Sposoby na spuchnięte nogi - naturalne i skuteczne!

Mniszek lekarski działa oczyszczająco, a także jest świetnym diuretykiem. Jego właściwości pomogą nam zwalczyć zatrzymywanie płynów i, dzięki temu, zbawiennie wpłyną na spuchnięte nogi.
Sposoby na spuchnięte nogi - naturalne i skuteczne!

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2019

Kostki, stopy i nogi mają szczególną tendencję do puchnięcia. Oprócz tego, że muszą dźwigać cały nasz ciężar, są narażone na wiele czynników, takich jak niezdrowa dieta, zmiany hormonalne i cały szereg innych problemów zdrowotnych.

Niejednokrotnie spuchnięte nogi są objawem zatrzymywania płynów w organizmie, a co za tym idzie, nadmiaru toksyn.

Do najczęściej wymienianych przyczyn należą: ciąża, nadwaga, otyłość, zbyt długi czas spędzany na stojąco, a także wspomniany nadmiar toksyn.

Spuchnięte nogi, to symptom, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Może być bowiem objawem poważnych chorób: zaburzeń pracy trzustki, zatorów żylnych czy też niewydolności układu limfatycznego.

Jeżeli problem stale się powtarza, koniecznie idź do lekarza, aby ustalić dokładną przyczynę tej dolegliwości. W innych przypadkach, poniższe sposoby pomogą Ci skutecznie zmniejszyć opuchliznę i przywrócić nogi do ich naturalnego stanu.

Sport sposobem na zdrowe nogi

Kobieta pływa w basenie

Spuchnięte kostki, stopy i nogi mogą naprawdę boleć, ale brak aktywności fizycznej z pewnością tylko pogorszy sytuację. Wbrew temu co się sądzi, ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów na opuchliznę kończyn dolnych.

Podczas wysiłku poprawia się krążenie krwi i zapobiega się problemom takim jak zatory w żyłach.

  • W przypadku chronicznego obrzęku kończyn zaleca się: pływanie, pływanie i jeszcze raz pływanie. To świetne ćwiczenie fizyczne, które nie wywiera zbytniego ucisku na nogi i poprawia ogólną kondycję organizmu.

Redukcja soli w codziennej diecie

Nie ma wątpliwości do co tego, że zdrowe odżywianie jest kluczem do utrzymania dobrej kondycji organizmu przez długie lata. Tak jak większość z nas wie, nadmierne spożycie soli i sodu jest podstawową przyczyną zatrzymywania płynów i kumulowania toksyn w organizmie.

Aby dobrze zadbać o gospodarkę wodną organizmu, należy maksymalnie ograniczyć ich ilości. Jednakże nie chodzi tylko o odstawienie solniczki, ale także o rezygnację ze spożywania gotowych i przetworzonych produktów – to właśnie one mają w swym składzie często niewyobrażalne ilości soli.

Istnieje wiele zdrowych zamienników soli kuchennej. Są też produkty zdolne zredukować jej negatywne działanie. Pamiętaj o zdrowej diecie, żeby uniknąć nadwagi.

Przeczytaj także artykuł: Sól – 8 przypraw, które ją zastąpią

Mniszek lekarski

Napar z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski jest wspaniałą rośliną leczniczą. Niestety często niedocenianą… Działa oczyszczająco, a także jest świetnym diuretykiem. Jego właściwości pomogą nam zwalczyć zatrzymywanie płynów i, dzięki temu, zbawiennie wpłyną na spuchnięte nogi.

  • Przygotuj napar z mniszka lekarskiego i pijaj go 3 razy dziennie.
  • Możesz też robić okład, używając namoczonego ręcznika lub gazy, którymi następnie należy otulić spuchnięte nogi.

Sól Epsom

Jednym z klasycznych sposobów na spuchnięte nogi jest kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Pomoże nam ona zrelaksować kończyny, zredukuje obrzęk, a także usprawni krążenie krwi.

  • Zalecenie: filiżankę soli Epsom wsypujemy do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Następnie zanurzamy w niej ciało na 15 minut. Jeżeli obrzęk występuje tylko w kostkach i stopach, możemy jedynie wymoczyć nogi w tak przygotowanej mieszance (około 20 minut).

Aloes

Cięty, świeży aloes

Aloes posiada wiele korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Wspomaga go nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest działanie przeciwzapalne i oczyszczające, które może pomóc zwalczyć nadmiar płynów i toksyn.

W tym przypadku, aby okazał się skuteczny, należy go spożywać na surowo lub stosować w formie leczniczej maści.

  • Zalecenie: Wydobywamy przezroczysty żel z aloesu. Co rano, na czczo, zjadamy dwie łyżki. Można też nakładać go bezpośrednio na spuchnięte nogi, by zauważyć niemalże natychmiastowe rezultaty.

Masaże

Masaże są bardzo relaksujące: poprawiają krążenie krwi, a także stymulują usuwanie toksyn. Masuj nogi okrężnymi ruchami, zawsze w stronę serca. Zarówno delikatne, jak i bardziej energiczne masaże okażą się w tym przypadku pomocne.

Zalecenie: Do wykonania masażu, używaj olejków esencjonalnych, a rezultaty będą jeszcze bardziej widoczne. Wśród olejków o właściwościach przeciwzapalnych możemy wyróżnić między innymi olejki:

  • miętowy
  • eukaliptusowy
  • cytrynowy
  • lawendowy
To może Cię zainteresować ...
Obrzęk – najważniejsze informacje
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Obrzęk – najważniejsze informacje

Obrzęk to zatrzymywanie płynów ustrojowych w otrzewnej (błonie półprzepuszczalnej otaczającej organy umieszczone w jamie brzusznej i klatce piersiowej).