Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Gdy pryszcze lub zaskórniki pojawiają się na policzkach, może być to związane z bakteriami lub zanieczyszczeniami, warto więc dokładnie oczyścić skórę twarzy.
Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, co trądzik mówi o Twoim zdrowiu? Być może o tym nie wiesz, ale trądzik ma wiele rozmaitych przyczyn – od zaburzeń hormonalnych, przez niewystarczającą higienę skóry twarzy, aż do chorób wewnętrznych organizmu.

Wiedząc, co oznacza trądzik pojawiający się na poszczególnych obszarach twarzy, możesz więc zdiagnozować różne problemy zdrowotne.

Aby odkryć, co trądzik mówi o Twoim zdrowiu, musisz zwrócić szczególną uwagę, gdzie występuje. Może być on bowiem związany ze zmianami hormonalnymi typowymi dla menstruacji lub z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać związek trądziku ze stanem zdrowia!

Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Trądzik na szyi, podbródku i szczęce

Pryszcz

Trądzik występujący na szyi, podbródku i w linii szczęki to objaw zmian hormonalnych związanych ze zbliżającą się menstruacją. W wyniku tych zmian gruczoły produkują więcej łoju, który zatyka pory.

Jak temu zaradzić? Najlepiej jest sięgnąć po środki na trądzik i zaaplikować je na te obszary twarzy jeszcze przed rozpoczęciem menstruacji. Jeśli problem nie ustępuje, warto udać się do dermatologa, które zaleci odpowiednie leczenie.

Pryszcze i zaskórniki na linii włosów

Jeśli widzisz, że trądzik pojawia się u Ciebie na linii włosów, może być to wywołane przez zanieczyszczenia lub używane przez Ciebie kosmetyki  do włosów. Chodzi o to, że niektóre szampony i odżywki zawierają składniki, które mogą blokować pory i stąd też biorą się zaskórniki i pryszcze na linii włosów.

Rozwiązanie? Sprawdź, jak Twoja skóra reaguje na konkretne produkty. Wybierz te, które jej nie podrażniają i nie powodują pojawiania się trądziku. Unikaj też bezpośredniego kontaktu szamponu czy odżywki ze skórą twarzy.

Wągry i pryszcze na policzkach

Wyciskanie pryszcza

Wypryski pojawiające się na policzkach najczęściej są wynikiem zanieczyszczenia skóry lub działania bakterii. Mogą one pochodzić nawet z Twoich dłoni czy telefonu! Jak tego uniknąć? Myj ręce jak najczęściej i najdokładniej lub używaj żelu antybakteryjnego, by zawsze były czyste.

Pamiętaj także, aby odpowiednio często czyścić swój telefon komórkowy. Badania wskazują, że może znajdować się na nim więcej bakterii niż… w publicznej toalecie.

Trądzik wokół ust

Co wywołuje pojawianie się krostek wokół ust? Być może jesz zbyt dużo kwaśnych i tłustych potraw. Tego typu wypryski to wynik podrażnienia skóry przez takie produkty jak cytryna czy sosy na bazie octu, a także czipsy, frytki, ciastka i burgery.

W wyniku tych podrażnień i zanieczyszczeń zostają zablokowane pory, a to prowadzi bezpośrednio do pojawienia się wągrów i pryszczy w okolicach ust.

Jak temu zaradzić? Staraj się unikać lub całkowicie wyeliminować tego typu produkty ze swojej diety. Jeśli już nie możesz oprzeć się spożywaniu ich, zawsze dokładnie wyczyść usta wilgotną serwetką.

Krostki pomiędzy brwiami i na nosie

Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu

Pryszcze i wągry pojawiające się pomiędzy brwiami i na nosie mogą być reakcją organizmu na stres. Gdy odczuwamy zwiększone napięcie psychiczne i emocjonalne, nasze ciało wyzwala adrenalinę, która z kolei pobudza produkcję łoju. W rezultacie na twarzy pojawiają się krosty, zaskórniki i pryszcze.

Rozwiązanie? Unikaj stresujących sytuacji i naucz się relaksować.

Trądzik na klatce piersiowej i plecach

Przyglądając się swojej twarzy, możesz dowiedzieć się, co trądzik mówi o Twoim zdrowiu. Ale trądzik występujący na klatce piersiowej lub na plecach nie świadczy o problemach ze zdrowiem. Jest to raczej efekt źle dobranej bielizny bądź odzieży. Specjaliści twierdzą, że krostki na plecach i klatce piersiowej mogą być wywoływane przez bawełniane tkaniny. Tkaniny te wchłaniają pot i tym samym tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Jak temu zapobiec? Unikaj noszenia bardzo obcisłych swetrów i koszulek, zwłaszcza tych wykonanych z bawełny. Zrezygnuj też z bardzo przylegających biustonoszy. Jeśli masz problem z trądzikiem na plecach i klatce piersiowej, wybieraj tkaniny wchłaniające wilgoć takie jak lycra i mikrofibra.

Teraz, kiedy już wiesz, co trądzik mówi o Twoim zdrowiu, możesz podjąć odpowiednie kroki, by ograniczyć jego występowanie i cieszyć się piękną cerą. Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.