Rzucanie palenia za pomocą ziół i owoców

Rzucanie palenia nie jest łatwym zadaniem. Nikt nie jest w stanie zrobić tego z dnia na dzień, a jeśli ktoś nie ma dość siły woli, może to trwać naprawdę długo. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że cuda nie istnieją i nie istnieje "skuteczny środek" na rzucanie palenia, który pomoże Ci całkowicie pozbyć się nałogu tytoniowego i uniknąć objawów odstawienia.
Rzucanie palenia za pomocą ziół i owoców

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Wiesz na pewno, że palenie jest dla Ciebie szkodliwe. Mówiąc krótko, palenie papierosów zabija. Jednakże istnieją miliony osób, które wciąż zmagają się z tym niezdrowym uzależnieniem, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich życie “wisi na włosku”, aż do pojawienia się pierwszych problemów ze zdrowiem, zazwyczaj występujących w momencie, w którym najmniej się tego spodziewasz. Warto zacząć rzucanie palenia nie czekając na objawy pierwszej choroby.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam zestaw najlepszych ziół i owoców o właściwościach leczniczych, które mogą pomóc Ci skuteczniej przejść przez proces jakim jest rzucanie palenia. Jednak należy pamiętać o tym, że Twoim najlepszym sojusznikiem w tej kwestii jest po prostu siła własnej woli.

1. Rzucanie palenia, a objawy odstawienia: tu pomoże męczennica

Męczennica

O licznych, korzystnych właściwościach męczennicy wspominaliśmy już na naszym serwisie wielokrotnie. Wiesz więc na pewno, że można ją znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością i że roślina ta naprawdę wspaniale pozwala złagodzić nerwowość i pomaga zwalczać różnego rodzaju lęki.

Zazwyczaj mówi się, że męczennica jest jednym z najlepszych ziół o cechach leczniczych, pomocnych w zwalczaniu objawów odstawienia nikotyny. Nie sprawi ona, że rzucanie palenia stanie się przysłowiową bułką z masłem, ale na pewno pomoże w sytuacji, gdy wystąpią u Ciebie typowo spotykane objawy, takie jak niepokój, nerwowość, zły humor, bezsenność, zrezygnowanie…

Męczennica działa jako środek doskonale łagodzący złe samopoczucie.

Jak skorzystać z właściwości męczennicy?

  • Męczennicę możesz zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, jest ona dostępna w postaci kapsułek, tabletek i roztworów wodnych, a także w saszetkach do przyrządzania naparów.
  • Centrum medyczne Uniwersytetu w Maryland (w Stanach Zjednoczonych) poinformowało, że, na potrzeby zwalczania objawów odstawienia nikotyny u osób dorosłych można zażyć od 15 do 30 kropli roztworu z męczennicy do trzech razy dziennie.
  • Jeśli chcesz przyrządzić napar, aby ułatwić sobie rzucanie palenia, wystarczy zalać 20 gramów suszonej męczennicy szklanką wrzącej wody (200 ml).

2. Lukrecja, psychologiczne wsparcie podczas rzucania palenia

Korzeń lukrecji

Lukrecja zawiera glicyryzynę będącą składnikiem o korzystnych właściwościach, szczególnie przydatnym przy rzucaniu palenia. To właśnie ona nadaje lukrecji jej unikalny, silny smak, jest zdolna do wyleczenia zapalenia gardła, a także cechuje się ochronnym działaniem dla wątroby.

Dzięki swoim naturalnym właściwościom pobudzającym i osłonowym pozwala również zredukować niepokój związany z ochotą na zapalenie papierosa.

Jest to psychologiczny sojusznik będący w stanie ograniczyć Twoją potrzebę palenia. Ponadto, lukrecja jest także środkiem słodzącym, ma naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i potrafi ochronić także żołądek. Jednakże lukrecja nie jest zalecana dla osób chorych na cukrzycę.

