Choroba Alzheimera: brak snu to ryzyko zachorowania?

Niezależnie od tego, ile masz lat, kiedy przychodzi najwyższa pora, aby podjąć środki zapobiegawcze mające na celu zapobiegnięcie zwiększeniu ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera, najważniejsze jest to zapewnienie sobie spokojnego snu. To właśnie on przede wszystkim pomaga uniknąć konsekwencji tej choroby.
Choroba Alzheimera: brak snu to ryzyko zachorowania?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W dzisiejszych czasach ryzyko wystąpienia wielu różnych problemów zdrowotnych (do których zalicza się także i choroba Alzheimera) znacząco wzrosło wśród młodych ludzi. Ten proces zwyrodnieniowy wciąż nie ma całkowicie jasnych przyczyn i przedstawia coraz większą liczbę przypadków na całym świecie.

Twój mózg jest narządem, które realizuje naprawdę wiele zadań. Zasadniczo wszystkie procesy fizjologiczne są połączone z Twoim mózgiem, ponieważ jest on odpowiedzialny za “wydawanie rozkazów” wszystkim komórkom w Twoim organizmie.

Z kolei choroba Alzheimera jest jednym z najczęstszych problemów neurologicznych u ludzi.

Wyniki niedawno przeprowadzonych badań utwierdziły nas wszystkich w przekonaniu, że brak wystarczającej ilości snu może zwiększyć ryzyko zachorowania na tę naprawdę poważną chorobę.

Czym tak naprawdę jest choroba Alzheimera i jakie są jej główne objawy?

Choroba Alzheimera jest popularnie nazywana demencją i dlatego jest ogólnie kojarzona ze starością.

Demencja jest ogólnie rzecz biorąc uważana za utratę pamięci i zdolności intelektualnych. Starzenie się w sposób naturalny rzeczywiście oznacza pojawienie się pewnych wskaźników i objawów, którymi cechuje się choroba Alzheimera. Neurony zaczynają stopniowo obumierać, a Twój mózg nie jest już zdolny do tak sprawnej regeneracji, jak wcześniej.

Jednak choroba Alzheimera jest zupełnie innym przypadkiem, niż tak szeroko pojmowana demencja. Jest ona jedną z konsekwencji ciężkiej choroby mózgu. W tym przypadku zwyrodnienie nerwowe może być tak intensywne, że nawet radykalnie jest w stanie zmienić Twoją osobowość i zachowanie.

Niektórzy pacjenci, których dopadła choroba Alzheimera wykazują nawet poważne problemy z tożsamością.

Badanie mózgu

Dlatego też warto wiedzieć o tym, że choroba Alzheimera może zaatakować osoby w każdym wieku. Szczególnie te, u których występują podwyższone czynniki ryzyka. Pewnym pocieszeniem może być natomiast to, że choroba Alzheimera najczęściej występuje jednak u osób starszych.

Istnieje wiele czynników podwyższonego ryzyka dla tej choroby układu nerwowego. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

  • Uzależnienie od tytoniu
  • Alkoholizm
  • Toksyczne użycie substancji
  • Po niezrównoważonej diecie
  • Choroby
  • Wypadki

Główne objawy, które można zaobserwować u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera to między innymi:

  • Utrata pamięci, która utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
  • Trudności w rozwiązywaniu prostych problemów.
  • Trudności w wykonywaniu zwykłych zadań.
  • Utrata świadomości przestrzennej lub poczucia czasu.
  • Trudności w interpretacji obrazów.
  • Problemy z językiem pisanym lub mówionym.
  • Umieszczanie przedmiotów w dziwnych miejscach lub trudności z ich odnalezieniem.
  • Niezdolność do podejmowania decyzji i utrata dobrego osądu sytuacji.
  • Utrata inicjatywy lub motywacji.
  • Zmiany w humorze, zachowaniu lub osobowości.

Czy istnieje związek pomiędzy słabym wysypianiem się, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera?

