Eliminujemy toksyny z organizmu – 9 sposobów

Rozciągnięcia pomogą Ci przyspieszyć proces oczyszczania organizmu. Podczas rozciągania się, dotleniona krew dociera do każdego zakątka Twojego ciała, zabierając po drodze niepotrzebne toksyny, które potem zostaną wyeliminowane.
Eliminujemy toksyny z organizmu – 9 sposobów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wiosna jest okresem nowych początków, porą bardzo radosną. Dni stają sie dłuższe, a temperatura przyjemniejsza… Jest preambułą dla lata i, co za tym idzie, dla wakacji. Ale nie tylko wiosną powinnyśmy dbać o nasz organizm. Nasze ciało kumuluje toksyny przez cały rok.

Jednak prawda jest taka, że zwłaszcza zimą jemy więcej i uprawiamy mniej sportów. Dlatego też, w tym artykule, podzielimy się z Tobą wskazówkami na temat tego jak usunąć toksyny z organizmu i w ten sposób przygotować nasze ciało do wakacji.

Oczyszczamy organizm i eliminujemy toksyny

Wraz z nadejściem wiosny zabieramy się za porządki, otwieramy okna i chowamy zimowe ubrania. A co z naszym organizmem? Podczas zimy nasze ciało wypełniły toksyny i zanieczyszczenia. Za pośrednictwem skóry, powietrza, którym oddychamy, żywności, którą jemy, złych nawyków i braku aktywności fizycznej.

Pora pozbyć się tego wszystkiego, co nie jest dobre dla Twojego organizmu: dodatkowe kilogramy, toksyny i zanieczyszczenia, które nazbierały się podczas tych zimnych miesięcy. Nie musisz umierać z głodu, ani pić jedynie wody z cytryną, żeby to osiągnąć.

Pozbądź się toksyn

Nawet jeżeli nie przepadasz za “zdrowym stylem życia”, powinnaś wnieść do Twojej rutyny kilka zdrowych nawyków, które pomogą Ci się oczyścić i przygotować Twoje ciało do tych upragnionych wakacji.

Przymierzyłaś już strój kąpielowy? Chcesz na nowo zmieścić się w zeszłoroczne ubrania? Czujesz się słaba i zmęczona? W takim razie najwyższa pora oczyścić organizm!

Jak wyeliminować toksyny skumulowane podczas zimy

Przez najbliższe tygodnie spróbuj wykorzystać chociaż dwie z poniższych wskazówek na oczyszczenie organizmu, a na pewno zauważysz efekty:

Odstaw gluten i przetworzoną żywność:

Produkty przetworzone są niemalże całkowicie pozbawione nutrientów. Dostarczają Ci tylko barwników i konserwantów. Większość tej “żywności” zawiera substancje aromatyzujące, konserwujące, zagęszczające i wszystkie inne, które przyjdą Ci do głowy.

Produkty rafinowane

Z kolei gluten (proteina zawarta w zbożach, obecna również w żywności przetworzonej), spowalnia nasz metabolizm i sprawia, że toksyny zbierają się w większych ilościach.

Jeżeli unikniesz tego typu produktów przez 7 dni (Tak, wiemy, że to niełatwe. Ale warto spróbować), poczujesz się dużo lepiej i wyeliminujesz niepotrzebne toksyny.

Jedz zielone winogrona na co dzień, by wyeliminować toksyny

Winogrona mają wiele właściwości oczyszczających. Dlatego też, akurat podczas tej pory roku, mogą pomóc wyeliminować toksyny skumulowane podczas zimy. Przenoszą je do jelit, a te zadbają o ich wydalenie.

Winogrona są bardzo bogate w błonnik, który doskonale leczy zaparcia.

Oprócz korzystania z dobrodziejstw winogron, nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. To podstawa przy oczyszczaniu organizmu!

Pij zieloną herbatę

Może być zimna albo ciepła – tak jak lubisz. Inne alternatywy, poza zieloną herbatą, to mniszek lekarski i miodla indyjska. Wszystkie napary przygotowane z tych roślin doskonale eliminują toksyny.

Możesz również przygotować napar z kurkumy. Jest ona znana przede wszystkim z kuchni hinduskiej. Te herbatki i napary sprawią, że wydalisz nieczystości z organizmu wraz z moczem.

Unikaj rafinowanych cukrów

Podobnie jak w przypadku białej mąki, cukier rafinowany działa zabójczo dla naszego organizmu z wielu przyczyn. Przede wszystkim, proces rafinowania pozbawia go wszelkich nutrientów, które mógł początkowo zawierać.

Ale nie chodzi o to, że zjadamy coś, co nie dostarcza nam minerałów. Gdyby chodziło tylko o to, nie byłoby problemu.

Cukier trzcinowy zawiera toksyny

Cukier biały jest bardzo trudny do strawienia i podnosi poziom cukrów oraz toksyny we krwi.

Na pewno nie będzie Ci łatwo odstawić cukier, ale przynajmniej trzymaj się z daleka od cukrów rafinowanych i sztucznych słodzików. Czym je zastąpić? Cukier muscovado (z trzciny cukrowej) i liście stewii są najlepszym rozwiązaniem.

Rozciągaj się

Rozciągnięcia pomogą Ci przyspieszyć proces oczyszczania organizmu. Podczas rozciągania się, dotleniona krew dociera do każdego zakątka Twojego ciała, zabierając po drodze niepotrzebne toksyny, które potem wydalisz, na przykład, wraz z potem lub w moczu.

Ćwiczenia takie jak joga i tai chi są świetną opcją na wiosnę, zwłaszcza dla tych Pań, które nie przepadają za sportem.

Oddychaj głęboko

Większość z nas nie docenia oczyszczających właściwości powietrza. Jest jednym z lepszych sposobów na toksyny. Większość z nas zapomina o oddychaniu głębokim i świadomym.

Oddychaj głęboko

Co rano, poświęć kilka minut na 8 – 10 głębokich oddechów. Z zamkniętymi oczami. Zobaczysz, że pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoje ciało, ale też na umysł i emocje.

Pamiętaj, żeby regularnie chodzić do łazienki

Jeżeli eliminujesz brud i resztki z Twojego organizmu, ale nie robisz tego prawidłowo, Twoje wysiłki mogą pójść na marne. Mało tego, możesz niechcący wyrządzić sobie krzywdę. Ruchy jelitowe są podstawą w procesie oczyszczania.

Jeżeli ich nie odczuwasz, powinnaś poszukać rozwiązania: herbatki ziołowe, jogurt grecki i dużo owoców. I nie zapominaj o piciu wody!

Pij wodę z cytryną, pieprzem i octem na toksyny

Mówiąc już o wodzie. Duża szklanka wody z sokiem z połówki cytryny. Do tego pół łyżeczki octu jabłkowego i odrobina pieprzu cayenne.

Tak przygotowany koktajl, wypijany co rano, przed śniadaniem, doda Ci energii i sprawi, że Twój metabolizm sam z siebie wydali te niepotrzebne toksyny. Pij go przez co najmniej tydzień, najlepiej na czczo.

Pocenie się

Twoja skóra jest organem największym i najbardziej istotnym przy oczyszczaniu organizmu. Sauna, ciepłe kąpiele i para wodna są niezawodne, ponieważ wspomagają pocenie się.

Bieganie

W ten sposób, za pośrednictwem skóry, możesz wyeliminować 20% zanieczyszczeń. Możesz to też osiągnąć uprawiając sporty. Pamiętaj, żeby wcześniej odpowiednio nawodnić organizm!

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.