Brak miesiączki – Co może być powodem?

Wiedzialaś o tym, że stan Twojego przewodu pokarmowego, może wpłynąć na Twój cykl miesiączkowy? Zespół jelita wrażliwego wpływa bezpośrednio na Twoje tajniki, dlatego też, powinnaś zadbać o zdrowie twojego układu pokarmowego, aby uniknąć poważniejszych problemów.
Brak miesiączki – Co może być powodem?
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

U niektórych kobiet krwawienie menstruacyjne po prostu nie występuje. Mamy tu na myśli jego całkowity brak, skąpe lub rzadko występujące miesiączki. Zawsze, gdy tylko można wykluczyć ciążę, menopauzę lub inne możliwe patologie natury ginekologicznej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowo, można również wykorzystać do zwalczenia problemu siłę natury. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny braku miesiączki oraz naturalne sposoby leczenia, które sprawią, że odzyskasz okres.

Brak miesiączki – Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Najczęściej występującą przyczyną patologicznego braku miesiączki, zwłaszcza jeśli okres zanika na kilka miesięcy z rzędu, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Jest to choroba, która dotyka większości kobiet, wiele z nich jednak nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zwykle towarzyszą chorobie inne objawy, takie jak nadmierne owłosienie ciała, trądzik, bóle menstruacyjne, problemy z nadwagą i płodnością.

Najskuteczniejszym naturalnym środkiem leczniczym na tę dolegliwość jest niepokalanek pospolity (Vitex-agnus castus). Jest to roślina tradycyjnie używana do uregulowania miesiączki i przywrócenia owulacji u kobiet cierpiących na brak krwawień menstruacyjnych. Lek ten jest szczególnie wskazany w przypadku, gdy zespołowi policystycznych jajników towarzyszy niski poziom progesteronu i prolaktyny.

Zażywaj codziennie 200 mg ekstraktu z niepokalanka pospolitego przez okres 3-4 miesięcy. Dopiero po takim czasie możesz liczyć na rezultaty.

Brak miesiączki, nipokalanek

Zaburzenia hormonalne

Istnieje wiele naturalnych środków, które pomagają w leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń hormonalnych. My szczególnie polecamy jedną z najskuteczniejszych roślin Lepidium meyenii – andyjskiego pochodzenia korzeń, który dostarcza zdrowiu kobiety wielu korzyści.

Możemy zdobyć tę roślinę w postaci tabletek lub proszku. Bardziej polecamy tę w proszku, ponieważ bez problemu możemy kontrolować odpowiednią dawkę. Eksperci zalecają bowiem rozpocząć jej spożywanie od niewielkich ilości i stopniowo je zwiększać. Jest to bowiem produkt energetyzujący i w niektórych przypadkach może on nasilać nerwowość.

  • W przypadku terapii szokowej możesz spożywać od 6 do 9 gramów Lepidium meyenii dziennie.
  • Z kolei dawka podtrzymująca leczenie to 3 gramy proszku dziennie.

Niedrożność jelit

W przypadkach, w których brak miesiączki nie ma jasnej przyczyny (nie cierpisz na żadne zaburzenia hormonalne), należy sprawdzić stan jelit. Zdarza się, że zapalenie jelita może bezpośrednio wpłynąć na pracę jajników.

Zastosuj naturalną kurację leczniczą jelit i odczekaj miesiąc, aby sprawdzić, czy miesiączka powróci.

Stosuj dietę bogatą w owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i bakalie. Możesz spożywać również naturalne produkty przeczyszczające, takie jak nasiona lnu czy suszone śliwki.

Brak miesiączki, siemie lniane na niedrożność jelit

Brak miesiączki – zaburzenia na tle emocjonalnym

Jeśli odrzuciłaś wszystkie powyższe przyczyny braku miesiączki i nadal nie odnalazłaś powodu własnych dolegliwości, weź również pod uwagę kwestie emocjonalne i nerwowe. Mogą one bowiem mieć ogromny wpływ na pracę naszego organizmu. Jeśli aktualnie przeżywasz trudny okres czy to ze względów rodzinnych, zawodowych, czy jakichkolwiek innych i dodatkowo towarzyszą Ci objawy stresu, takie jak: bezsenność, problemy z trawieniem, niepokój i drażliwość, zalecamy stosowanie naturalnych suplementów o właściwościach relaksacyjnych, na przykład:

  • Melisę
  • Passiflorę
  • Lipę
  • Walerianę

Możesz zastosować również terapię kwiatową Bacha, która w naturalny sposób pomaga złagodzić wszelkie problemy na tle emocjonalnym.

Herbatka

Napary z rumianku

Napary z rumianku stosowano już w czasach starożytnych. To skuteczny i tani sposób na zwalczanie braku miesiączki oraz rzadko występujących krwawień menstruacyjnych. Pij trzy filiżanki naparu dziennie przez okres przynajmniej miesiąca. Co więcej, roślina ta również pozwala naturalnie złagodzić bóle menstruacyjne.

Pietruszka

Pietruszka wykazuje wiele właściwości zdrowotnych i jest bogatym źródłem minerałów, na przykład żelaza, a także sprzyja występowaniu miesiączki. Najlepszym sposobem na wykorzystanie jej cudownych właściwości w pełni, jest codzienne spożywanie surowej pietruszki poprzez dodawanie jej do posiłków.

Jeśli pokroimy ją bardzo drobno, możemy dodawać ją do wszelkiego rodzaju sałatek czy sosów. Nie zapominaj, że jest ona również doskonałym składnikiem zdrowych zielonych koktajli. Tego typu napoje bardzo korzystnie wpływają na pracę wątroby, narządu, który – według tradycyjnej chińskiej medycyny – jest bezpośrednio związany z menstruacją. Jest bowiem odpowiedzialny za oczyszczanie krwi. Zatem jeśli dbasz o wątrobę, pośrednio zachowujesz również równowagę miesięcznych cykli menstruacyjnych.

Zdjęcia: M. Martin Vicente, digiyesica i neil-farnworth


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.