Rak narządów płciowych - pięć typów

Pięć typów nowotworów ginekologicznych
Rak narządów płciowych - pięć typów

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Rak narządów płciowych często rozwija się bezobjawowo bądź jego objawy są mylnie brane za inne problemy zdrowotne. Dlatego niezbędne są regularne wizyty u lekarza celem przeprowadzenia badań.

Mówiąc o nowotworach ginekologicznych – znanych też jako rak narządów płciowych – mamy na myśli pięć typów schorzeń związanych z szyjką macicy, jajnikami, macicą, pochwą i sromem.

Każdego roku na całym świecie u tysięcy kobiet diagnozowany jest jakiś typ raka związany z narządami rozrodczymi. Choć dzięki postępowi współczesnej medycyny praktycznie codziennie możemy liczyć na coraz lepsze leczenie, nadal to jednak zapobieganie jest najskuteczniejszą ochroną życia.

Dziś chcielibyśmy zachęcić Cię do zapoznania się z poniższymi informacjami, jak również do tego, byś zawsze pamiętała o wizytach kontrolnych u swojego ginekologa. Powód? Istnieje wiele chorób, które rozwijają się bezobjawowo, stąd znaczenie przeprowadzania badań, które w większości są bezbolesne. Gra jest warta świeczki!

Rak narządów płciowych – co o nim wiesz?

Niemożliwe jest określenie w 100% czy rozwinie się u Ciebie nowotwór narządów płciowych. W ustalaniu Twoich skłonności istotną rolę odgrywają geny, jednak każda kobieta jest inna i jedynie Ty sama jesteś w stanie określić, czy zaszły jakieś zmiany lub czy coś jest nie tak z Twoim ciałem.

Poczytaj więcej na temat: Objawy raka – nie lekceważ ich!

Zapobieganie może ocalić życie i w większości przypadków zwiększa skuteczność leczenia.

Kobieta na łące

Jednakże nawet jeśli jesteś jeszcze młoda i w Twojej rodzinie nie wystąpiły przypadki nowotworu, wciąż powinnaś pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa w przypadku najmniejszego nawet dyskomfortu, bólu brzucha lub nieprawidłowości w miesiączkowaniu.

Leczenie nowotworów narządów płciowych jest jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin onkologii – zarówno na etapie diagnozy, jak i terapii medycznej oraz operacyjnej.

Zatem słysząc: “nowotwór”, nie myśl od razu: “śmierć”. Pomyśl o nim raczej jak o uleczalnej chorobie. Podejdź jak do problemu, z którym trzeba się zmierzyć z odwagą, siłą i mnóstwem wsparcia ze strony rodziny.

Rak narządów płciowych – rodzaje

1. Rak szyjki macicy

Dzięki używaniu prezerwatyw, cytologii szyjki macicy i badaniom na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), wskaźnik raka szyjki macicy zdecydowanie się obniżył. Jednakże, wczesna diagnoza zapewnia największe szanse na skuteczne wyleczenie samej choroby i guzów. 

Oto objawy, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy:

  • Bardzo obfite krwawienia podczas miesiączki.
  • Obfite upławy z domieszką krwi.
  • Krwawienie po stosunku płciowym.
  • Bóle brzucha i uczucie dyskomfortu w odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Powyższe objawy mogą wskazywać również na inne problemy zdrowotne, jak na przykład infekcje. Jednakże zdecydowanie powinny zaniepokoić i skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Pamiętaj, to bardzo ważne, żebyś była świadoma tych pięciu rzadkich objawów raka piersi

2. Rak jajników

Rak jajników

Mimo faktu, że rak jajników zazwyczaj dotyka kobiety między 50 a 70 rokiem życia, nawet jeśli jesteś młodsza, nie powinnaś ignorować tej choroby z racji jej bardzo wysokiego wskaźnika występowania.

Do dziś przyczyna tego typu nowotworu ginekologicznego jest nieznana.

Zdaniem ekspertów może być on spowodowany czynnikami hormonalnymi, związany z posiadaniem potomstwa, dietą, nikotynizmem, nadwagą czy nawet używaniem produktów takich jak talk kosmetyczny.

Znaczenie czynników genetycznych przy tym typie nowotworu ocenia się na między 10 i 15%. Mówiąc ogólnie, rak jajników wywołuje pewne objawy na długo zanim osiągnie bardziej zaawansowane stadium, stąd znaczenie regularnych badań.