Mózg doświadcza przyspieszonego pogarszania swojej kondycji szczególnie szybko u osób, które śpią bardzo mało lub nie wysypiają się należycie.

W rzeczywistości sen jest bowiem związany z wieloma problemami w Twoim organizmie. Wynika to z tego, że jest bezpośrednio związany z metabolizmem komórek Twojego ciała. Problemy i zakłócenia w funkcjonowaniu mózgu mogą zatem wpływać na wszystkie narządy, zwiększać podatność na ból, powodować utratę pamięci i osłabiać układ odpornościowy.

Wszystko to ma związek z główną funkcją mózgu, która zapewnia odpoczynek Twojemu ciału. Ludzki organizm pozbawiony odpowiedniej ilości odpoczynku jest jak maszyna, która działa bez zatrzymywania się i smarowania. Prędzej czy później się jakiś mniej lub bardziej ważny jej element po prostu zawiedzie.

Wysypiać się długo, czy wysypiać się dobrze?

W przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi myśli, nie chodzi tylko o zbyt małą ilość czasu poświęcaną na sen. Wysoka liczba godzin przeznaczonych na Twój sen nie gwarantuje bowiem jego odpowiedniej jakości. W końcu sami wiemy doskonale, że niektórzy ludzie są zdrowi śpiąc zaledwie 5 lub 6 godzin dziennie, podczas gdy inni są stale zmęczeni pomimo przeznaczania aż 12 godzin na sen.

Dobry sen

Zamiast tego należy mieć na uwadze to, że jakość snu ma tak naprawdę związek ze wzrostem produkcji dwóch głównych wskaźników biologicznych cechujących chorobę Alzheimera. Należą do nich beta-amyloid i białka tau.

Gromadzenie się białka beta-amyloidu tworzy wysoce toksyczną blaszkę w neuronach mózgowych. Tymczasem akumulacja białka tau może wytwarzać splątki neurofibrylarne, które są wysoce niszczące dla samego mózgu.

Choroba Alzheimera, a długość snu – jaki istnieje między nimi związek?

Nadal trwa dyskusja wśród naukowców na temat tego, co dokładnie jest przyczyną i konsekwencją tej choroby, ponieważ substancje toksyczne, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera, mogą również powodować niewystarczająco regenerujący sen.

Jednak wszystkie dotychczasowe wnioski tylko potwierdzają konieczność zapewnienia sobie jak najwyższej jakości Twojego snu. Istnieją proste sposoby na osiągnięcie tego celu. Jednak prawie zawsze jest to przede wszystkim kwestia zmiany codziennego nastawienia.

Bezsenność

Zredukuj poziom codziennego stresu, wypracuj sobie i stwórz wyraźne rozgraniczenie między życiem osobistym a zawodowym. Musisz przeznaczyć codziennie trochę czasu tylko dla siebie. Musisz się zabawić, zrelaksować i upewnić się przy tym, że przestrzegasz zrównoważonej i dobrze zbilansowanej diety.

Jeśli dostrzeżesz u siebie jakiekolwiek objawy chorobowe, należy także w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera nie jest czymś, co można swobodnie zlekceważyć. Ta ciężka choroba może poważnie przeszkodzić Ci w cieszeniu się wysokiej jakości życiem w kolejnych latach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Various authors. ”Slow wave sleep disruption increases cerebrospinal fluid amyloid-β levels”. Brain, Volume 140, Issue 8, 1 August 2017, Pages 2104–2111, https://doi.org/10.1093/brain/awx148
  • Xie L, Kang H, Xu Q, et al. ”Sleep Drives Metabolite Clearance from the Adult Brain”. Science (80- ). 2013;342(6156):373-377. doi:10.1126/science.1241224
  • Terzaghi, M., Sinforiani, E., Zucchella, C., Zambrelli, E., Pasotti, C., Rustioni, V., & Manni, R. (2008). ”Cognitive performance in REM sleep behaviour disorder: a possible early marker of neurodegenerative disease?” Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/j.sleep.2007.06.013 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.