Kandydoza pochwy - jak wyleczyć ją naturalnymi środkami

To wstydliwe zakażenie może wpłynąć na nasz codzienny styl życia, bowiem drapanie się spowodowane dokuczliwym świądem nie umknie osobom w otoczeniu. Na szczęście istnieje wiele środków naturalnego pochodzenia, które pomogą uporać się z tym problemem. 
Kandydoza pochwy - jak wyleczyć ją naturalnymi środkami

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2021

Kandydoza pochwy to zakażenie chorobotwórczymi drożdżakami, szczególnie candida albicans. Zakażenie błon śluzowych w jamie ustnej czy jak w tym przypadku –w pochwie – jest powszechne wśród osób z osłabionym układem odpornościowym.

Kandydoza pochwy, bo o niej będzie mowa w tym artykule: przyjmuje często dokuczliwą formę, szczególnie w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, wśród pacjentów z AIDS oraz u kobiet w ciąży. 

Dowiesz się dziś nieco więcej o tej chorobie. Znajdziesz tutaj informacje o tym co ją powoduje. jakie są jej najczęstsze objawy. Poznasz też naturalne sposoby jej leczenia i kilka niezbędnych wskazówek. W artykule znajdują się również informacje dotyczące środków zapobiegawczych.

Kandydoza pochwy to patologia, która na pewnym etapie życia dotyka prawie każdej z kobiet. Wywołana jest w większości przypadków przez Candida albicans i występuje przeważnie wśród młodych i aktywnych seksualnie kobiet. 

Drożdżakowe zapalenie pochwy, bo tak też jest nazywana – jest jednym z rodzajów grzybicy, która związana jest z zaburzeniem biocenozy pochwy u kobiet.

Kandydoza pochwy – jakie są jej przyczyny?

To schorzenie najczęściej dotyka kobiet w pewnym określonym momencie życia. Kandydoza pochwy i sromu występuje u 20–25% kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że każda z kobiet przynajmniej raz w życiu przejdzie przez ten rodzaj zakażenia, a u 5 % z kobiet przyjmie ono formę przewlekłą i nawracającą.

Samo zakażenie może występować nie tylko w pochwie, ale też w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym czy na skórze. W większości przypadków nie powoduje żadnych większych infekcji czy dokuczliwych objawów.

Candida jak i inne mikroorganizmy utrzymują wspólnie równowagę w obrębie naturalnej mikroflory pochwy. Czasami jednak dochodzi do zakażeń endogennych, ale co należy jasno zaznaczyć: nie jest przenoszona drogą płciową.

Występujące objawy

Najczęstszym objawem jest dokuczliwy świąd sromu, ale oprócz niego można też wyróżnić:

Kobieta trzyma się za krocze
  • Pieczenie lub ból w okolicy pochwy.
  • Ból podczas oddawania moczu.
  • Ból podczas stosunku płciowego.
  • Upławy o nieprzyjemnym zapachu.
  • Śluzowate grudkowate naloty o białym kolorze lub zaczerwienienia i obrzęk.

Kandydoza pochwy – profilaktyka

Dobra wiadomość jest taka, że możliwości leczenia grzybiczego zakażenia dróg rodnych w ostatnich latach znacznie wzrosły. Jednak istnieją też pewne nawyki i działania prewencyjne, które z łatwością możemy wdrożyć w nasze życie aby uniknąć zakażenia.

  • Utrzymanie odpowiedniej higieny. To wiąże się też z dokładnym osuszeniem fałd skórnych tuż po kąpieli.
  • Aby unikać kandydozy jamy ustnej należy oczywiście regularnie myć zęby i stosować doustne płyny do płukania jamy ustnej. Wskazane jest też unikanie tytoniu.
  • Aby zapobiec kandydozie w okolicy narządów płciowych, należy stosować prezerwatywy.
  • W przypadku kobiet w ciąży zaleca się też stosowanie bioaktywnych jogurtów w celu polepszenia kwasowości flory pochwy.

Jakie wyróżniamy rodzaje kandydozy?

