Siniaki - oto 9 naturalnych sposobów na pozbycie się ich

Często masz siniaki? Na szczęście mamy dla Ciebie kilka pomysłów na wyeliminowanie tego problemu skórnego.
Siniaki - oto 9 naturalnych sposobów na pozbycie się ich
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Siniaki to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu. O wiele ważniejszą kwestią jest to, że po prostu są bolesne. Jeśli siniaki pojawiają się u Ciebie w wyniku nawet najdrobniejszych urazów lub uderzeń, powinieneś zapoznać się z dalszą częścią niniejszego artykułu. Poznasz między innymi naturalne sposoby ich leczenia.

Siniaki powstają, gdy małe naczynia krwionośne ulegają przerwaniu lub pęknięciu. Oczywiście wiąże się to z mniej lub bardziej niekontrolowanym wypływem krwi do otaczających je tkanek miękkich.

Sama taka sytuacja nie jest w żaden sposób groźna dla zdrowia, o ile mowa o tych naprawdę drobnych naczynkach krwionośnych). Efektem tej sytuacji będzie jednakże mało estetyczny ciemny lub siny placek na skórze.

Najbardziej typowymi objawami, z jakimi wiążą się siniaki są między innymi: ból przy dotknięciu, stan zapalny i przebarwienie skóry, niekiedy przyjmujące wiele różnych odcieni.

Chory obszar może ulec przebarwieniu i stać się wrażliwy na dotyk. Następnie w tym miejscu pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie. Kolor miejsca zmienia się na siny, szary lub brązowy, niekiedy fioletowy lub bordowy.

Później to konkretne miejsce może się stać żółtoszare, po czym wszystko wraca do normy. Zresztą, bez cienia wątpliwości każdy z nas doskonale wie, jak wyglądają siniaki i dlaczego powstają.

siniaki na udzie

Zwykle siniaki pojawiają się w wyniku uderzenia, upadku, urazu lub kontuzji odniesionych w trakcie uprawiania ćwiczeń fizycznych i sportu. W zależności od tego, jak poważne są, mogą obejmować obszar tylko bezpośrednio pod skórą lub w przypadku mocniejszych urazów dotrzeć do mięśni, a nawet samych kości.

Ostatni rodzaj jest najbardziej bolesny, więc jego leczenie trwa najdłużej i jest najtrudniejsze. Jak już jednak powiedzieliśmy na wstępie, istnieją naturalne sposoby przyspieszenia gojenia się siniaków. Pora przyjrzeć im się z bliska!

1. Najlepszy na siniaki jest zwykły lód

Jednym z najszybszych i najtańszych, do tego w pełni naturalnych sposobów pozwalających wyeliminować siniaki jest lód. Jest to pierwsza rzecz, po którą należy sięgnąć zaraz po odniesieniu urazu. Lód pomaga zmniejszyć stan zapalny wskutek szybkiego obkurczenia ścianek naczyń krwionośnych, hamując tym samym wypływ krwi.

Takie posunięcie znacząco redukuje ból i zapobiega tworzeniu się siniaków. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem owinąć lód w miękką szmatkę, aby zapobiec dodatkowemu uszkodzeniu skóry po jego przyłożeniu.

2. Żel z aloesu

Żel z aloesu to jeden z najlepszych i najbardziej wielostronnych produktów pozwalających wyleczyć nie tylko siniaki, lecz także inne dolegliwości.

Dzięki zawartości hydroksyantracenu oraz wielu innych składników o podobnych właściwościach miąższ liści aloesu jest znanym od stuleci naturalnym środkiem przeciwzapalnym i regenerującym skórę.

żel z aloesu

Aby wykorzystać jego właściwości, wystarczy nałożyć odrobinę żelu z aloesu na siniaki lub na miejsce zmienione przez schorzenie. Możesz także delikatnie masować ten obszar, aż do wchłonięcia żelu, a cały proces powtarzać co najmniej trzy razy dziennie, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

3. Arnika

Arnika jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na siniaki. Zmniejsza towarzyszący im stan zapalny i pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Z tego też powodu jest także idealnym rozwiązaniem na złagodzenie skutków różnego rodzaju urazów, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci.

