Rak piersi - leczenie za pomocą krioablacji
Pomysł, że rak piersi może być zwalczany poprzez zamrażanie nowotworu za pomocą krioablacji brzmi jak historia rodem z filmów science fiction. Wstępne pozytywne wyniki tego typu leczenia dają jednak nadzieję na jego skuteczność.
Metoda ta jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Przeszkolony radiolog wprowadza jedynie niewielką igłę z sondą pod skórę klatki piersiowej. Umieszczona pod skórą sonda odnajduje guzy w początkowym stadium rozwoju jak również wszelkie potencjalnie niebezpieczne twory, a następnie je zamraża.
Rak piersi jeszcze długo nie będzie powszechnie leczony z pomocą krioablacji, ale metoda ta jest coraz bardziej skuteczna w walce z rakiem płuc czy prostaty.
Zabieg taki zapewnia wysoki poziom precyzji i przedłuża pacjentowi życie. Ta nowa metoda leczenia z pewnością zasługuje na więcej uwagi.
Rak piersi – wygraj walkę dzięki Krioablacji – poprzez zamrażanie
Zacznijmy od wyjaśnienia jednej kwestii. Krioablacja nie leczy raka piersi. Jest jednak sposobem na:
- Zmniejszenie poziomu rozprzestrzeniania się komórek rakowych
- Przedłużenie życia
- Zmniejszenie skutków ubocznych leczenia raka.
Co więcej, krioablacja nie chroni pacjenta przez koniecznością poddania się innym, bardziej inwazyjnym rodzajom leczenia, jak chemioterapia czy radioterapia, stosowana przed lub po krioablacji.
Ta metoda leczenia daje pozytywne rezultaty kiedy jest stosowana we wczesnych stadiach rozwoju nowotworu. W przypadkach bardziej zaawansowanych lekarz musi zdecydować jaki sposób leczenia będzie najbardziej wskazany.
Przyjrzyjmy się bliżej metodzie krioablacji.
Krioablacja – nowe podejście w leczeniu nowotworów
Pierwsze testy na ludziach zostały przeprowadzone 13 lat temu. “Pacjentką” była Laura Ross-Paul, kobieta z Oregonu, u której zdiagnozowano pierwsze stadium raka piersi.
Metoda okazała się szybka i skuteczna, choć pozostawiła na skórze ślad. Był to nowatorski sposób leczenia, który w gruncie rzeczy uratował kobiecie życie.
Spójrzmy jak przebiega proces leczenia:
- Krioablacja jest przeprowadzana przy użyciu sondy, która wygląda jak bardzo cienka, pusta w środku różdżka.
- Sonda podłączona jest do źródła azotu lub argonu, który bardzo szybko ją schładza.
- Wyspecjalizowany radiolog przeprowadzający zabieg nakłuwa skórę klatki piersiowej stosując diagnostykę obrazową i tomografię oraz płynny kontrast wprowadzany do krwiobiegu pacjenta.
- Obszary wykazujące obecność komórek nowotworowych zostają po kolei zamrożone.
- Radiolog w czasie zabiegu nie narusza zdrowych tkanek dzięki możliwości precyzyjnego zamrożenia tylko problematycznych obszarów.
Zabieg trwa niewiele ponad pół godziny
- Rozwój nowotworów mających mniej, niż centymetr średnicy zostaje skutecznie zatrzymany poprzez zabieg krioablacji.
Jest to z pewnością niezwykle obiecujące odkrycie, ale warunkiem jego wysokiej skuteczności jest wczesne wykrycie nowotworu i szybkie zastosowanie leczenia.
- W Stanach Zjednoczonych metoda krioablacji jest z powodzeniem stosowana od kilku lat przez lekarzy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Leczenia Chorób Piersi
Dzięki krioablacji, pacjentki nie muszą być operowane. Zabieg trwa niewiele ponad pół godziny i może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
- W porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia, krioablacja jest bardzo skutecznym i nieinwazyjnym sposobem na walkę z rakiem piersi.
- Może być z powodzeniem stosowana u bardzo dużej liości pacjentek. Należy jednak pamiętać, że miały miejsce przypadki, w których nie przyniosła ona pożądanych efektów.
- Dzięki temu zabiegowi, większość komórek nowotworowych ulega obumarciu, a rozwój choroby zostaje znacznie spowolniony. W niektórych przypadkach po zastosowaniu krioablacji przeprowadza się chemioterapię lub radioterapię.
Skuteczność krioablacji w leczeniu raka płuc
Jak wspomnieliśmy wcześniej, krioablacja jest również stosowana w walce z innymi rodzajami nowotworów.
Przeprowadzono liczne badania mające na celu sprawdzenie skuteczności tej metody. Według badań opublikowanych w Science Daily, leczenie za pomocą krioablacji pozwala na zatrzymanie rozwoju komórek nowotworowych znajdujących się w płucach.
- We wspomnianym badaniu zastosowano krioablację u 22 pacjentów cierpiących na raka płuc. Po 27 zabiegach krioablacji przeprowadzonych w ciągu trzech miesięcy, terapia przyniosła stuprocentowe rezultaty.
- Inni pacjenci zauważyli rzadsze nawroty choroby nowotworowej. Komórki rakowe były nadal obecne, ale ich rozwój został zminimalizowany.
Dzięki krioablacji, pacjenci mogą dłużej cieszyć się życiem i lepszym zdrowiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kovacs, K. M., & Lavigne, D. M. (1986). Cystophora cristata. Mammal. Spec. https://doi.org/10.2307/3503888
- Chu, K. F., & Dupuy, D. E. (2014). Thermal ablation of tumours: Biological mechanisms and advances in therapy. Nature Reviews Cancer. https://doi.org/10.1038/nrc3672
- Erinjeri, J. P., & Clark, T. W. I. (2010). Cryoablation: Mechanism of action and devices. Journal of Vascular and Interventional Radiology. https://doi.org/10.1016/j.jvir.2009.12.403