Rozsądek czy intuicja? Czym kierujesz się w życiu?
Czy wiesz, czym najbardziej kierujesz się w codziennym życiu? Czy zdarza Ci się mieć przeczucia, a decyzje podejmować intuicyjnie? A może jednak kierujesz się zdrowym rozsądkiem i głęboko analizujesz każdą sprawę? Oto garść sygnałów, które podpowiedzą Ci, co jest dla Ciebie ważniejsze: rozsądek czy intuicja?
Rozsądek czy intuicja? Czym kierujesz się w życiu?
Spontaniczność kontra racjonalizm
Dzieląc ludzi na pewne grupy nie można zapominać, że wszystko jest względne. Każdemu zdarza się bowiem kierować intuicją, tak samo jak w obliczu poważnych decyzji, każdy stara się jak najdokładniej przemyśleć wszystkie za i przeciw. Nie da się jednak zaprzeczyć, że niektórzy z nas o wiele bardziej emocjonalnie podchodzą do życia i o wiele częściej mają przeczucie, że coś potoczy się dany sposób. Są też wśród nas osoby o wiele ostrożniejsze i dokładnie analizujące każdą decyzję.
To, w jaki sposób zachowujesz się i podejmujesz decyzje, jest silnie związane z Twoją osobowością. Okazuje się jednak, że nawet jeśli ważniejsza jest dla Ciebie intuicja, nie oznacza to, że Twoje postępowanie jest irracjonalne. Specjaliście stwierdzili bowiem, że wiele zachowań uwarunkowanych przeczuciem, nie jest wcale przypadkowych. Już za chwilę dowiesz się, jak to działa.
1. Kierując się intuicją
Wszyscy wiemy, czym są przeczucia. To nagła myśl czy uczucie, które niespodziewanie podpowiada Ci, co jest najlepszym rozwiązaniem, czego lub kogo unikać.
Powszechnie uważa się, że przeczucia biorą się z emocji, a nie z mózgu, dlatego też nie warto im ufać. Nie jest to jednak prawdą. Przeczucia są w rzeczywistości szybką i podświadomą oceną sytuacji, opartą o Twoje cechy osobowości i doświadczenie życiowe. Wszystko, czego doświadczasz w ciągu życia, jest magazynowane w Twoim umyśle wraz z emocjami towarzyszącymi danej sytuacji. W wyniku tego procesu, gdy jakiś bodziec wywołuje podobną reakcję i uczucie, intuicja mówi Ci, co robić, a czego lepiej uniknąć. Wynika z tego, że przeczucia są silnie związane z decyzjami podjętymi w przeszłości, nie są więc przypadkowe.
Wszystko to dzieje się podświadomie i naturalnie. Są więc wśród nas ludzie, którzy całkowicie wierzą swojemu instynktowi i to intuicja jest dla nich wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji.
Należy jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania, nawet w stosunku do własnej intuicji. W przypadku kierowania się przeczuciem, wszystko dzieje się bowiem bardzo szybko, zbyt szybko, aby podjęcie rozsądnej decyzji było możliwe. Często dzieje się więc tak, że nawet słysząc wewnętrzny głos, który radzi nam, co robić, uciszamy go i mimo wszystko staramy się odwoływać do zdrowego rozsądku.
2. Podążając za rozsądkiem
Racjonalne myślenie jest uwarunkowane świadomym odbieraniem bodźców i informacji z otoczenia. Oceniamy więc sytuację na podstawie tego, co możemy zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, lub w oparciu o wcześniej zdobytą wiedzę.
Racjonalista podejmuje więc decyzje znacznie wolniej i rozważniej niż osoba, dla której ważniejsza jest intuicja. Nie jest to spowodowane ich gorszymi możliwościami poznawczymi, a raczej naturalną potrzebą rozpatrzenia wszystkich aspektów danej sytuacji. Ma to jednak wiele zalet, gdyż niektóre decyzje wymagają dogłębnej analizy i upewnienia się, jakie będą ich konsekwencje. Takie osoby często boją się, że mogą popełnić błąd, dlatego do skutku szukają jak najlepszego rozwiązania czy odpowiedzi.
Osoba podążająca za rozsądkiem jest ostrożniejsza, jednak nie zawsze jest czas na długie rozważania. Czasami sytuacja wymaga szybkiej odpowiedzi i podjęcia ryzyka, gdyż zdobycie wszystkich informacji nie jest możliwe w krótkim czasie. Można odnieść to do przykładu: zakochujemy się przecież w osobach, o których nie wiemy wszystkiego. W rzeczywistości bowiem każdy z nas kieruje się emocjami, gdyż są one silniejsze niż rozsądek. Dlatego też najczęściej w takim starciu wygrywa intuicja.
Najlepiej jest więc znaleźć się gdzieś pomiędzy rozsądkiem, a instynktem i dzięki temu zachować pewien kompromis. Nie warto zbytnio spieszyć się z podejmowaniem decyzji, ale zbyt długie zwlekanie także nie działa na naszą korzyść. Zbytnia ostrożność może skutkować nawet swego rodzaju niepokojem wewnętrznym. Dla własnego komfortu i spokoju ducha warto więc pamiętać, że intuicja może być równie pomocna, co rozsądek.
A czy Ty wiesz, czym bardziej kierujesz się w codziennym życiu? Co jest dla Ciebie ważniejsze: rozsądek czy intuicja?