokować pory i stąd też biorą się zaskórniki i pryszcze.

Rozwiązanie? Sprawdź, jak Twoja skóra reaguje na konkretne produkty i wybierz te, które jej nie podrażniają i nie powodują pojawiania się trądziku. Unikaj też bezpośredniego kontaktu szamponu czy odżywki ze skórą twarzy.

Wągry i pryszcze na policzkach

Wyciskanie pryszcza

Tego typu trądzik to najczęściej wynik zanieczyszczenia skóry lub działania bakterii. Mogą one pochodzić nawet z Twoich dłoni czy telefonu! Jak tego uniknąć? Myj ręce jak najczęściej lub używaj żelu antybakteryjnego, by zawsze były czyste.

Pamiętaj także, aby odpowiednio często czyścić swój telefon komórkowy, ponieważ badania wskazują, że może znajdować się na nim więcej bakterii niż… w publicznej toalecie.

Trądzik wokół ust

Co wywołuje pojawianie się krostek wokół ust? Być może jesz zbyt dużo kwaśnych i tłustych potraw. Tego typu trądzik to wynik podrażnienia skóry przez takie produkty jak cytryna czy sosy na bazie octu, a także czipsy, frytki, ciastka i burgery.

W wyniku tych podrażnień i zanieczyszczeń zostają zablokowane pory, a to prowadzi bezpośrednio do pojawienia się wągrów i pryszczy.

Jak temu zaradzić? Staraj się unikać lub całkowicie wyeliminować tego typu produkty ze swojej diety, a w przypadku ich spożywania zawsze dokładnie wyczyść usta wilgotną serwetką.

Krostki pomiędzy brwiami i na nosie

Jak zwalczyć trądzik

Pryszcze i wągry pojawiające się pomiędzy brwiami i na nosie mogą być reakcją organizmu na stres.

Gdy odczuwamy zwiększone napięcie psychiczne i emocjonalne, nasze ciało wyzwala adrenalinę, która z kolei pobudza produkcję łoju. W rezultacie na twarzy pojawiają się krosty, zaskórniki i pryszcze.

Rozwiązanie? Unikaj stresujących sytuacji i naucz się relaksować.

Trądzik na klatce piersiowej i plecach

Taki trądzik nie świadczy o problemach wewnątrz organizmu, a raczej o źle dobranej bieliźnie czy ubraniu. Specjaliści twierdzą, że krostki na plecach i klatce piersiowej mogą być wywoływane przez bawełniane tkaniny, które wchłaniają pot i tym samym tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Jak temu zapobiec? Unikaj noszenia bardzo obcisłych swetrów i koszulek, zwłaszcza tych wykonanych z bawełny. Zrezygnuj też z bardzo przylegających biustonoszy. Wybieraj tkaniny wchłaniające wilgoć takie jak lycra i mikrofibra.

WIĘCEJ DLA CIEBIE