Samokontrola - 6 najlepszych technik

Czy wiesz o tym, że ćwiczenia fizyczne są świetnym sposobem na pozbycie się napięcia i stresu? Czy wiesz, że samokontrola często opiera się właśnie na nich? Jeśli trudno jest Ci zachować spokój, spróbuj niektórych z opisanych poniżej rodzajów ćwiczeń, na pewno Ci znacznie pomogą w tym zadaniu.
Samokontrola - 6 najlepszych technik

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Być może próbujesz rzucić palenie lub chcesz zredukować swoje nałogi związane z jedzeniem, czy też zmagasz się z kompulsywnym problemem dotyczącym niekontrolowanych zakupów. Niezależnie od tego, w każdym z powyższych problemów niezwykle pomocna okaże się skuteczna samokontrola.

Zdolność do zarządzania własnymi emocjami, czy też ujmując to zagadnienie szerzej – samokontrola to cecha niezbędna w przypadku, gdy mamy do czynienia z takimi sytuacjami, w których konsekwencje mogą być katastrofalne.

Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie nasz dzisiejszy artykuł. Zademonstruje Ci on najlepsze sposoby na poprawę swojej własnej samokontroli. Zapraszamy do lektury!

 

Poznaj siebie samego: samokontrola i jej podstawy

Samokontrola, czyli skuteczne zarządzanie własnymi emocjami, pokusami i podstawowymi instynktami jest niezwykle ważną kwestią w przypadku chęci prowadzeniu pełnego, atrakcyjnego i zdrowego życia.

Samokontrola to umiejętność, której można się jednak nauczyć. Co więcej, możesz pracować nad nią każdego dnia. Pozwoli Ci to uniknąć negatywnych emocji i szkodliwych nawyków, takich jak niekontrolowany gniew, łaknienie i zazdrość.

Zakupy, a samokontrola

 

Samokontrola może pomóc Ci w każdej dosłownie części życia. Przydaje się wręcz do wszystkiego, począwszy od odmowy w przypadku nakłaniania przez innych do zażycia (“spróbowania”) narkotyków na unikaniu długów skończywszy.

Ale aby osiągnąć wystarczająco skuteczny stopień panowania nad sobą, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to poznać samego siebie. Oznacza to, że powinieneś znać swoje mocne i słabe strony. Przede wszystkim powinieneś rozpocząć intensywną pracę nad swoimi własnymi słabościami.

Stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia lub powstrzymanie gniewu, gdy utkniesz w korku ulicznym… Wszystkie te kwestie są naprawdę dobre dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednakże, aby móc w pełni swobodnie robić te właśnie rzeczy, ważne jest jednak to, abyś pracował nieustannie nad zrozumieniem samego siebie.

Znaczenie świadomości

Ponieważ irracjonalność jest zwykle postrzegana jako całkowite przeciwieństwo samokontroli, musimy starać się być świadomi tego faktu w każdej chwili. Szczególnie istotne staje się to wtedy, gdy musimy podjąć poważną decyzję lub musimy zachowywać się w określony sposób.

Jedzenie czekolady, palenie papierosów czy kupowanie nowych butów daje nam krótkotrwałą satysfakcję, ale nie jest w żaden sposób korzystne dla naszej przyszłości i przyszłego życia. Najgorsze jednak jest to, że później w wielu przypadkach mamy do czynienia z żalem, frustracją i, w naprawdę wielu takich sytuacjach, nawet depresją.

Dlatego też tak ważne jest to, aby słuchać siebie samego i szukać znaków, które Twoje ciało daje Ci w różnych sytuacjach. Następnie poświęć chwilę, aby dokładnie przeanalizować każdą taką sytuację. Jeśli patrzysz na piękną torebkę w oknie wystawowym sklepu… nie wchodź do sklepu od razu, aby ją kupić. Pomyśl o tym, na co możesz sobie pozwolić i ile masz długów na koncie.

Jeśli masz zamiar zapalić papierosa, pamiętaj o negatywnym wpływie palenia na zdrowie. Podobnie jeśli masz zamiar zamówić kolejną porcję deseru lub chcesz wypić jeszcze jeden napój alkoholowy, postaraj się zrobić krok wstecz i ponownie się zastanowić, czy naprawdę jest to konieczne.

Klucz do skutecznej samokontroli

Oczywiście nie jest to łatwe zadanie. W końcu samokontrola jest delikatną kwestią i z łatwością można ją zniszczyć. W ciągu kilku sekund może zniknąć, a my wskutek czego możemy zacząć ponownie działać irracjonalnie.

Ale warto wiedzieć o tym, że podobnie jak w przypadku naszych mięśni, nasza siła woli także może zostać wyćwiczona. W jaki sposób można uzyskać ten efekt? Poprzez praktykę, konsekwencję i kompromis.

Ważne jest jednak to, aby zawsze być uważnym i pamiętać o tym, w których sytuacjach nasza samokontrola jest mile widziana i przydatna. Najlepsze techniki kontrolowania naszych własnych emocji to między innymi:

1. Zwracanie uwagi na swoje zachowanie

Jeśli nie jesteś świadomy swoich przyzwyczajeń i rutynowych nawyków, bardzo trudno będzie Ci jest kontrolować swoje decyzje i nastawienie. Samokontrola jest czymś, co da Ci szansę na ich pozbycie się – ale najpierw musisz je poznać.

