Samotność z partnerem: kiedy związek zadaje ból
Istnieje powiedzenie, które zawsze uważaliśmy za istotne, jednak nigdy nie zastanawialiśmy się głębiej nad jego znaczeniem: “Samotność lepsza niż złe towarzystwo”.
To wyraźne odniesienie do sytuacji, w której odczuwasz samotność, mimo iż jesteś w związku. Być może ten rodzaj osamotnienia jest jednym z najgorszych, jaki możesz sobie wyobrazić.
Kiedy nie masz nikogo przy swoim boku, możesz odczuwać niepokój, a nawet strach. Wyobraź sobie jednak związek, kiedy jesteś z kimś, a mimo to czujesz się samotna.
To sytuacja o wiele bardziej powszechna, niż myślisz. Problemy pojawiają się, kiedy decydujesz się trwać w takiej relacji.
Samotność w związku
Kiedy samotność dopada nas wówczas, gdy jesteśmy w związku, stan ten może przyczynić się do powstania głębokiego uczucia pustki, które płynie od wewnątrz. Czujesz, że owa pustka jest nie do zapełnienia, bo przecież już masz partnera!
Oczywiście technicznie nie jesteś “sama”, przynajmniej nie w sensie fizycznym. Jednak to, że partner jest obecny fizycznie, nie oznacza, że jest z Tobą również duchem.
Czasami musisz zwracać większą uwagę na znaki ostrzegawcze, które dają Ci do zrozumienia, że Ty i Twój partner wcale nie jesteście tak blisko siebie. Zwróć szczególną uwagę na to, gdy partner:
- Nie słucha Cię lub nie zwraca w ogóle uwagi na to, co mówisz. Być może udaje, że słucha, lecz Ty wiesz, że jest inaczej. Zaskakujesz go zadając pytania, na które odpowiada nieprawidłowo.
- Złapałaś go na kłamstwie. Nie poświęca Ci uwagi.
- Sprawia, że czujesz się gorsza, być może nie zdając sobie nawet z tego sprawy (a Ty powtarzasz sobie to w kółko, aby go usprawiedliwić).
- Zamiast Cię zachęcać, motywować do spełniania marzeń oraz realizacji szalonych pomysłów, przekonuje Cię, abyś porzuciła ten “nonsens”.
- Czy to zawsze Ty jesteś winna? Partner powinien Cię wspierać, nie sprawiać, że pogrążasz się w coraz większym nieszczęściu.
- Być może się mylisz. Nie oznacza to jednak, że osoba, która jest przy Tobie powinna Cię oskarżać oraz zostawić z problemem samą, jednocześnie umywając ręce.
Czy opisujemy sylwetkę osoby egoistycznej? Bez wątpienia. Jednak to bardzo powszechny typ osobowości, którą powinnaś omijać z daleka, szczególnie kiedy zaczyna Ci doskwierać samotność.
Twój partner nie docenia Cię, nie dba o Ciebie ani nie oferuje bezwarunkowego wsparcia. Jesteś z kimś, kto nie poświęca Ci w ogóle czasu, a to boli. I to bardzo.
Przeczytaj także artykuł: Co niszczy związek? – 5 niepokojących czynników
Emocjonalne rany od bycia samotną u boku partnera
Nie chodzi tylko o to, że czujesz się smutna, opuszczona czy rozczarowana, lecz o to, że ta samotność u boku partnera na dłuższą metę może mieć tragiczne konsekwencje.
Pomyśl o tym jak o związku z toksyczną osobą. Ona tylko bierze, pożera Cię, aż nic z Ciebie nie zostanie. Nagle zaczynasz cierpieć na ataki lęków i depresję. Dlaczego? Odpowiedź leży w zachowaniu osoby, którą cały czas trzymasz blisko siebie.
Najwięcej trudności sprawia rozwiązanie tego problemu. Twoje poczucie własnej wartości zostało w pewien sposób tak umniejszone, że sama zaczynasz sobie wmawiać, że to Ty jesteś winna całej tej sytuacji.
Zaczynasz się nawet obwiniać o samotność, na którą cierpisz. Wkładasz wszelki wysiłek w ożywienie relacji ze swoim partnerem, sprawienie, żeby była zdrowsza i silniejsza. Czujesz strach, że Twój partner opuści Cię, ponieważ nie udało Ci się rozwiązać trudności.
Uzależniłaś się od niego emocjonalnie, dlatego brak równowagi emocjonalnej staje się tak wyraźny.
Przestałaś być sobą oraz straciłaś siłę na walkę bez końca. Jeżeli Twój partner sprawia, że czujesz się samotna, nie obwiniaj się. To nie Ty – to on.
Przeczytaj także artykuł: Poczucie własnej wartości – autentyczny klucz do naszego szczęścia
Wybierz swoją własną samotność
Jeżeli znajdujesz się w momencie, w którym zdajesz sobie sprawę, że wszystko powyższe idealnie opisuje Twój związek, poproś o pomoc. Nieważne czy będzie to Twój przyjaciel, członek rodziny lub specjalista. Nie będziesz w stanie wyjść z tej sytuacji bez wsparcia osób trzecich.
Jak tylko opuścisz toksyczną osobę, dbaj o swoją samotność. Ta, którą stworzył Twój partner, sprawiła, że czułaś się fatalnie – dlaczego by nie wybrać swojej własnej?
Będzie to zdrowa samotność, która pomoże Ci odkryć siebie oraz da Ci uczucie bezpieczeństwa.
Chociaż w przeszłości odczuwałaś lęk, dzisiaj wiesz, że ten rodzaj samotności jest lepszy, niż taki, który powodowany jest przez bliską Ci osobę.
Wiele ludzi pojawi się w Twoim życiu, by zaburzyć harmonię. Nie zapominaj, że są też po to, by poddać Cię testowi. Te doświadczenia dadzą Ci lekcję oraz uczynią cię silniejszą. Nic nie idzie na marne. To nie zdarzy się po raz drugi…