Rak szyjki macicy - 7 istotnych objawów

Jeśli pośród innych objawów, odczuwasz dyskomfort podczas oddawania moczu lub podczas bliskich relacji, może to wskazywać na raka szyjki macicy. Nadwaga może również zwiększać ryzyko zachorowania.
Rak szyjki macicy - 7 istotnych objawów

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2018

Jeszcze 40 lat temu rak szyjki macicy był jedną z najbardziej śmiertelnych chorób. Dzisiaj, dzięki zaawansowanej technologii i medycynie, śmiertelność ta znacznie spadła. Jednak nie oznacza to, że choroba przestała być dla nas zagrożeniem.

Aktualnie nieustanne badania pomogły ustalić kluczowe objawy za sprawą, których rak szyjki macicy może zostać wykryty i leczony na czas. Dlatego też to tak ważne, żebyśmy potrafiły rozpoznać te objawy i – w razie potrzeby – jak najszybciej skonsultowały się ze specjalistą.

Rak szyjki macicy – czynniki ryzyka

Znajomość czynników ryzyka jest równie istotna. Rak ma większe prawdopodobieństwo rozwoju w następujących sytuacjach:

 • Po pierwsze infekcja Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) – wirus brodawczaka ludzkiego i rak szyjki macicy idą w parze. Wirus ten, przenoszony drogą płciową, może być wykryty podczas cytologii lub za sprawą zmian skórnych pojawiających się w okolicach łonowych
 • Po drugie – sposób odżywiania się – nieodpowiednia dieta może prowadzić do nadwagi, która znacznie podnosi ryzyko zachorowania na ten niebezpieczny nowotwór, jakim jest rak szyjki macicy
 • Uwarunkowania genetyczne również mają wpływ – kobiety pochodzące z rodzin, w których wystąpił rak szyjki macicy, są narażone na ryzyko trzykrotnie większe od przeciętnego
 • HIV: wirus HIV osłabia układ odpornościowy i sprawia, że jesteśmy bardziej podatne na infekcje Wirusem Brodawczaka Ludzkiego
 • Palenie tytoniu
 • Kontakty seksualne w zbyt młodym wieku
 • Jak również duża ilość przebytych ciąż
 • Menopauza po 52. roku życia
 • Cukrzyca
 • Nadciśnienie
 • Nadmierne ilości estrogenów

Rak szyjki macicy – pierwsze objawy

Największe niebezpieczeństwo związane jest z faktem, że rak szyjki macicy należy do chorób “cichych”. Nie daje prawie żadnych oznak w pierwszych etapach swojego rozwoju. Stąd tak wysoka śmiertelność, nawet w dzisiejszych czasach.

Istnieją objawy, które mogą wydawać się zupełnie niezwiązane z tą dolegliwością. To bardzo ważne, żebyś wzięła je pod uwagę i – w razie potrzeby – skonsultowała się z lekarzem specjalistą.

Bóle nóg

Jednym z symptomów, które rak szyjki macicy może prezentować w swoim pierwszym stadium, są obolałe i spuchnięte nogi.

Bóle nóg a rak szyjki macicy

Dzieje się tak dlatego, że nabrzmiała szyjka macicy uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Wydzielina z pochwy

Wydzieliny z pochwy są czymś zupełnie normalnym, jeżeli nie występują zbyt często, są bezbarwne i bezwonne. Jeżeli ilości są niepokojące, mają nieprzyjemny zapach lub wyglądają nienaturalnie, najwyższa pora zgłosić się do lekarza.

Nieregularne krwawienia

To najczęściej spotykany objaw. Niektóre z Pań mają bardzo nieregularne miesiączki. Nie należy tego ignorować. Jeżeli do tej pory nie miałyśmy problemów z menstruacją, a teraz są one sporadyczne, nieterminowe albo pojawiają się po kontaktach seksualnych, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Przepływ krwinek

Bóle przy oddawaniu moczu

Rak szyjki macicy może wpływać również na sposób oddawania moczu. Jeżeli odczuwasz bóle lub pieczenie, w większości przypadków chodzi o zapalenie dróg moczowych.

Jednakże, jeżeli symptomy nie ustępują i stają się notoryczne, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą.

Nieregularne oddawanie moczu

Oprócz bólu, sama częstotliwość z jaką chodzimy do łazienki, może być oznaką choroby. Jeżeli masz problemy z utrzymaniem moczu, krwiomocz , zbyt często korzystasz z ubikacji, a sam mocz przyjmuje dziwny odcień, nie lekceważ tego.

Problemy z zaparciami

Bóle podczas kontaktów seksualnych

Uczucie niewygody lub ból podczas stosunków płciowych może być kolejnym symptomem. Na wszelki wypadek, zapytaj swojego ginekologa, co może być przyczyną tego typu dolegliwości.

Bóle w okolicach brzucha

Bóle menstruacyjne są czymś zupełnie normalnym w cyklu miesiączkowym. Jednak w momencie kiedy bóle trwają zbyt długo, powtarzają się wyjątkowo często lub są dużo bardziej intensywne, powinnyśmy od razu reagować. Dlatego też rak szyjki macicy może przejawiać się właśnie w ten sposób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.