Rak płuc – Eksperymentalna terapia nadzieją dla pacjentów

Eksperymentalna terapia może okazać się skutecznym sposobem zapobiegania nowotworowi płuc.
Rak płuc – Eksperymentalna terapia nadzieją dla pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2017

Rak płuc – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – to w dalszym ciągu jedna z wiodących przyczyn zgonów na całym  świecie. Jeszcze kilka lat temu była to choroba dotykająca przede wszystkim mężczyzn, jednak obecnie odnotowuje się również znaczny wzrost liczby zachorowań wśród kobiet.

Jedną z głównych przyczyn zachorowań na ten rodzaj nowotworu jest palenie papierosów, niestety nawet osoby wolne od tego nałogu nie są całkowicie bezpieczne. Rak płuc każdego roku zbiera ogromne żniwo, dlatego też naukowcy za wszelką cenę starają się opracować metodę zapobiegania tej chorobie.

Jak donosi magazyn ,,ScienceDaily”, naukowcy odkryli ,,słaby punkt” w strukturze DNA komórek nowotworowych stojących za jednym z najgroźniejszych nowotworów, jakim niewątpliwie jest rak płuc.

Badacze chcą wypróbować eksperymentalną terapię, która być może będzie w stanie ograniczyć liczbę zachorowań lub też spowolnić rozwój choroby. Metoda ta opiera się na pobieraniu z komórek nowotworowych białek, którymi owe komórki się żywią. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie czytaj dalej!

Rak płuc i jego ,,słaby punkt”

Naukowcy

Badania prowadzone są przez Departament Zdrowia Uniwersytetu w Wirginii i jak dotąd ich efekty są bardzo zadowalające i dające nadzieję na przyszłość. Oczywiście na wdrożenie tego rodzaju metody będziemy musieli jeszcze poczekać, wciąż jednak postęp medycyny w tym zakresie napawa nas optymizmem.

Mówimy w końcu o terapii jednego z najgroźniejszych rodzajów nowotworów, który jest przyczyną śmierci wielu osób na całym świecie. Każde odkrycie w tym temacie musi być więc traktowane jako przełomowe i priorytetowe.

Niedrobnokomórkowy rak płuc (NDRP)

Rak niedrobnokomórkowy to około 15% wszystkich przypadków raka płuc. Nowa metoda leczenia powinna być w stanie walczyć właśnie z tym najbardziej agresywnym rodzajem nowotworu.

  • Rak niedrobnokomórkowy rozwija się niezwykle szybko i gdy rozpocznie się już proces metastazy bardzo trudno jest o skuteczne leczenie.
  • Onkolodzy wskazują, że w większości przypadków tego nowotworu długość życia pacjentów nie przekracza 5 lat.
  • Warto podkreślić, że ten wyjątkowo ciężki rodzaj nowotworu najczęściej rozwija się u osób przez lata nałogowo palących papierosy.

Badaniami nad sposobem leczenia raka płuc kieruje w tej chwili doktor Kwon Park z Departamentu Mikrobiologii, Immunologii i Biologii Nowotworów z Uniwersytetu w Charlottesville w Wirginii. Zadaniem jego zespołu jest opracowanie metody spowalniającej rozwój komórek nowotworowych.

Wcześniej zespół ten zajmował się badaniem mutacji genów nowotworowych w momencie aktywowania procesu metastazy. To właśnie to badanie pozwoliło im na stwierdzenie, co tak naprawdę utrudnia leczenie takich chorób jak rak płuc.

Badacze przyjęli więc założenie, że należy odszukać jakąś ,,lukę” w strukturze DNA komórek nowotworowych. Założenie było prawidłowe i pozwoliło na stwierdzenie, że owym ,,słabym punktem” są białka, którymi komórki raka po prostu się karmią.

Komórki nowotworowe

Geny nowotworów działają szybko

Geny nowotworów, czyli po prostu onkogeny, to geny, które są w stanie same się modyfikować, tak aby tworzyć i namnażać złośliwe komórki. Badania laboratoryjne pozwoliły stwierdzić, że ten rodzaj genów rozwija się i działa niezwykle szybko – stąd też tak duża liczba zgonów, których przyczyną jest między innymi rak płuc.

Badacze z Wirginii odkryli jednak, że onkogeny potrzebują dużych ilości białka, by mogły funkcjonować samodzielnie i regulować swoje działanie. To właśnie proteiny odpowiadają za ich szybki rozwój i proces metastazy.

Naukowcy zadali więc sobie pytanie: a co, gdyby ograniczyć onkogenom dostęp do protein? Sposobem na to miałoby być ograniczenie aktywności białek. Dotychczasowe rezultaty działań zespołu doktora Parka napawają w tej kwestii dużym optymizmem.

Nadzieja na przyszłość

Ból serca

Eksperymentalna terapia, o której piszemy, jest oczywiście dopiero w początkowej fazie. Oczywiście tego rodzaju doniesienia dają nadzieję milionom pacjentów zmagających się z takimi chorobami przewlekłymi jak rak płuc, choć musimy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Doktor Park i jego zespół stworzyli lek ograniczający rozwój komórek nowotworowych. W Stanach Zjednoczonych niedługo zostanie wdrożona pierwsza faza eksperymentalna testów tego leku. Jednocześnie laboratoria w Kanadzie i Australii również pracują nad wariantami takiego leku, tak aby w późniejszej fazie można było porównać efekty leczenia każdym z nich.

Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli podzielić się z Tobą jeszcze bardziej napawającymi nadzieją wieściami, jeśli chodzi o profilaktykę czy leczenie chorób nowotworowych. Prędzej czy później naukowcy na pewno odnajdą rozwiązanie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.