Rozmaryn na poprawę krążenia
Rozmaryn to gatunek krzewu dziko rosnącego w rejonach Morza Śródziemnego. Oprócz tego jest z powodzeniem uprawiany w wielu innych krajach.
Popularność zyskał dzięki swoim dobroczynnym, zdrowotnym właściwościom i korzystnemu wpływowi między innymi na układ pokarmowy, krwionośny, bogactwu w przeciwutleniacze oraz zdolności do rewitalizacji organizmu.
W dzisiejszym artykule poznasz wiele korzyści, jakie niesie ze sobą rozmaryn oraz jak wykorzystać go w naparach, olejkach, alkoholu, miodzie, oraz jako przyprawę kulinarną.
Rozmaryn i jego właściwości
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) korzystnie wpływa na cały nasz organizm, a poniżej znajdziesz kilka właściwości, które charakteryzują tę aromatyczną roślinę:
- poprawia krążenie krwi w całym organizmie
- jest bogaty w przeciwutleniacze
- poprawia procesy trawienne i zmniejsza dolegliwości związane z układem pokarmowym takie jak wzdęcia czy nadkwaśność żołądka
- zmniejsza bóle miesiączkowe i łagodzi objawy, które często jej towarzyszą między innymi migreny czy retencję wody
- ułatwia pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, a tym samym jest skutecznym naturalnym sposobem na żółtaczkę
- dzięki wysokiej zawartości żelaza jest wykorzystywany przy leczeniu anemii
- obniża poziom cholesterolu we krwi
- opóźnia skutki chorób zwyrodnieniowych
- jest skutecznym lekarstwem w wypadku zatruć pokarmowych
Napar z rozmarynem
Ta forma wykorzystania właściwości rozmarynu jest jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych do przygotowania. Najlepszym momentem na przyjęcie naparu z rozmarynu to czas po posiłku. W ten sposób zostaną wykorzystane właściwości wspomagające procesy trawienne i pracę układu pokarmowego.
Sposób przygotowania:
Na początek należy zagotować 200 ml wody. W momencie wrzenia dodać łyżeczkę suszonych liści rozmarynu i pozostawić do gotowania na około 3 minuty. Po upływie zalecanego czasu zdjąć mieszankę z ognia, przykryć naczynie z zawartością i pozostawić na następne 5 minut.
Ostatnim krokiem jest przecedzenie preparatu i napar jest gotowy do spożycia.
Alkohol z rozmarynem
Rozmaryn był dodatkiem do alkoholu już w starożytności. W tamtych czasach najczęściej był używany do wykonywania relaksujących masaży, mających na celu schłodzenie skóry, łagodzenie stanów zapalnych będących przyczyną bolesnych skurczów i sztywności. Oprócz tego, rozmaryn z alkoholem poprawia krążenie i korzystnie wpływa na leczenie żylaków czy cellulitu.
Sposób przygotowania:
- potrzebny będzie szklany pojemnik z możliwością hermetycznego zamknięcia
- naczynie należy wypełnić gałązkami rośliny najlepiej świeżo zerwanej. Najbardziej odpowiednim momentem zbioru jest czas rozkwitania rozmarynu
- pojemnik wypełnić 96%-owym alkoholem (dostępny w aptekach)
- naczynie należy zamknąć i pozostawić w ciemnym, chłodnym miejscy na 15 dni
- codziennie wstrząsać pojemnikiem
- po upływie 15 dni należy przecedzić preparat i umieścić w szczelnie zamkniętym, ciemnym, szklanym naczyniu i przechowywać w chłodnym miejscu
Olejek rozmarynowy do włosów
Olejek rozmarynowy jest świetnym sposobem na wykorzystanie właściwości rozmarynu. Korzystnie wpływa on na kondycję włosów, poprawia krążenie krwi głowy i zapobiega wypadaniu włosów.
Aby skorzystać z jego dobroczynności, wystarczy dodać kilka kropel olejku do szamponu, którego używamy na co dzień.
Jeżeli chcesz przygotować specjalne lekarstwo, w którego skład wchodzi rozmaryn, wystarczy połączyć kilka kropel olejku kokosowego z olejkiem rozmarynowym i otrzymaną mieszankę rozprowadzić i wmasować we włosy. Pozostawić preparat do działania na około 30 minut, a następnie umyć dokładnie głowę.
Miód i rozmaryn
Z miodem rozmarynowym mamy do czynienia, gdy przynajmniej połowa nektaru, z którego powstał, pochodzi z jednego rodzaju kwiatów w tym wypadku kwiatów rozmarynu. W ten sposób mamy połączenie typowych zdrowotnych właściwości miodu z właściwościami, jakie oferuje właśnie ta roślina.
A oto niektóre z jego dobroczynnych właściwości:
- eliminacja nagromadzonego śluzu
- poprawa procesów trawiennych
- odżywienie całego ciała
- regulacja układu nerwowego
- walka z chorobami układu oddechowego
- poprawa funkcjonowania układu immunologicznego
- oczyszczenie umysłu
Rozmaryn przyprawą kulinarną
Rozmaryn jest przyprawą, która dziś znajdziemy praktycznie w każdej kuchni szczególnie tej śródziemnomorskiej. Jest również nieodłączną częścią kuchni włoskiej, gdzie dodaje się ją między innymi do wypiekanego pieczywa.
Jednym ze sposobów na wykorzystanie niepowtarzalnych walorów smakowych i intensywnego aromatu rośliny jest wymieszanie kilku gałązek rozmarynu z oliwą z oliwek. Mieszankę można uzupełnić innymi ziołami i czosnkiem, co tylko wzbogaci smak.
Otrzymaną miksturę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ten sposób olej mimo upływu dni nie straci swoich walorów smakowych. W związku z tym, że rozmaryn ma intensywny aromat wystarczy dodać kilka gałązek rośliny.
Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości net-efekt, Chiot’s Run y alicia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ghozlan, Safaa & El-Far, Ali & Sadek, Kadry & Abourawash, Abdelrahman & Abdel-Latif, Mervat. (2017). Effect of Rosemary (Rosmarinus Officinalis) Dietary Supplementation in Broiler Chickens Concerning immunity, Antioxidant Status, and Performance. Alexandria Journal of Veterinary Sciences. 55. 152. 10.5455/ajvs.275350.
- Abdul-Rahim Al-Jamal y Taha Alqadi. Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis) on Lipid Profile of Diabetic Rats. Jordan Journal of Biological Sciences. 4, (4): 199 – 204. [Online] Avaiable at: https://pdfs.semanticscholar.org/bb12/ce239eb7472934a36fc9e35600d76547263a.pdf
-
Abdulrahim Al Jamal. (2014). Effect of rosemary (Rosmarinus officinalis) on lipid profiles and blood glucose in human diabetic patients (type-2). African Journal of Biochemistry Research. 8, (8): 147-150. [Online] Avaiable at: https://academicjournals.org/article/article1414772985_Abdulrahim.pdf