Martwienie się

Jeśli na przykład chcesz schudnąć, powinieneś dokładnie planować to, co masz zamiar jeść każdego dnia. Jeśli chcesz, aby Twoje konto bankowe zaczęło zawierać więcej oszczędności, musisz zrozumieć swoje nawyki konsumpcyjne, a następnie zacząć je ograniczać.

2. Brak myślenia o rzeczach, które Cię niepokoją

Chociaż powinieneś być racjonalny w swoich działaniach, nie powinieneś wpaść w inną pułapkę, jaką jest obsesja na ich punkcie. Twój umysł jest zazwyczaj “pełen temperamentu”. W takich przypadkach im bardziej starasz się uniknąć pewnej myśli, tym bardziej pojawia się ona w Twojej wyobraźni.

Tak więc, ćwicz tylko te techniki samokontroli, które są dla Ciebie niezbędne. Poświęć resztę swojego wolnego czasu na inne zajęcia, najlepiej te, które zapewniają Ci relaks.

3. Przestrzeganie zdrowych nawyków

Cała nasza postawa i zmiany nawyków opierają się na dwóch istotnych kwestiach. Są nimi samokontrola i kompromis. To stwierdzenie jest prawdą niezależnie od tego, czy chodzimy na siłownię ćwicząc nasze ciało, czy też chcemy zmienić dietę, rzucić palenie, albo też nie wydawać pieniędzy na niepotrzebne zbytki.

Naukowcy twierdzą, że nasz mózg potrzebuje mniej więcej 21 dni, aby z jakiejś regularnie powtarzanej czynności uczynić nawyk. Musisz wytrzymać ten czas, aby osiągnąć swoje zamierzone cele.

Już po trzecim tygodniu te zdrowe nawyki nie będą powodowały u Ciebie uczucia przymusu, czy też wykonywania ich w mechaniczny sposób. Zamiast tego dostrzeżesz ich realizację w sposób praktycznie automatyczny. Tak naprawdę jedyny problem sprowadza się do tego, czy Twoja samokontrola jest na tyle silna, byś mógł przetrwać ten krótki stosunkowo okres.

4. Odprężenie się

Oddychanie głęboko, liczenie do 10 (lub do tak wielkiej liczby, jak tylko możesz i chcesz) oraz zamykanie oczu może być doskonałą techniką prowadzącą do uspokojenia siebie samego i zwiększenia poziomu samokontroli.

Kobieta relaksuje się na kanapie

Kiedy czujesz się niespokojny, rozdrażniony lub obawiasz się pomyłki, spróbuj się po prostu zrelaksować. Możesz również zastosować inne metody wspomagające, jak na przykład medytację lub picie naparu z rumianku.

Chodzi po prostu o to, aby nie podejmować w takim stanie żadnych decyzji, szczególnie wobec silnej presji lub irracjonalnych okoliczności.

5. Zwracanie uwagi na swoje otoczenie

Jeśli Twoi znajomi chodzą do baru każdego dnia po pracy, a Ty próbujesz zerwać z nałogiem picia alkoholu, może zdołasz się trochę od nich odseparować lub spróbować zaoferować im jakiś inny sposób rozrywki?

Podobnie w przypadku gdy zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś kompulsywnym kupującym. Nie idź wtedy do galerii handlowej, jeśli czujesz się smutny lub znudzony.

Jeśli chcesz schudnąć, idź na zakupy do supermarketu po zjedzeniu obiadu, a nie z pustym żołądkiem. Podobnie jeśli chcesz bardziej skoncentrować się na swojej pracy, trzymaj telefon poza swoim zasięgiem. I tak dalej.

Środowisko, w którym się znajdujesz, może sprawić, że będziesz funkcjonować w określony sposób. Zmień sytuacje, wskutek których Twoja samokontrola może ucierpieć i dostosuj je do swoich nowych potrzeb.

6. Uwalnianie swojego napięcia psychicznego

Istnieje wiele rodzajów aktywności lub działań, które mogą pomóc Ci w uwolnieniu się od negatywnych emocji, które mają na Ciebie zły wpływ.

Uwalnianie napięcia, a samokontrola

Ćwiczenia fizyczne, sport ogólnorozwojowy, długie spacery lub kąpiele w jacuzzi to świetne sposoby na pozbycie się napięcia psychicznego i uniknięcie tym samym niepożądanych, negatywnych zachowań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Allemand, M., Job, V., & Mroczek, D. K. (2019). Self-control development in adolescence predicts love and work in adulthood. Journal of Personality and Social Psychology, 117(3), 621–634. https://doi.org/10.1037/pspp0000229
  • Duckworth, A. L., Gendler, T. S., & Gross, J. J. (2016). Situational Strategies for Self-Control. Perspectives on Psychological Science, 11(1), 35–55. https://doi.org/10.1177/1745691615623247
  • Grass, J., Krieger, F., Paulus, P., Greiff, S., Strobel, A., & Strobel, A. (2019). Thinking in action: Need for Cognition predicts Self-Control together with Action Orientation. PLoS One, 14(8), e0220282. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0220282
  • Galla, B. M., & Duckworth, A. L. (2015). More than resisting temptation: Beneficial habits mediate the relationship between self-control and positive life outcomes. Journal of Personality and Social Psychology, 109(3), 508–525. https://doi.org/10.1037/pspp0000026

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.