Oto niektóre z wczesnych objawów raka jajników:

  • Uczucie nieznacznego dyskomfortu w brzuchu, przypominające niestrawność.
  • Ból w okolicy miedniczej.
  • Anemia i utrata wagi.
  • Brak apetytu, uczucie zmęczenia.
  • Wzrost ilości owłosienia ciała spowodowany zmianami hormonalnymi.

3. Rak macicy

W dolnej części macicy znajduje się szyjka macicy, która stanowi połączenie z waginą. Problemy związane z tym typem nowotworu pojawiają się w miejscu, gdzie błona śluzowa szyjki macicy styka się z nabłonkiem wielowarstwowym płaskim szyjki macicy wtedy, gdy tworzy się nowotwór złośliwy.

Rak macicy występuje rzadziej wśród kobiet, które rodziły dzieci. Jednakże musisz być świadoma, że przy tego rodzaju nowotworze bardzo istotny jest czynnik genetyczny.

Jednym z najbardziej znanych przypadków jest Angelina Jolie, która – jak może wiesz – zdecydowała się na usunięcie jajników i jajowodów z powodu wysokich skłonności genetycznych do raka jajników i piersi.

Na raka macicy mogą wskazywać następujące objawy:

  • Krwawienie między miesiączkami.
  • Obfite upławy z krwią.
  • Krwawienie po stosunku płciowym.

4. Rak pochwy

Choć w tego typu nowotworze istotny element stanowi genetyka, powinnaś wiedzieć, że rak pochwy nie występuje tak powszechnie, jak typy raka wspomniane wcześniej. Ten typ nowotworu narządów płciowych występuje w dwóch formach:

  • Rak kolczystokomórkowy skóry: Powoduje on powstawanie płaskonabłonkowych komórek, które wyściółkowują pochwę. Rak postępuje powoli i przebiega prawie bezobjawowo do czasu, gdy dosięgnie inne organy.
  • Rak gruczołowy (gruczolakorak): Formuje się on w komórkach gruczołowych pochwy, które wytwarzają i uwalniają płyny takie jak wydzielina z pochwy. Rak występujący zazwyczaj wśród kobiet po menopauzie.

Objawy tego raka to:

  • Krwawienie niespowodowane miesiączkowaniem.
  • Ból pleców lub ból w okolicy miedniczej.
  • Ból przy oddawaniu moczu.
  • Obecność guza na pochwie.

5. Rak sromu

Rak narządów płciowych - rak sromu

Ten typ nowotworu nie należy do powszechnych i atakuje wargi sromowe większe. 

Postępuje powoli i jest bardziej powszechny wśród kobiet, które rozpoczęły życie seksualne we wczesnym wieku i miały wielu partnerów. 

Należy pamiętać o następujących czynnikach ryzyka:

  • Wystąpienie infekcji spowodowanej wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
  • Nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych.
  • Guzki lub małe, nietypowe narośle, na przykład różnokolorowe kurzajki, na sromie.
  • Swędzenie i dyskomfort sromu i jego okolic.
  • Krwawienie niespowodowane miesiączkowaniem.

Podsumowując, bądź świadoma, że najważniejszą rzeczą podkreśloną w tym artykule jest ZAPOBIEGANIE.

Pamiętaj robić regularne badania kontrolne i gdy tylko poczujesz dyskomfort – nieważne jak nieznaczny by on był – skontaktuj się ze swoim lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Narváez Ocampo L, Collazos Cerón A, Daza Ocampo K, Torres Camargo Y, et al. Conocimientos sobre prevención y factores de riesgo para cáncer de cuello uterino en un centro de educación técnica. Rev. peru. ginecol. obstet. 2019;  65( 3 ): 299-304.
  • Gaona Estudillo R. El cáncer de ovario, el asalto del homicida invisible. Rev. Fac. Med. (Méx.). 2014 ;  57( 1 ): 24-30.
  • Gonzales-Montúfar F, Vera Vera J, Gamarra Paredes M, Fernández López M, et al. Cáncer de vagina: reporte de un caso. Rev. peru. ginecol. obstet. 2019;  65( 3 ): 373-378.
  • Bas Esteve E, Díaz-Caneja Planell C, Peiró Marqués F. Cáncer de vulva en la mujer joven no asociado a infección por virus del papiloma humano: a propósito de un caso. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia. 2016;43(2):89-91.
  • Scucces M. Epidemiología del carcinoma de endometrio. Rev Obstet Ginecol Venez. 2010;  70( 1 ): 37-41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.