Rośliny lecznicze na fibromialgię - poznaj je!
Czy wiesz, że istnieją rośliny lecznicze na fibromialgię, które pomagają złagodzić objawy towarzyszące tej chorobie.
Fibromialgia to dolegliwość wywołująca silne bóle mięśniowe i zmęczenie. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają zazwyczaj ból w konkretnych obszarach ciała. Najczęściej jest on odczuwany w okolicach szyi, ramion, barków, nóg i bioder.
Jest to bardzo bolesne i uciążliwe schorzenie, dlatego też ważne jest znalezienie odpowiedniej metody leczenia. Jedną z nich są naturalne środki, takie jak rośliny lecznicze na fibromialgię.
Większość chorych na fibromialgię to kobiety (80-90% przypadków). Dokładne przyczyny występowania tej choroby nie są znane, jednak często może mieć ona związek z ciężkimi przeżyciami, nadmiarem stresu, innymi chorobami czy okresem rekonwalescencji.
Rośliny lecznicze na fibromialgię
Pieprz cayenne
Udowodniono, że papryczka cayenne posiada właściwości niezwykle skuteczne w walce z fibromialgią. Zawarta w niej kapsaicyna to naturalny i skuteczny środek przeciwbólowy, wykorzystywany także do produkcji żelów i kremów przeciwbólowych, popularnie stosowanych na bóle mięśni.
Aby uporać się z towarzyszącym fibromialgii bólem, należy przygotować herbatę z jednej łyżeczki pieprzu cayenne na szklankę gorącej wody.
Najlepiej jest przygotować napar rano i popijać w ciągu dnia. Należy jednak uważać, gdyż używane nierozważnie rośliny lecznicze takie jak pieprz cayenne, mogą niepotrzebnie podrażniać układ trawienny.
Przeczytaj również: Bóle stawów – przeciwzapalna maść na bazie pieprzu cayenne
Dziurawiec
Rośliny lecznicze na fibromialgię to także takie zioła jak dziurawiec. Jest to średniej wielkości roślina o żółtych kwiatach wykorzystywana przede wszystkim do walki z depresją.
Pamiętaj, że depresja może być jednym z objawów towarzyszących fibromialgii, dlatego też rośliny lecznicze zwalczające problemy emocjonalne są również Twoim sojusznikiem.
Jakby tego było mało dziurawiec jest także skuteczny w walce z bólem i bezsennością. Najlepiej jest stosować go w formie kapsułek lub suplementów diety dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Niektóre osoby przygotowują napar z kwiatów dziurawca, co również jest skuteczną opcją.
Musisz wiedzieć, że rośliny lecznicze mogą wchodzić w różne reakcje z zażywanymi lekami (na przykład antydepresantami czy antykoncepcją hormonalną), dlatego też zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, zanim zaczniesz je stosować.
Nie można wierzyć, że rośliny lecznicze są całkowicie bezpieczne i można je dowolnie stosować – one także wywierają silny wpływ na nasz organizm.
Przeczytaj również: Dziurawiec – jakie płyną z niego korzyści zdrowotne?
Rośliny lecznicze na fibromialgię: Diabelski pazur
Harpagophytum, popularnie nazywane ,,diabelskim pazurem”, zawdzięcza swoją nazwę kwiatom przypominającym kształtem zakrzywione szpony.
Diabelski pazur jest bardzo skuteczny w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie stawów, sprawdzi się więc również w przypadku fibromialgii.
Harpagophytum posiada silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo zwiększa apetyt, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza i redukuje skurcze jelit.
Najczęściej wykorzystuje się ekstrakt z tej rośliny i aplikuje się go bezpośrednio na obszar bólu. Można także przygotować napar lub zażywać suplementy diety w kapsułkach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MedlinePlus. Fibromialgia. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/fibromyalgia.html. Accessed 11/09, 2018.
- Wikipedia. Harpagophytum procumbens. 2017. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Harpagophytum_procumbens. Accessed 11/09, 2018.
- Wikipedia. Hypericum perforatum. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Hypericum_perforatum. Accessed 11/09, 2018.
- Wikipedia. Pimienta roja. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Pimienta_roja. Accessed 11/09, 2018.