Rzucanie palenia za pomocą ziół i owoców
Wiesz na pewno, że palenie jest dla Ciebie szkodliwe. Mówiąc krótko, palenie papierosów zabija. Jednakże istnieją miliony osób, które wciąż zmagają się z tym niezdrowym uzależnieniem, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich życie “wisi na włosku”, aż do pojawienia się pierwszych problemów ze zdrowiem, zazwyczaj występujących w momencie, w którym najmniej się tego spodziewasz. Warto zacząć rzucanie palenia nie czekając na objawy pierwszej choroby.
W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam zestaw najlepszych ziół i owoców o właściwościach leczniczych, które mogą pomóc Ci skuteczniej przejść przez proces jakim jest rzucanie palenia. Jednak należy pamiętać o tym, że Twoim najlepszym sojusznikiem w tej kwestii jest po prostu siła własnej woli.
1. Rzucanie palenia, a objawy odstawienia: tu pomoże męczennica
O licznych, korzystnych właściwościach męczennicy wspominaliśmy już na naszym serwisie wielokrotnie. Wiesz więc na pewno, że można ją znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością i że roślina ta naprawdę wspaniale pozwala złagodzić nerwowość i pomaga zwalczać różnego rodzaju lęki.
Zazwyczaj mówi się, że męczennica jest jednym z najlepszych ziół o cechach leczniczych, pomocnych w zwalczaniu objawów odstawienia nikotyny. Nie sprawi ona, że rzucanie palenia stanie się przysłowiową bułką z masłem, ale na pewno pomoże w sytuacji, gdy wystąpią u Ciebie typowo spotykane objawy, takie jak niepokój, nerwowość, zły humor, bezsenność, zrezygnowanie…
Męczennica działa jako środek doskonale łagodzący złe samopoczucie.
Jak skorzystać z właściwości męczennicy?
- Męczennicę możesz zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, jest ona dostępna w postaci kapsułek, tabletek i roztworów wodnych, a także w saszetkach do przyrządzania naparów.
- Centrum medyczne Uniwersytetu w Maryland (w Stanach Zjednoczonych) poinformowało, że, na potrzeby zwalczania objawów odstawienia nikotyny u osób dorosłych można zażyć od 15 do 30 kropli roztworu z męczennicy do trzech razy dziennie.
- Jeśli chcesz przyrządzić napar, aby ułatwić sobie rzucanie palenia, wystarczy zalać 20 gramów suszonej męczennicy szklanką wrzącej wody (200 ml).
Sprawdź też: Spokojny sen – 5 naparów, które Ci go zapewnią
2. Lukrecja, psychologiczne wsparcie podczas rzucania palenia
Lukrecja zawiera glicyryzynę będącą składnikiem o korzystnych właściwościach, szczególnie przydatnym przy rzucaniu palenia. To właśnie ona nadaje lukrecji jej unikalny, silny smak, jest zdolna do wyleczenia zapalenia gardła, a także cechuje się ochronnym działaniem dla wątroby.
Dzięki swoim naturalnym właściwościom pobudzającym i osłonowym pozwala również zredukować niepokój związany z ochotą na zapalenie papierosa.
Jest to psychologiczny sojusznik będący w stanie ograniczyć Twoją potrzebę palenia. Ponadto, lukrecja jest także środkiem słodzącym, ma naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i potrafi ochronić także żołądek. Jednakże lukrecja nie jest zalecana dla osób chorych na cukrzycę.
Jak skorzystać z właściwości lukrecji?
Najlepszym sposobem na wykorzystanie korzyści oferowanych przez lukrecję, szczególnie jeśli interesuje Cię rzucanie palenia, jest przygotowanie opartych o nią naparów. Poniżej przedstawiamy procedurę ich sporządzenia:
Składniki:
- 5 gramów suszonego korzenia lukrecji
- 3 szklanki wody (600 ml)
Sposób przygotowania:
Sporządzenie naparu z lukrecji jest naprawdę bardzo prostym zadaniem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zagotowanie odpowiedniej ilości wody, a następnie zalanie nią 5 gramów suszonego korzenia lukrecji.
Zaleca się w tym celu skorzystanie z miedzianego naczynia, ponieważ metal ten pomaga lepiej wydobyć z korzenia lukrecji jej najważniejsze składniki, na właściwościach których najbardziej nam zależy.
Gdy już to zrobisz, odstaw napar na 10 minut, a następnie przelej go do szklanego słoika i zostaw do ostudzenia. Należy pić codziennie 3 szklanki naparu, po każdym z posiłków. Można pić go w postaci gorącej, letniej, a nawet zimnej, jeśli tylko zechcesz.
3. Napar z imbiru i cytryny na zwalczanie uzależnienia
Imbir jest korzeniem o niezwykłych właściwościach leczniczych, który sam w sobie świetnie uzupełnia rzucanie palenia zwalczając chęć sięgnięcia po papierosa. Oprócz naturalnego działania zwiotczającego, przeciwzapalnego i antybiotykowego, ma on także te same właściwości, co lukrecja – czyli redukuje łaknienie nikotyny.
Przede wszystkim od razu dostrzeżesz jego naprawdę interesujący, kwaśny oraz intensywny smak, który świetnie sprawdza się w naturalnym soku z imbirem. Smak ten będzie w takim przypadku jeszcze bardziej intensywny, a właściwości przeciwutleniające jeszcze skuteczniejsze.
Napar z korzenia imbiru przygotujesz w następujący sposób.
Składniki:
- 60 gramów startego korzenia imbiru
- Sok z połowy cytryny
- 3 szklanki wody (600 ml)
Sposób przygotowania:
Wystarczy zagotować trzy szklanki wody i dodać do niej trochę imbiru. Gotuj całość przez co najmniej 20 minut, następnie zdejmij garnek z ognia i odstaw na 10 minut. Kolejny krok? Dodaj sok z połowy cytryny.
Wypij pierwszą szklankę tego naparu na czczo, a pozostałe dwie po każdym z posiłków. Przekonasz się, jak doskonale się po nim poczujesz.
Polecamy także: Oczyszczający napój z jabłkiem i imbirem
4. Sok z morwy indyjskiej w walce z nałogiem
Czy słyszałeś o owocach morwy indyjskiej? Są one także zwane niekiedy jako noni, kura lub mengkudu. Mają bardzo przyjemny zapach i oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kilka przykładów? Morwa indyjska jest idealna w leczeniu stanów zapalnych i kaszlu oraz łagodzeniu bólu stawów.
Ponadto może skutecznie pomóc Ci, jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia.
Jak prawidłowo przyrządzić z niej sok?
Składniki:
- ½ owocu morwy indyjskiej
- Szklanka wody (200 ml)
- Łyżka stołowa miodu (20 gramów)
Sposób przygotowania:
Wystarczy umieścić owoc morwy oraz wodę w blenderze i zmiksować całość tak, aż mieszanina stanie się jednorodna. Potem możesz dosłodzić sok łyżką miodu. Zaręczamy, że będzie Ci smakowało, a i rzucanie palenia będzie nieco łatwiejsze. Powinieneś pić tak sporządzony sok codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka. W ten sposób będziesz mógł skutecznie walczyć z poranną chęcią zapalenia pierwszego papierosa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borrelli, B. (2013). Motivational interviewing for smoking cessation. In Advances in Smoking Cessation. https://doi.org/10.2217/EBO.12.416
- Glover, M., & McRobbie, H. (2016). Smoking Cessation. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00412-4