Siwe włosy – Skąd się biorą i jak je ukryć?

Jednymi z wielu czynników wpływających na siwiznę są stres, czynniki genetyczne oraz problemy emocjonalne.
Siwe włosy – Skąd się biorą i jak je ukryć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jeśli zauważasz na swojej głowie pierwsze siwe włosy, nie martw się – wbrew temu, co zwykło się uważać, siwienie nie jest jedynie oznaką starzenia się.

Obecnie wiemy już, że na proces ten wpływa też wiele innych czynników. Dowiedz się więcej o głównych powodach siwienia oraz naturalnych sposobach na pierwsze siwe włosy.

Nie przejmuj się zanadto tym, co widzisz w lustrze. To, że na Twojej głowie pojawiły się pierwsze siwe włosy nie oznacza, że Twój czas już się skończył, najlepsze lata minęły, a inni ludzie od teraz powinni mówić do Ciebie ,,dziadku” czy ,,babciu”.

Wzorując się na niektórych hollywoodzkich gwiazdach, możesz z siwizny uczynić swój atut i znak rozpoznawczy. Jeśli jednak siwe włosy naprawdę spędzają Ci sen z powiek, możesz wypróbować kilka domowych sposobów na ich ukrycie.

Dlaczego siwiejemy?

Zastanówmy się najpierw nad tym, skąd biorą się siwe kosmyki?  Jest to oznaka zużywania się mieszków włosowych. W wyniku akumulacji nadtlenku wodoru zablokowana zostaje synteza melaniny, czyli związku odpowiedzialnego za kolor Twoich włosów.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś używać środka rozjaśniającego włosy, prawdopodobnie zauważyłeś, że głównym jego składnikiem był właśnie nadtlenek wodoru.

Siwy włos na głowie

Ludzki organizm również produkuje nadtlenek wodoru, choć w niewielkich ilościach. Wraz z wiekiem produkcja tego związku wzrasta, ograniczona jest jednak produkcja enzymu, który rozbija go na wodór i wodę.

Efektów akumulacji nadtlenku wodoru nie można powstrzymać, gdyż zaczyna brakować enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Włosy są więc poniekąd wybielane od środka i stąd właśnie biorą się siwe włosy. 

Siwe włosy a czynniki genetyczne

Wiele zależy tu jednak od czynników genetycznych.

Do innych czynników należą:

  • hormony
  • klimat
  • choroby genetyczne
  • zanieczyszczenia
  • toksyny
  • kontakt z niektórymi substancjami

A co z teorią, która głosi, iż siwe włosy są wywoływane przez stres? Pewnie już jako dziecko nie raz słyszałeś jak rodzice mówili, że ,,przez Ciebie osiwieją”, a może teraz sam powtarzasz to swoim dzieciom. W każdym razie powszechnie uważa się, że istnieje związek pomiędzy siwieniem a stresem i napięciem emocjonalnym.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektórzy prezydenci (np. Barack Obama) rozpoczynali swoją kadencję bez śladu siwizny, a z czasem na ich głowach bardzo szybko zaczęły pojawiać się siwe skronie? Teoria ta nie została naukowo udowodniona, jednak wygląda na to, że coś jest na rzeczy.

Starsza kobieta na ulicy

Jak już wiesz, stres może mieć bardzo negatywny wpływ na Twój organizm i stan zdrowia. Wyzwala on neuroprzekaźniki, które mogą wpływać nawet na stan DNA, co rzeczywiście może zmieniać nawet kolor włosów.

Stres nie jest jednak jedynym winowajcą, więc przyjrzyjmy się innym czynnikom wywołującym siwienie.

Czynniki genetyczne a pierwsze siwe włosy

Zwróć uwagę na to, kiedy u Twoich rodziców pojawiły się pierwsze siwe włosy. Jest bardziej niż prawdopodobne, że u Ciebie pojawią się one w bardzo podobnym wieku.

Moment, w którym włosy stają się siwe, jest ściśle uwarunkowany genetycznie, więc jeśli w Twojej rodziny zdarzały się przypadki przedwczesnego siwienia, bardzo możliwe, że dotknie ono również Ciebie.

Zła dieta

To, co jesz wpływa bezpośrednio na procesy zachodzące w Twoim organizmie. Aby nie osiwieć przed 50. rokiem życia, kluczowe jest dostarczanie wystarczającej dawki witaminy B12.

Witaminę B12 znajdziesz w takich produktach jak łosoś, jajka, sardynki czy tuńczyk. Z kolei jedzenie zbyt dużej ilości smażonych potraw czy nadużywanie kawy może prowadzić do przyspieszonego pojawienia się siwych włosów.

Niezdrowe nawyki i problemy emocjonalne

Siwe włosy mogą być związane z takimi nawykami jak palenie papierosów, picie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Przyczyną może być także długotrwała ekspozycja na stres czy depresja.

Starszy mężczyzna z siwymi włosami

W niektórych ekstremalnych przypadkach, po okresie długotrwałych problemów emocjonalnych, włosy mogą wrócić do swojego normalnego koloru.

Dwa naturalne sposoby na siwe włosy

Jeśli nie podobają Ci się Twoje siwe włosy możesz wypróbować te dwa naturalne sposoby na ich ukrycie:

Cebula

Według badań przeprowadzonych przez University of Bradford, masaż skóry głowy z odrobiną soku z cebuli może spowolnić proces siwienia.

Jeden z enzymów zawartych w cebuli ma bowiem działanie pozwalające na rozbicie nadtlenku wodoru, a w efekcie – zapobieganie jego akumulacji w mieszkach włosowych. Możesz pocierać skórę głowy przekrojoną na pół cebulą lub pokroić ją drobno i przygotować z niej pastę.

Awokado na siwe włosy

Zawartość kwasów tłuszczowych sprawia, że awokado ma wiele niezwykłych zastosowań zdrowotnych. Na siwe włosy pomogą za to zawarte w awokado minerały oraz witamina E, która ma doskonałe działanie nawilżające.

Pasta z awokado

Działanie awokado na siwe włosy udowodniły badania z Uniwersytetu w Los Angeles.

  • Przekrój awokado na pół i zeskrob miąższ bezpośrednio do miski.
  • Przygotuj pastę i nałóż bezpośrednio na skórę głowy.
  • Pozostaw na 20 minut, a potem umyj głowę tak jak zazwyczaj.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.