Kandydoza wyprzeniowa

Jest to najczęstsza forma kliniczna kandydozy. Dotyka sczególnie dużych fałd skóry, fałd międzypalcowych, skóry pod pachami, w pachwinach czy też w międzypalcowych szparach rąk, stóp i okolicy łokciowej.

Charakteryzuje się zaczerwieniem o żywoczerwonym odcieniu, czasami wiąże się z lekkim obrzękiem, niekiedy obecne są białawe naloty. Typowa jest łuszcząca się, połyskliwa powierzchnia.

Objawia się też pojawianiem w nieco oddalonych obszarach skóry: oddzielnych okrągłych ognisk rumieniowo-złuszczających, zwanych satelitami.  Chorobie towarzyszy świąd i pieczenie. 

Kandydoza w układzie trawiennym

  • Kandydoza przełyku: zakażenie, które powoduje problemy z połykaniem, wiąże się z pieczeniem i bólem w klatce piersiowej.
  • Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka: występuje szczególnie u pacjentów cierpiących na wrzody żołądka.
  • Drożdżyca jelita grubego: powoduje bóle brzucha i częstsze wypróżnienia, a także wzdęcia i zaparcia. Stołki mogą zawierać nici krwi. Wiąże się z nią ryzyko odwodnienia.
  • Grzybica odbytu: charakteryzuje się świądem, pieczeniem i podrażnieniami w okolicach odbytu.

Kandydoza w układzie rozrodczym

Na szczególną uwagę zasługują przedstawione poniżej formy kandydozy:

Kandydoza pochwy (którą ze szczególną uwagą analizujemy w tym artykule): pojawia się z powodu zmian pH w pochwie, szczególnie u kobiet w ciąży. Powoduje podrażnienie i swędzenie w pochwie.
Drożdżakowe zapalenie żołędzi: Powoduje infekcję żołędzi i napletka prącia, co objawia się krostami i swędzeniem. Nieleczona grzybica może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet niepłodności.

Kandydoza i naturalne remedia

Jogurt naturalny

Doskonałym domowym sposobem na kandydozę u kobiet jest wprowadzenie do pochwy naturalnego jogurtu. Pozwoli to zmniejszyć kwasowość pochwy, spowalniając wzrost grzybów, które preferują kwaśne środowisko.

Oczywiście jogurt może być też stosowany przez mężczyzn, jednak liczmy się z tym, że jest to dość niewygodne i niekomfortowe. Można zastosować jogurt na noc.

Składniki

  • 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego (30 ml)

Zastosowanie

  • Zastosuj jogurt wewnątrz pochwy i wokół niej. Pamiętaj aby zrobić to sterylnie czystymi rękoma!
  • Pozostaw na 1 lub 2 godziny.

Leczenie kandydozy i domowe płyny do płukania

Ocet jabłkowy i sok z cytryny wykazują antyseptyczne i antybiotyczne właściwości. Olejek z drzewa herbacianego natomiast jest naturalnym regeneratorem. Połączenie tych trzech składników posłuży jako skuteczny, naturalny środek zaradczy dla osób dotkniętych kandydozą.

Osad na języku - ocet i czosnek

Składniki

  • 1 szklanka octu jabłkowego (250 ml)
  • 1 łyżka soku z cytryny (15 ml)
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie

  • Wymieszaj dobrze wszystkie składniki, tak aby były dobrze zintegrowane.
  • Należy płukać jamę ustną 2 razy dziennie. To pozwoli szybko wyeliminować zakażenie drożdżakami.

Co jeszcze może stanowić pomocny środek w walce z kandydozą pochwy?

Warto wprowadzić dietę przeciwgrzybiczą, która zakłada wyeliminowanie cukrów prostych, drożdży i antygenów grzybów. Skuteczne mogą okazać się też kąpiele z dodatkiem ziół. Doskonale sprawdza się nagietek, napar z krwawnika, rumianek, szałwia i liść pokrzywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zaręba, D., & Ziarno, M. (2011). Alternatywne probiotyczne napoje warzywne i owocowe. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
  • Szymankiewicz, M., & Kowalewski, J. (2005). Zakażenia wywoływane przez grzyby Candida. Czynniki predysponujaące. Mikologia Lekarska. https://doi.org/10.1103/PhysRevB.95.134424

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.