Arnikę najlepiej używać w postaci maści, którą następnie należy cienką warstwą rozprowadzić na bolącym miejscu ciała. Procedurę tę można powtarzać wiele razy w ciągu dnia, aby zwiększyć jej skuteczność.

4. Zielona pietruszka

Pietruszka jest także użytecznym środkiem zaradczym na siniaki. Co więcej, jest w pełni naturalnym środkiem przeciwbólowym i zwalczającym stany zapalne, który ponadto pomaga przyspieszyć proces gojenia.

Aby wykorzystać właściwości pietruszki, wystarczy po prostu zaparzyć świeżą pietruszkę wrzątkiem, a następnie za pomocą wacika rozprowadzić tak uzyskany napar po powierzchni skóry i odczekać około pięć minut. Procedurę należy powtarzać cztery razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki i zredukować swoje siniaki.

5. Czosnek

Zwykły, znajdujący się w praktycznie każdej kuchni czosnek ma naprawdę wspaniałe właściwości przeciwutleniające. Aby z nich skorzystać, wystarczy wycisnąć z czosnku odrobinę soku, a następnie rozsmarować go na sine i bolące miejsce.

W ten sposób można wspomóc proces regenerowania tkanek ciała, dzięki czemu siniaki szybciej przestaną być widoczne. Ponadto, sposób ten pomaga także pobudzić krążenie krwi, co z kolei może zmniejszyć ból. W tym celu nie trzeba nawet wyciskać soku z czosnku, można zjeść jeden lub dwa ząbki w postaci surowej.

6. Cebula

Cebula zawiera spore ilości allinazy, czyli enzymu, który w ludzkim organizmie spełnia sporo różnych funkcji. Stymuluje między innymi prawidłowy przepływ krwi. W ten sposób krew nie gromadzi się w uszkodzonych naczyniach krwionośnych, nie wypływa z nich i z tego też względu nie tworzy wyraźnych zsinień pourazowych.

cebula na siniaki

Z tego powodu najlepszym sposobem na siniaki jest jak najszybsze przyłożenie świeżo ukrojonego plasterka cebuli do miejsca, w którym może pojawić się siniak. Jeśli jednak już mamy na ciele widoczne siniaki, to przyłożenie do nich cebuli pomoże przyśpieszyć proces ich zanikania.

7. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to kolejna fantastyczna, w pełni naturalna alternatywa pozwalająca na stymulowanie krążenia krwi w chorym miejscu. Aby w pełni wykorzystać jego cenne właściwości, wystarczy przyłożyć kawałek gazy lub ściereczkę zwilżoną octem jabłkowym na miejsce, w którym mają powstać siniaki i delikatnie masować je przez kilka minut.

Proces ten można powtarzać trzy razy dziennie, co pozwoli uzyskać najlepsze efekty.

8. Ziemniaki

Dzięki wysokiej zawartości jednego z enzymów o nazwie katalaza zwykłe ziemniaki pomagają skutecznie utrzymać zdrowie i dobrą kondycję komórek tkanek miękkich w okolicy odniesionego urazu.

Ziemniaki

Wystarczy w tym celu przekroić surowego ziemniaka na pół i przyłożyć przeciętą stroną do siniaków. W ten sposób można w tym miejscu złagodzić ból i stan zapalny.

Niech ziemniak pozostanie na skórze przez co najmniej pięć minut. Proces ten można powtórzyć trzy lub cztery razy w ciągu dnia. Oczywiście z uwagi na możliwość infekcji nie należy stosować ziemniaków na rany lub otarcia, a jedynie na nienaruszoną powierzchnię skóry.

9. Sól

Sól przy zastosowaniu miejscowym jest w stanie pochłaniać spore ilości płynów wewnątrzkomórkowych. Taka jej właściwość pozwoli zmniejszyć stan zapalny i ból w miejscu odniesionego urazu.

Wystarczy nałożyć warstwę soli na swoje siniaki i pozostawić na kilka minut. Nie uwierzysz w to, jak szybko dostrzeżesz efekty jej działania.

Powyższe metody są w pełni naturalne i pozwalają nie tylko szybciej wyleczyć chore miejsce, lecz także sprawniej pozbyć się nieestetycznych sinych plam. Jeśli znów więc nabawisz się siniaka, zastosuj dowolną metodę z powyższych i pozbądź się tego dokuczliwego problemu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.