Rodzaje żywności zawierającej kwas linolowy

W dzisiejszym artykule opowiemy o rodzajach żywności, które zawierają w swoim składzie kwas linolowy i wyjaśnimy, do czego służy ten składnik. Jego właściwości są bardzo ciekawe, dlatego koniecznie musisz włączyć go do swojej diety.
Rodzaje żywności zawierającej kwas linolowy
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje kilka rodzajów żywności, które zawierają kwas linolowy. Musisz wiedzieć, że ten lipid przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla układu krążenia. W rzeczywistości niektórzy sugerują, że może być sprzymierzeńcem w każdym planie odchudzania.

Jak widać kwas linolowy jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być obecny w dobrze zbilansowanej diecie. W efekcie końcowym ma to kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób przewlekłych. Niektórzy specjaliści ds. żywienia zalecają nawet dodanie suplementu kwasu linolowego do swojej diety, zwłaszcza jeśli nie można go uzyskać poprzez żywność.

Kwas linolowy w pokarmach roślinnych

Rośliny są głównym źródłem kwasu linolowego, w szczególności orzechy i nasiona. Jednak można go również pozyskać z jaj i niektórych zbóż.

Ten kwas tłuszczowy znajduje się w olejach z nasion, chociaż niektórzy „eksperci” odradzają ich regularne spożywanie i ostrzegają przed smażeniem potraw na tego typu tłuszczach. Argumentują, że niekorzystne skutki innych składników lipidowych mogą przewyższać korzyści.

Aby zagwarantować prawidłowe spożycie kwasu linolowego w diecie, należy zadbać o jego zbilansowanie. Na ogół, wprowadzenie orzechów jako przedpołudniowych i popołudniowych przekąsek jest dobrym sposobem na spełnienie tego celu.

W każdym razie należy pamiętać, że ten lipid należy do grupy kwasów tłuszczowych omega 6. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 musi być odpowiednio zrównoważone, aby uniknąć stanów zapalnych w organizmie. Przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients. W rzeczywistości utrata tej równowagi może być czynnikiem ryzyka rozwoju otyłości.

Miska orzechów.
Orzechy są najlepszym źródłem kwasu linolowego.

Przeczytaj o pięciu oznakach niedoboru kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6

Spożywanie żywności bogatej w kwas linolowy zmniejsza ryzyko choroby

Badania, opublikowane w czasopiśmie Public Health Nutrition kojarzą regularne spożywanie pokarmów bogatych w kwas linolowy z redukcją zachorowań na niektóre rodzajów raka – w szczególności raka piersi. Jednak dowody na istnienie tej zależności nie mają solidnych podstaw i wymagają dalszych badań.

Nowsze recenzje łączą również regularne spożywanie tego składnika odżywczego z niższym ryzykiem rozwoju otyłości i miażdżycy. W rzeczywistości artykuł opublikowany w 2019 roku w czasopiśmie Nutrients ustala możliwą długoterminową korelację ze zmniejszeniem ryzyka przewlekłych chorób niezakaźnych.

Wydaje się jasne, że spożywanie zdrowych tłuszczów stanowi czynnik ochronny przed rozwojem różnych chorób. Ten rodzaj lipidów obejmuje jednak wszystkie te tłuszcze, które nie zostały poddane obróbce cieplnej. Ten proces bowiem zamienia je w tłuszcze trans i pozbawia ich wartości odżywczych.

Możesz być także zainteresowany tym, co to są kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9?

Umiar ma kluczowe znaczenie!

Pomimo korzyści przypisywanych spożywaniu kwasu linolowego, specjaliści nie polecają przyjmowania sztucznych suplementów. Włączenie do swojego menu pokarmów zawierających kwas linolowy wystarczy, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Jak wspomnieliśmy powyżej, ten lipid należy do grupy omega 6. Tak więc, jeśli w organizmie występuje brak równowagi kwasów tłuszczowych, ich działanie przeciwzapalne będzie zerowe.

Jak więc widzisz, musisz uwzględnić w swojej diecie również produkty bogate w tłuszcze omega 3 (awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i bluefish), aby promować zdrowie układu krążenia. Wybieraj mniejsze ryby, ponieważ zawierają mniej metali ciężkich.

Rodzaje nasion, które zawierają kwas linolowy.
Musisz ograniczyć spożycie kwasu linolowego, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Jedz pokarmy zawierające kwas linolowy

Aby poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko występowania patologii, takich jak otyłość i choroby układu krążenia, musisz wprowadzać kwas linolowy do spożywanych pokarmów. Ten składnik odżywczy ma bowiem pozytywny wpływ na zdrowie, jeśli go regularnie spożywasz.

Jak powiedzieliśmy powyżej, jego najlepszym źródłem są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak orzechy, nasiona, a nawet pełne ziarna. Unikaj jednak kupowania przetworzonych produktów, ponieważ ich składniki odżywcze nie są już takie same.

Jednak pomimo korzyści płynących z tego lipidu dla zdrowia ludzi, nie ma dowodów sugerujących, że sztuczne suplementy są przydatne w leczeniu chorób przewlekłych.

Kwasy tłuszczowe pozyskane w dobrze zbilansowanej diecie powinny wystarczyć na pokrycie podstawowych potrzeb. Dlatego skup się na dodawaniu naturalnych źródeł kwasu linolowego do swojej diety i ciesz się jego zdrowotnymi właściwościami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Simopoulos AP., An increase in the omega 6/omega 3 fatty acid ratio increases the risk for obesity. Nutrients, 2016.
  • Zhou Y., Wang T., Zhai S., Li W., Meng Q., Linoleic acid and breast cancer risk: a meta analysis. Public Health Nutr, 2016. 19 (8): 1457-63.
  • Hartigh LJ., Conjugated linoleic acid effects on cancer, obesity and atherosclerosis: a review of pre clinical and human trials with current perspectives. Nutrients, 2019. 11 (2): 370.
  • Leizer, Cary, et al. “The composition of hemp seed oil and its potential as an important source of nutrition.” Journal of Nutraceuticals, functional & medical foods 2.4 (2000): 35-53.
  • Naughton, Shaan S., et al. “Linoleic acid and the pathogenesis of obesity.” Prostaglandins & other lipid mediators 125 (2016): 90-99.
  • Viladomiu, Monica, Raquel Hontecillas, and Josep Bassaganya-Riera. “Modulation of inflammation and immunity by dietary conjugated linoleic acid.” European Journal of Pharmacology 785 (2016): 87-95.
  • Jandacek, Ronald J. “Linoleic acid: a nutritional quandary.” Healthcare. Vol. 5. No. 2. Multidisciplinary Digital Publishing Institute, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.