Spanie w biustonoszu - Czy jest szkodliwe?

Zwolennicy biustonoszy podkreślają, że nie powinno się nosić ich przez więcej niż 7 godzin z rzędu, a także zawsze zdejmować je na noc.Dla zachowania prawidłowego krążenia piersi potrzebują swobody i możliwości ruchu.
Spanie w biustonoszu - Czy jest szkodliwe?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy chodzenie na co dzień w biustonoszu jest konieczne i czy nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. Większość z nas uważa jednak ten element garderoby za niezbędny i aż 80% kobiet na świecie nosi biustonosz codziennie.

Dziś spróbujemy odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy spanie w biustonoszu jest szkodliwe?

Czy warto nosić biustonosz?

Mimo, że na naszej stronie już kilkakrotnie omawialiśmy temat wpływu biustonosza na zdrowie kobiety, wciąż wiele pytań pozostaje bez jednoznacznych odpowiedzi. Czy noszenie biustonosza na co dzień jest wskazane?

Czy biustonosz może szkodzić naszym piersiom?

Francuski naukowiec, profesor Jean-Denis Rouillon, przeprowadził badania, których wyniki wskazują na brak wyraźnych zalet noszenia biustonosza. Nie zapobiega to utracie jędrności i kształtności piersi, a może wręcz wywoływać pojawianie się rozstępów.

Z drugiej strony, inni naukowcy wskazują na zalety chodzenia w biustonoszu, zwłaszcza w przypadku kobiet o dużych piersiach. Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie dobranie rozmiaru i kroju biustonosza.

Miseczki nie mogą być za małe, a biustonosz w obwodzie nie może być zbyt ciasny, gdyż uniemożliwia to prawidłowe krążenie krwi.

Pamiętaj, aby z wielu dostępnych rozmiarów i modeli, zawsze wybierać taki biustonosz, w którym czujesz się najlepiej i który najskuteczniej będzie spełniał swoje funkcje.

Czy spanie w biustonoszu jest szkodliwe?

Generalnie specjaliści zdecydowanie odradzają spanie w biustonoszu. W piersiach znajdują się węzły chłonne, odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn.

Biustonosz niezdejmowany nawet na noc, cały czas uciska piersi, przez co węzły chłonne nie mogą pełnić swoich funkcji.

Może to wywołać zatrzymywanie się płynów w organizmie, a nawet powstawanie torbieli czy wręcz guzów w piersiach. Ryzyko jest więc naprawdę duże i niepotrzebne.

Oprócz piersi, biustonosz uciska także ciało pod pachami, co również zaburza wydalanie szkodliwych substancji oraz powoduje zaburzenia krążenia.

Spanie

Śpiąc w biustonoszu sprawiasz, że podnosi się temperatura ciała w okolicy klatki piersiowej, która niebezpiecznie zbliża się do wysokiej temperatury charakterystycznej dla komórek nowotworowych.

Dla zachowania prawidłowego krążenia piersi potrzebują swobody i możliwości ruchu. Nawet sami producenci biustonoszy zaznaczają, że nie powinno się nosić ich przez dłużej niż 7 godzin z rzędu, co zdecydowanie przemawia za zrezygnowaniem ze spania w biustonoszu.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie nocy bez stanika

Sprawdź ofertę biustonoszy specjalnie przystosowanych do spania. Mają one specjalny kształt, który ma za zadanie zapewnić stabilizację i komfort, za to neutralizować ucisk.

Dodatkowo są wykonane z bawełny, która pozwala skórze oddychać, pozbawione są za to fiszbin.

Zapamiętaj

Chodzenie na co dzień czy nawet spanie w biustonoszu nie będzie szkodliwe, jeśli wybierzesz model specjalnie do tego przeznaczony. Zawsze wybieraj właściwy rozmiar i krój, w którym Twoje piersi będą czuły się najlepiej.

Unikaj za małych i zbyt ciasnych staników, a w miarę możliwości wybieraj modele pozbawione fiszbin. Jeśli nie jest to konieczne, nie chodź w biustonoszu zbyt długo i daj swoim piersiom odpocząć, zwłaszcza w nocy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.