Dziurawiec: jakie płyną z niego korzyści zdrowotne?

Dziurawiec przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, jednak przed rozpoczęciem jego stosowania skonsultuj się ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w trakcie innej terapii.
Dziurawiec: jakie płyną z niego korzyści zdrowotne?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dziurawiec to roślina o szerokim zastosowaniu i wielu dobroczynnych właściwościach dla naszego organizmu. Możesz sporządzić z niego napar, a także kupić go w aptece w postaci kapsułek lub w formie oleju.

Włączenie go do codziennej diety może pomóc w rozwiązaniu lub zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym. Należy jednak pamiętać, by  skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne lekarstwa lub cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą.

Mimo, że dziurawiec jest produktem naturalnym w nielicznych przypadkach może wywołać niepożądane skutki uboczne, jeśli zostanie połączony z pewnymi lekami.

Dziurawiec zwyczajny i korzyści płynące z jego spożywania.

W naszym artykule przeczytasz o 6 zaletach dziurawca. To zioło może znacznie poprawić stan Twojego zdrowia, pomagając w ten sposób cieszyć się lepszą jakością życia.

1. Dziurawiec jako środek antydepresyjny

Wielu specjalistów zaleca stosowanie dziurawca w leczeniu depresji. W niektórych przypadkach może nawet pomóc złagodzić stres i stany lękowe. Zawsze należy jednak wziąć pod uwagę zalecenie lekarza przed rozpoczęciem jego stosowania.

zmartwiona kobieta dziurawiec

Jeśli cierpisz na depresję lub niepokój prawdopodobnie będziesz potrzebować lekarstw, które pomogą kontrolować te stany. Mimo że dziurawiec to w 100% naturalny środek, należy go stosować ściśle według zaleceń lekarza.

2. Łagodzi objawy menopauzy

Podczas  menopauzy  wiele kobiet boryka się z różnymi problemami wśród których często pojawia się również depresja. Na szczęście dziurawiec może pomóc w objawach przekwitania, takich jak wahania nastroju, stany lękowe, czy uderzenia gorąca.

Nie trzeba jednak czekać do menopauzy, wyciąg z dziurawca jest również skutecznym naturalnym środkiem łagodzącym zespół napięcia przedmiesiączkowego. Oznacza to, że to remedium jest odpowiednie dla kobiet w każdym wieku. Dodatkowo pomaga także złagodzić bóle menstruacyjne.

3. Pomaga przy migrenie

Obecnie wiele osób skarży się na migreny. Są to bardzo silne bóle głowy, którym często towarzyszą nudności i zawroty głowy, utrzymujące się nawet do kilku dni. W wielu przypadkach leki przeciwbólowe okazują się niewystarczające i osoby cierpiące na migreny zmuszone są szukać specjalistycznej pomocy medycznej.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla tych, którzy preferują naturalne metody walki z różnymi schorzeniami. Dziurawiec jest skutecznym środkiem łagodzącym ból głowy i inne objawy towarzyszące migrenom.

4. Pomaga utrzymać równowagę hormonalną

Inną zaletą dziurawca jest jego pozytywny wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. Osoby z chorobami tarczycy muszą stale monitorować poziom hormonów, a spożywanie dziurawca może przynieść wiele zaskakujących korzyści.

Dziurawiec nie tylko pomoże w prawidłowym wytwarzaniu hormonów tarczycy, ale także zmniejszy objawy, takie jak: zaburzenia cyklu miesiączkowego, skurcze, skrajne zmęczenie, czy apatia.

dziurawiec

5. Pomaga przezwyciężyć nałogi

Czy próbowałeś już wszystkiego, aby rzucić palenie? Czy jesteś uzależniony od alkoholu? A może się przejadasz? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dziurawiec pomaga także przezwyciężyć uzależnienia. Należy pić herbatę z dziurawca w okresach odstawienia, co pomoże kontrolować żądze i niepokój, a to z kolei wzmocni Twoją siłę woli i pozwoli raz na zawsze pokonać szkodliwe nawyki.

6. Łagodzi problemy skórne

Ziele dziurawca doskonale nadaje się również do leczenia problemów skórnych. Jest przydatny w następujących przypadkach:

  • Zapalenie skóry
  • Otarcia
  • Oparzenia
  • Alergie skórne

Roślina ta pobudza krążenie krwi (może również pomóc przy problemach z krążeniem), co przyspiesza proces gojenia się skóry. Okaże się bardzo pomocna w przypadku egzemy, atopowego zapalenia skóry i innych uciążliwych schorzeń.

Czy cierpisz na któryś z wcześniej wymienionych problemów? Jeśli nigdy nie próbowałeś walczyć z nim w sposób naturalny, może nadszedł czas  by wypróbować dziurawiec? Zanim jednak to zrobisz, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ta roślina może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia jeśli będziesz ją stosować w umiejętny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ng, Q. X., Venkatanarayanan, N., & Ho, C. Y. X. (2017). Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2016.12.048
  • Apaydin, E. A., Maher, A. R., Shanman, R., Booth, M. S., Miles, J. N. V., Sorbero, M. E., & Hempel, S. (2016). A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder. Systematic Reviews. https://doi.org/10.1186/s13643-016-0325-2
  • Yücel, A., Kan, Y., Yesilada, E., & Akın, O. (2017). Effect of St.John’s wort (Hypericum perforatum) oily extract for the care and treatment of pressure sores; a case report. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2016.12.030
  • Becker, S. P., Luebbe, A. M., Greening, L., Fite, P. J., & Stoppelbein, L. (2017). A Preliminary Investigation of the Relation Between Thyroid Functioning and Sluggish Cognitive Tempo in Children. Journal of Attention Disorders. https://doi.org/10.1177/1087054712466917
  • Hisil, Y., Sahin, F., & Omay, S. B. (2005). Composition of Hypericum perforatum L. and its medical importance. UHOD, Uluslararasi Hematoloji-Onkoloji Dergisi.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.