Zatrzymywanie wody w tkankach: przyczyny i leczenie

· Maj 3, 2017
Najlepszym i najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym przed nadmiernym zatrzymywaniem płynów w tkankach organizmu jest regularne picie wody, przynajmniej dwóch litrów dziennie. Dodatkowo o poranku należy wypijać napar o działaniu diuretycznym.

Zatrzymywanie wody w tkankach organizmu, zwane również popularnie retencją płynów, to bardzo powszechna dolegliwość, z którą zmaga się wiele milionów kobiet na całym świecie. Sama w sobie nie jest ona uważana za chorobę, lecz może stanowić objaw poważnych problemów zdrowotnych.

Pierwszym krokiem tuż po stwierdzeniu, że cierpisz na nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, powinna być wizyta u lekarza.

Specjalista pomoże ci ustalić źródło problemu. Retencja wody może bowiem świadczyć o zaawansowanych chorobach układu sercowo-naczyniowego, nieprawidłowej pracy nerek czy układu trawiennego.

Chcielibyśmy dziś przybliżyć ci problem nadmiernego zatrzymywania płynów w tkankach organizmu – wyjaśnić na czym polega, jakie towarzyszą mu dolegliwości, jakie może przynieść konsekwencje oraz jak stawić mu czoła przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników.

Czym jest nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie?

Nadmiar wody w tkankach

Zatrzymywanie wody jest wynikiem gromadzenia się nadmiaru płynów w tkankach naszego organizmu. Zjawisko to występuje wówczas, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga odpowiadająca za prawidłowy przepływ płynów pomiędzy różnymi częściami naszego ciała.

O nadmiernej retencji mówimy wtedy, kiedy pomiędzy przestrzeniami wewnątrznaczyniowymi i śródmiąższowymi następuje silny przepływ wody.

Przeczytaj koniecznie: Retencja płynów? Mamy na nią świetny sposób

Dzięki złożonemu systemowi produkcji hormonów nasz organizm nieustannie reguluje przepływ płynów, aby ich poziom zawsze był prawidłowy i nieszkodliwy dla naszego zdrowia.

Stąd też, jeśli wypijamy więcej wody niż ta której nasz organizm potrzebuje do prawidłowego wykonywania wszystkich swoich funkcji, nie ma problemu. Zostaje ona wydalona przez nerki w postaci moczu lub przez skórę wraz z potem.

Problem zaczyna się wtedy, gdy z jakiegoś powodu nasz organizm nie jest w stanie naturalnie regulować poziomu dostarczanych mu płynów. Przyczyn takiego zaburzenia może być wiele, jednak towarzyszące mu objawy są popularnie znane jako nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach organizmu

Zatrzymywanie wody w organizmie – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny retencji płynów w tkankach organizmu można podzielić na dwie odrębne kategorie:

  • Czynniki o podłożu organicznym: stany zapalne, zaburzenia krążenia krwi, choroby typowe dla poszczególnych narządów naszego ciała.
  • Czynniki wynikające ze stylu życia: siedzący styl życia, ekspozycja na silny stres, przyjmowanie różnych leków, czynniki klimatologiczne.

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie w trakcie ciąży

Kobieta w ciąży

Liczne badania naukowe wskazują na to, że przynajmniej 50% kobiet w ciąży doświadcza nadmiernego zatrzymywania wody w tkankach organizmu na którymś z etapów rozwoju płodu.

W wyniku silnych zmian hormonalnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, pojawia się opuchlizna kostek i stóp. Nie jest to jednak żaden powód do obaw – to jeden z normalnych i całkowicie prawidłowych objawów rozwijającego się w twoim wnętrzu nowego życia.

Powiadom o tych dolegliwościach swojego ginekologa, a on z pewnością da ci kilka wskazówek na to, jak złagodzić te przykre objawy. Możesz również sięgnąć po kilka sprawdzonych, naturalnych metod na usunięcie opuchlizny stóp.

Przeczytaj koniecznie: Opuchnięte kostki – Jak ich uniknąć?

Jak w naturalny sposób zwalczyć nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie?

  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Warto uświadomić sobie, że każdy rodzaj aktywności fizycznej, który wprowadza nasze nogi w ruch, pobudza i usprawnia pracę nerek. Jeśli w pracy spędzasz długie godziny na siedzeniu przy biurku, staraj się wstawać przynajmniej co godzinę i robić mały spacer po biurze.

Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na odchodzenie od stanowiska pracy, regularnie wykonuj ćwiczenia stóp pod stołem. Unoś stopy i następnie opuszczaj tak, by aktywować pracę mięśni nóg.

Kiedy tylko masz ku temu okazję, wskakuj do wody – do basenu, morza, jeziora – i pływaj. Rozkładaj szeroko nogi i ramiona, a następnie połóż się na wodzie i daj się ponieść falom, zawsze jednak utrzymując delikatny ruch nóg.

  • Zrezygnuj z obcisłej odzieży. 

Nie mamy tu na myśli wyłącznie ciasnych spodni i idealnie przylegających do skóry legginsów, zasada ta dotyczy również skarpet, rajstop i pończoch. Pamiętaj, że twoja wygoda i swoboda ruchów są najważniejsze.

Retencja wody bardzo często ma swoje źródło właśnie w noszeniu zbyt opiętej odzieży.

  • Pij dużo niegazowanej wody.

Niezwykle istotny jest fakt, że im więcej pijemy wody, tym więcej nasz organizm jej wydala.

Staraj się wypijać przynajmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie (8 szklanek). W ten sposób pomożesz swojemu ciału naturalnie się oczyścić oraz wyeliminować zgromadzony w tkankach nadmiar płynów.

Kobieta pijąca wodę

Zatrzymywanie wody w organizmie a codzienna dieta

  • Pij na czczo herbatki moczopędne

Wybór w tym przypadku jest bardzo szeroki – napar z pietruszki, kopru, oliwnych liści, skrzypu polnego, pora, sok ze szparagów czy zielonego ogórka… Wszystkie wykazują silne właściwości diuretyczne i pomogą zachować prawidłową równowagę wodną w twoim organizmie.

  • Spożywaj pokarmy bogate w potas

Praktycznie wszystkie świeże owoce i warzywa stanowią cenne źródło potasu. Specjaliści zalecają spożywanie przynajmniej 400 g tego ważnego dla naszego organizmu pierwiastka, co oznacza, że należy przyjmować przynajmniej pięć niewielkich porcji świeżych warzyw i owoców w ciągu całego dnia.

  • Ogranicz spożycie produktów obfitujących w sód

Nadmierne spożycie sodu jest jedną z głównych przyczyn retencji płynów w tkankach organizmu.

Wśród produktów o niskiej zawartości sodu bezsprzecznie królują świeże owoce (zwłaszcza jabłka, gruszki i czereśnie), niektóre ziarna, takie jak ryż i owies, ziemniaki, soja i wszystkie rośliny strączkowe, a także mleko i jego przetwory.

Przeczytaj koniecznie: Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie