Płuca palacza – naturalne składniki, które je oczyszczą

W celu skutecznego oczyszczenia płuc palacza, poza dodaniem tych składników do swojego codziennego życia, kluczowe jest zaprzestanie korzystania z produktów tytoniowych.
Płuca palacza – naturalne składniki, które je oczyszczą

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Płuca odgrywają bardzo ważną rolę w Twoim życiu – są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu potrzebnego do życia i usuwanie dwutlenku węgla poprzez proces wydychania. Dodatkowo płuca filtrują drażniące czynniki środowiskowe i zapobiegają rozwojowi niektórych chorób.

Jednakże z powodu, że płuca są tak kompleksowym i delikatnym organem, czasami ulegają uszkodzeniu i są niezdolne do wykonywania swoich zadań na optymalnym poziomie.

Najczęściej takie przypadki występują wśród ludzi uzależnionych od produktów tytoniowych, narażających płuca na toksyny i inne substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia. To uzależnienie jest jednym z najpowszechniejszych powodów zaburzeń oddychania i początkiem niektórych przewlekłych chorób, takich jak nowotwór.

Płuca palacza – jak o nie zadbać?

Dlatego też bardzo ważne jest, aby palacze próbowali walczyć z tym nałogiem, zmieniając swój styl życia i oczyszczając swoje płuca. Warto wiedzieć, że istnieje kilka naturalnych składników, które pomogą palaczowi pozbyć się toksyn z płuc.

1. Grejpfrut

sok z grejpfruta

Przepyszny cytrus, charakteryzujący się wysoką zawartością antyutleniaczy, które znacznie poprawiają funkcjonowanie pęcherzyków płucnych. Aktywne związki w grejpfrutach zwalczają złośliwe komórki, które mogą doprowadzić do powstania nowotworu.

Palacze, którzy regularnie jedzą grejpfruty, redukują ryzyko rozwijania się raka i innych nieprawidłowości w płucach.

2. Czosnek

Czosnek to jeden z tych składników, których nie możesz wyłączyć ze swojej diety. Wysoka zawartość związków siarkowych zawarta w czosnku zapewnia przeciwzapalny i antyoksydacyjny efekt, który chroni zdrowie Twoich płuc.

Jedzenie surowego czosnku zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób zarówno wśród aktywnych, jak i biernych palaczy.

3. Tymianek

liście tymianku

Ta cudowna roślina posiada aktywne substancje, które sprzyjają kondycji dróg oddechowych. Olejki eteryczne tymianku i jego liście mogą zastać użyte jako naturalny obrońca przeciw zatorom w klatce piersiowej.

Tymianek posiada również właściwości antybiotykowe, które redukują obecność bakterii i wirusów, mogących powodować problemy z płucami.

4. Oregano

Zarówno roślina, jak i olejek z oregano, posiadają wysokie stężenie karwakrolu i kwasu rozmarynowego, które mają bardzo pozytywny wpływ na drogi oddechowe.

Jedzenie i wykorzystanie oregano podczas aromaterapii to dwie idealne drogi do zredukowania problemów oddechowych i wyeliminowania toksyn.

5. Imbir

korzeń imbiru

Imbir posiada antybiotyczne, przeciwzapalne i aromatyczne właściwości, które efektywnie leczą oskrzelowe i oddechowe problemy.

To wszystko dzięki faktowi, że imbir rozszerza naczynia krwionośne i stymuluje usuwanie zbytecznego śluzu dla właściwej regeneracji płuc.

6. Marchewka

Uważa się ją za niezastąpione warzywo w diecie – marchewka zawiera witaminy A, C, E i K, które są niezbędne dla tkanek. Aby zneutralizować negatywne efekty nikotyny i pozostałych szkodliwych substancji, zaleca się regularne spożywanie surowych marchewek.

7. Eukaliptus

buteleczki eukaliptusu

Eukaliptus jest jedną z najbardziej popularnych roślin, jeśli chodzi o leczenie płuc i o zdrowie układu oddechowego. Pochodząca z Australii roślina należy do najstarszych środków stosowanych do łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych w płucach.

Eukaliptus jest zalecany do usuwania nadmiernego śluzu z nozdrzy i do zwalczania innych symptomów przeziębienia oraz grypy.

8. Mięta

Mięta jest aromatyczną rośliną, mającą szerokie kulinarne i aromatyczne zastosowanie. Zawiera aktywne substancje, które redukują stany zapalne oraz inne objawy związane z problemami oddechowymi.

Miętowe cukierki, opary i kąpiele to tylko niektóre sposoby, które pomogą oczyścić płuca palacza.

9. Aloes zwyczajny

aloes zwyczajny

Naturalny sok otrzymany z aloesu ma potężne oczyszczające właściwości i aktywne substancje, które są zbawienne dla płuc.

Przynosi o wiele więcej korzyści, kiedy połączy się aloes z kilkoma łyżkami miodu i paroma kroplami soku cytrynowego.

10. Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji jest bardzo popularny na całym świecie i łatwo rozpoznawalny dzięki unikalnemu aromatowi. Lukrecja ma przeciwzapalne, uśmierzające i udrażniające drogi oddechowe właściwości, które ułatwiają oczyszczanie oraz łagodzą zblokowane drogi oddechowe.

Oczywiście powinieneś połączyć wymienione składniki z działaniami zmierzającymi ku zaprzestaniu palenia. Mimo że na początku nie jest łatwo, to z inicjatywą i pragnieniem poprawy zdrowia, w końcu osiągniesz swój cel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso, J. R. (2004). Tratado de Fitofármacos y nutracéuticos. Buenos Aires: Corpus.
  • Lawless, J. (2003). Aceites esenciales para aromaterapia. Madrid: Susaeta.
  • Shealy, N. C. (1999). Enciclopedia Ilustrada de Remedios Naturales. Madrid: Könemann.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.