Estrogeny - czyli niezbędne kobiece hormony. Poznaj je bliżej!

Nasz organizm to doskonały twór, który produkuje substancje potrzebne i odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie niektórych narządów. Jedne z badań wskazują, że odpowiedni, zrównoważony poziom estrogenu przyczynia się do zdrowia mózgu. 
Estrogeny - czyli niezbędne kobiece hormony. Poznaj je bliżej!

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Hormony są kluczem do rozszyfrowania niektórych ludzkich nastrojów, zwłaszcza u kobiet. Kobieca natura owita jest wciąż wieloma pytaniami, szczególnie ze strony mężczyzn. Za wiele tych tajemnic odpowiadają właśnie hormony, które wypełniają organizm od stóp do głów. Wśród tych kobiecych, to estrogeny odgrywają kluczową rolę.

Nasz organizm to doskonały twór, który produkuje substancje potrzebne i odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie niektórych narządów. Jedne z badań wskazują, że estrogeny przyczyniają się do poprawy zdrowia mózgu.

Estrogeny – ważne hormony w naszym organizmie

Bezsprzecznie estrogen jest jednym z najważniejszych hormonów i budulców kobiecego organizmu. Odpowiada za wzrost piersi, za menstruacje i linie bioder. Wraz z dojrzewaniem jego produkcja wzrasta. Hormon ten stymuluje dojrzewanie macicy, endometrium, jajowody i pochwę.

Mężczyźni i kobiety wydzielają estrogeny jako część naturalnej strategii zapewniającej zachowanie gatunku. Jednak to kobiety najbardziej odczuwają jego efekty w trzech podstawowych momentach: dojrzewania, ciąży i menopauzy.

Przede wszystkim, głównym zadaniem estrogenu jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu, także w kontekście owulacji i późniejszego potencjalnego zapłodnienia. Oczywiście jest też zaangażowany w inne procesy, takie jak: kontrola poziomu cholesterolu we krwi, czy metabolizmu i spalania tłuszczów. 

Estrogeny – rodzaje hormonów

Estrogeny produkowane są między innymi w jajnikach. Częściowo wytwarzane są również przez łożysko i tkankę tłuszczową (również u kobiet).

Oliwa i sałatka - naturalne estrogeny

Mowa tu o steroidowym hormonie płciowym, który pochodzi z rodziny androgenów. Wyróżniamy trzy rodzaje estrogenów w organizmie, które spełniają funkcję hormonalną. Wszystkie oddziałują na jądro komórek, regulując syntezę białek. Wymienić można:

  • Estron: jego enzymatyczna aromataza jest pozyskiwana poprzez syntezę progesteronu. Produkcja estronu odbywa się w tkance tłuszczowej i jajnikach.
  • Estradiol: otrzymuje enzymatyczną aromatazę z testosteronu i obficie występuje organizmie w latach płodnych. Jest głównym estrogenem produkowanym w jajnikach u kobiet i w niewielkich ilościach u mężczyzn w jądrach.
  • Estriol: syntetyzowany jest przez androsteron. Szczególnie produkowany w czasie ciąży.

Zdrowy mózg, a estrogeny

Estrogen działa zapobiegawczo na choroby naczyń mózgowych. Jakie inne zadania spełnia w naszym organizmie? Co istotne, pozytywnie wpływa na integralne funkcjonowanie “centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu.

Mózg i estrogeny

Korzyści płynące z estrogenu, związane są z odpowiednimi przepływami krwi i glukozy do mózgu. Jest to kluczowa wartość dobrej kondycji ludzkich neuronów i innych neuroprzekaźników.

Jakie inne korzyści dla organizmu niosą ze sobą estrogeny?

Oczywiście korzyści dla naszego mózgu: to nie wszystko. Hormony płciowe takie jak estrogen, oprócz regulacji prawidłowego funkcjonowania cyklu rozrodczego i współpracy z androgenami w celu stymulowania libido, wspierają również rozwój wtórnych narządów płciowych.

W ten sposób obniża się ciśnienie krwi. Ponadto zapewnia to dobrą kondycję kości, dzięki interwencji w asymilację wapnia. Oprócz tego wymienić możemy też bezsprzecznie pozytywny wpływ hormonu na funkcjonowanie układu moczowego.

Podczas menstruacji poziom tego hormonu radykalnie zmienia się. Stąd powszechne wahania nastrojów, które kobiety odczuwają w tym newralgicznym czasie. Drażliwość, bezsenność, utrata zdolności poznawczych i epizody lęku bez uzasadnionych powodów – to tylko niektóre z tych drażliwych i problematycznych oznak.

Ponadto wśród funkcji estrogenów wymienić możemy:

  • stymulację rozwój gruczołu sutkowego;
  • zwiększenie ilości śluzu szyjkowego;
  • zwiększenie stężenia niektórych czynników krzepnięcia;
  • obniżenie stężenia glukozy na czczo;
  • zwiększenie libido. 

Menopauza i estrogeny

Kiedy nadchodzi menopauza, produkcja estrogenu gwałtownie się zmniejsza, co powoduje poważne zmiany w całym organizmie.

Kobiece hormony - estrogeny

Niektóre z powszechnych objawów to: suchość pochwy, radykalne zmiany nastroju, skrajne zmęczenie, nadmierne pocenie się i pojawienie się osteoporozy. Ponadto zwiększa się również ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Istnieją również dowody na epizody powiązane z utratą kolagenu i wapnia. Dlatego też podczas menopauzy zaleca się stosowanie specyficznych metod leczenia, aby przeciwdziałać tym dokuczliwym symptomom.

Niedobór estrogenów jest powszechny u kobiet po menopauzie, ponieważ ich jajniki przestają syntetyzować te hormony. Niedobory występują też u młodych kobiet i są przyczyną wielu różnych chorób metabolicznych.

Estradiol i nasz mózg

Estradiol jest najsilniejszym i najpowszechniejszym hormonem wśród estrogenów. Odgrywa ona istotną rolę w funkcjach motorycznych. Powiązany jest również z pamięcią i procesami uczenia się. Odgrywa też swoją rolę w wrażliwości na ból.

Niektórzy specjaliści przypisują estradiolowi zdolność do ochrony mózgu przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą być spowodowane przez schorzenia takie jak choroba Alzheimera.

Podsumowanie

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna do prawidłowej regulacji gospodarki hormonalnej w organizmie.

Odpowiednie odżywianie się i kontrole u specjalisty, wraz z aktywnością fizyczną (dostosowaną personalnie do dynamiki naszego ciała) są doskonałym sposobem na uregulowanie poziomów hormonów, w tym estrogenów w organizmie. Dzięki temu wprowadzimy do swojego ciała niezbędną równowagę.

Pamiętajmy o systematycznych badaniach, szczególnie jeśli zauważymy nieprawidłowości w naszym organizmie, które potencjalnie mogą mieć związek z nieodpowiednimi poziomami hormonów.

U kobiet do wskazań badania poziomu estrogenów należą: zaburzenia cyklu miesiączkowego, między innymi brak miesiączek lub nieregularne krwawienia. Ponadto wspomniana menopauza, spadek libido, kontrola owulacji, monitorowanie leczenia niepłodności oraz poszukiwanie przyczyn niepłodności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.