Jak skorzystać z właściwości lukrecji?

Najlepszym sposobem na wykorzystanie korzyści oferowanych przez lukrecję, szczególnie jeśli interesuje Cię rzucanie palenia, jest przygotowanie opartych o nią naparów. Poniżej przedstawiamy procedurę ich sporządzenia:

Składniki:

  • 5 gramów suszonego korzenia lukrecji
  • 3 szklanki wody (600 ml)

Sposób przygotowania:

Sporządzenie naparu z lukrecji jest naprawdę bardzo prostym zadaniem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zagotowanie odpowiedniej ilości wody, a następnie zalanie nią 5 gramów suszonego korzenia lukrecji.

Zaleca się w tym celu skorzystanie z miedzianego naczynia, ponieważ metal ten pomaga lepiej wydobyć z korzenia lukrecji jej najważniejsze składniki, na właściwościach których najbardziej nam zależy.

Gdy już to zrobisz, odstaw napar na 10 minut, a następnie przelej go do szklanego słoika i zostaw do ostudzenia. Należy pić codziennie 3 szklanki naparu, po każdym z posiłków. Można pić go w postaci gorącej, letniej, a nawet zimnej, jeśli tylko zechcesz.

3. Napar z imbiru i cytryny na zwalczanie uzależnienia

Napój z imbiru mięty i cytryny

Imbir jest korzeniem o niezwykłych właściwościach leczniczych, który sam w sobie świetnie uzupełnia rzucanie palenia zwalczając chęć sięgnięcia po papierosa. Oprócz naturalnego działania zwiotczającego, przeciwzapalnego i antybiotykowego, ma on także te same właściwości, co lukrecja – czyli redukuje łaknienie nikotyny.

Przede wszystkim od razu dostrzeżesz jego naprawdę interesujący, kwaśny oraz intensywny smak, który świetnie sprawdza się w naturalnym soku z imbirem. Smak ten będzie w takim przypadku jeszcze bardziej intensywny, a właściwości przeciwutleniające jeszcze skuteczniejsze.

Napar z korzenia imbiru przygotujesz w następujący sposób.

Składniki:

  • 60 gramów startego korzenia imbiru
  • Sok z połowy cytryny
  • 3 szklanki wody (600 ml)

Sposób przygotowania:

Wystarczy zagotować trzy szklanki wody i dodać do niej trochę imbiru. Gotuj całość przez co najmniej 20 minut, następnie zdejmij garnek z ognia i odstaw na 10 minut. Kolejny krok? Dodaj sok z połowy cytryny.

Wypij pierwszą szklankę tego naparu na czczo, a pozostałe dwie po każdym z posiłków. Przekonasz się, jak doskonale się po nim poczujesz.

4. Sok z morwy indyjskiej w walce z nałogiem

Morwa indyjska

Czy słyszałeś o owocach morwy indyjskiej? Są one także zwane niekiedy jako noni, kura lub mengkudu. Mają bardzo przyjemny zapach i oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kilka przykładów? Morwa indyjska jest idealna w leczeniu stanów zapalnych i kaszlu oraz łagodzeniu bólu stawów.

Ponadto może skutecznie pomóc Ci, jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia.

Jak prawidłowo przyrządzić z niej sok?

Składniki:

  • ½ owocu morwy indyjskiej
  • Szklanka wody (200 ml)
  • Łyżka stołowa miodu (20 gramów)

Sposób przygotowania:

Wystarczy umieścić owoc morwy oraz wodę w blenderze i zmiksować całość tak, aż mieszanina stanie się jednorodna. Potem możesz dosłodzić sok łyżką miodu. Zaręczamy, że będzie Ci smakowało, a i rzucanie palenia będzie nieco łatwiejsze. Powinieneś pić tak sporządzony sok codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka. W ten sposób będziesz mógł skutecznie walczyć z poranną chęcią zapalenia pierwszego papierosa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.